» Poradna » Ostatní

Vedení 230V přes více tenkých vodičů

Vim, ze na vedeni 230V je stanoven nejaky minimalni prurez vodice. Chci se zeptat, zda se da toho minimalniho prumeru dosahnout souctem hodnot prurezu vice vodicu pouzitych na to stejne. Konkretne potrebuji vest asi na 15m 230V pro repraky od pocitace. Mam doma zbytecnych nekolik metru UTP kabelu. Kdybych pouzil 4 zily na fazi a 4 na nulak, tak uz by to dohromady mohlo dat tloustku prumernou elektro snuru, ne?

Odpovědi na otázku

Průřez vodiče nezávisi na napětí, ale na PROUDU! Na napětí záleží elektrická pevnost izolace, aby se izolace neprorazila. Třeba kabel pro víc než 100kV (třeba k rentgence) má žíly tenoučké, protože jimi teče proud v desítkách až přes sto miliampér, ale izolace kolem nich je tlustá asi tak 2cm.
UTP kabel, u toho si nejsem jistý jakou pevnost mají izolace jednotlivých žil, ale tipuju že to nebude moc. Izolace musí mít pevnost o dost vyšší, než na jakém napětí bude vodič použitý. Na 230V bych UTP nepoužíval!

A navíc, chceš použít jen fázi a nulák, ty bedny mají jaký konektor? Mají i ochranný vodič? Nevymýšlej nebezpečné blbosti a kup normální třížilovou prodlužku, nestojí to tolik a ta bezpečnost za to stojí...

UTP je sdělovací kabel, izolace neodpovídá ani náhodou požadavkům nejen na pracovní izolacemi mezi žilami, ale ani náhodou ochraně živých částí, zde dvojitou izolací.

Pravda, revizák by z toho neměl radost. I když ono doma si jde pro sebe udělat cokoli, ovšem je potřeba dodržet alespoň nějaké ty zásady, a UTP kabel pro takové napětí k tomu určitě nepatří...

Pro silnoproudé rozvody musí být izolační pevnost 2 kV. Utpt kabel snese jen 500V. Takže tuto hovězinu pusť z hlavy; stačí jediný přepěťový impuls a hasiči budou mít o zábavu postaráno.

Jsi potenciální vrah. Šílený nápad vést sdělovacím kabelem síťové napětí může napadnout jenom úplného ...
Uvědom si, že na síťový kabel jsou kladeny určité nároky ohledně izolačních vlastností a tepelné odolnosti. Nic z toho UTP kabel nesplňuje ani náhodou. Stačí, aby se trochu zahřál, dráty se protaví izolací na sebe ... tak uhozený nápad jsem už dlouho neviděl!
Pozn.: Smyslem mého příspěvku není tě urážet, ale ukázat ti nepřípustnost (a nesmyslnost) tebou navrhovaného řešení. Lepší když ti nehledanými slovy vynadá kolega na fóru, než když ti kultivovaným hlasem napaří soudce 5 let natvrdo...

Desive!

Ja mam doma neco podobneho. Potreboval jsem prodlouzit kabel od radiobudiku, aby dosahl k nocnimu stolku. Nebylo po ruce nic jineho nez klasicka telefonni dvoulinka. Uz to tak bezproblemu funguje asi 3 roky. Urcite bych se toho tedy nebal. Ty repracky nebudou mit o moc vetsi spotrebu. Jen na to nesmis zapojit nikdy nic jineho.

PROBOHA NEJDE O PROUD (o spotřebu), ale o IZOLAČNÍ PEVNOST IZOLACE! A i o tepelnou odolnost izolace jak tu kdosi řekl atd., není to sranda! Že ti to funguje tři roky? No a co? Nechci nikomu přát nic špatného, ale kéž by u tohoto radiobldíku došlo ke zkratu, ten káblík by zažil nehezké časy.
A ještě radíš takové věci veřejně na fóru? Sebrat některým kutilům šroubovák...ale když vidím co se k nám valí z Číny...

Kamos mel stare rozvody v hliniku a v rozvadeci nemel jistice, ale jeste pojistky. Kdyz jeho manzelka zacala varit a zapla u toho napr. vysavac, pojistky mu to spolehlive spalilo. Tak se jednou nastval a dal tam natvrdo hrebik. Fungovalo mu to asi 1/2 roku, nez mu shorelo jak vedeni, tak vysavac a tusim, ze i lednicka to nejak odnesla. Ale donutilo ho to udelat kompletne nove rozvody v medi s novym rozvadecem s jistici. Treba to tady tomuto domacimu kutilovi taky pomuze udelat upgrade domaciho vybaveni.

Dodatecne si pak ze zvedavosti spocital, ze ten hrebik co tam dal by mu utahl atomovou elektrarnu.

http://www.google.com/url...

Insulation Resistance (500V) ?2000 M?.km

Nikdy bych tomu neveril, ale co je psano vyrobcem...

Z toho vyplývá, že nepředpokládají vyšší napětí než 50V.

Vsak take nerikam, ze je vhodne tyto kabely pouzivat pro 230V AC. Nikdy bych takovou prasarnu neudelal a nikomu ji nedoporucuji. Navic izolacni odpor se meri DC napetim snad po dobu 1 minuty. Jen me prekvapilo merici napeti.

a kabel který by měl použít pod plovoucí podlahu je tento http://www.nktcables.cz/Product%20range%20nkt%20c... ...
a ten má izolační pevnost 4kV mezi jednotlivými vodiči

je tam nějaká tolerance, jak řiká Pozotron, závisí to na proudu, si to spočítej sám, podle impedance, což je střídavej odpor, nezapomeň si trochu přidat, kvůli tomu že to máš střídavý, tobě pak vyjede třeba efektivní hodnota proudu, nebo tak něco (už nevim; moc se nepamatuju)
tak aby to bylo i přes tu maximální, pak něco je v normách, tabulkách, nejde ani o proud, ani o napětí
(které je na svorkách a nikam neteče), proud se dopočítá podle zátěže (napěťovej zdroj), tak si ho spočítej, pak tam jsou nějaké ty tolerance, asi jako u výtahu (který uveze slona, ale má tam max 250 Kg napsáno)
ve finále pak půjde o množství energie kolik tim poteče, tj výkon a výsledná práce, proto to třeba bude v pohodě anebo to shoří

Máš kus pravdy, ale zbytečně tam zmiňuješ práci, energii...
u kabelů jsou důležité hlavně ty dvě věci:
-pro proud, který snese je důležitý průřez vodičů
-pro napětí, který snese je důležitá ta elektrická pevnost izolace
Dál pak záleží kde je kabel uložený, jestli volně na vzduchu, ve zdi, v kabelovém korytě spolu se spoustou jiných silových a signálových kabelů...a s tím se mění minimální průřez žil kabelu pro daný proud (->dovolené oteplení kabelu)

Právě jsem se přistihl, jak na tento dotaz nevěřícně koukám a netuším, co na něj říct ...
Šílené, je to jak nechat přímo nad sebou přecházet hrochy po prádelní šňůře. Takže můj názor již znáte ...

Tazatel je totální sebevrah...!
A totál LAMA...!
Ruce pryč od "Vetnamu"...umělče...anebo

Tak to proveď a pak průběžně volej hasiče a rezervuj si místo u Dr.Chocholouška v Bohnicích pro zpytování tohoto zmagořelého a nekompetentního rozhodnutí...

když zž, tak se alespoň na chvíli zahřeješ...a spláčeš nad výdělkem...!

Všichni dobře víte, že to co chce udělat, tak bude fungovat. A s největší pravděpodobností se nikdy nic nestane. Za to mu nemusíte nadávat. Nebuďte pokrytci. A co se týče norem, tak je zbytečné se jich dovolávat, protože nemá vyhl. 50/78Sb. a tím pádem nemá ani základní znalosti norem. Takže vycházím z toho, že si tu přečte vaše elaboráty, které mu nic neřeknou a stejně udělá, to co měl v plánu.

Mám chuť ti napsat něco hodně vulgárního, ale udržím se.

TP KABELEM PROSTĚ NE, V ŽÁDNÉM PŘÍPADĚ A NIKDY!!! Tečka.

Na to lze reagovat jen jediným způsobem a sice tak, že: To, že jsi sám vůl jak poleno, ti nedává absolutně právo infikovat svojí blbostí okolí, ostatně šíření infekčních chorob je v ČR trestné. Takže příště si psaní podobných hovadin dobře rozmysli.

Šariku, možná to bude znít pokratecky, ale znalý člověk na dílně v práci "může" udělat různé věci, které nejsou tak úplně "košer", jednak je si vědom co dělá a i tak musí dodržet jisté zásady a nesmí to být dostupné pro laiky, prostě jen pro vlastní potřeby. Ale ty "jisté zásady" jsou důležité. Ovšem UTP kabel pro 230V bych nepoužil (možná tak v nejvyšší nouzi maximálně dočasně), a pokud to nejsou lanka, tak už vůbec ne na pohyblivý přívod.
LAIKŮM OVŠEM PODOBNÉ POKUSY NELZE V ŽÁDNÉM PŘÍPADĚ DOPORUČIT! Už dost že do elektriky někteří kutilové hrabou sami, aniž by se poradili s odborníkem. Pak častokrát vidíme ty hrůzy, co dokáží vyvést...častokrát to odporuje normám i kdyby ty normy byly sebemírnější...i zdravém rozumu...obrazně řečeno jim "sebrat šroubováky"...

Zcela správně.. Bude to fungovat a s největší pravděpodobností se nic nestane. I izolace vyhovuje. Ale právě proto že se jedná o laika, tak nedoporučuji. Jedná se zejména o mechanickou pevnost kabelu. Stačí aby se někde nalomil, izolace začne prohořívat a je to jako když dítě škrtne zápalkou.... . Ono tohle hrozí i u kabelů pro nn. A také se to i mnohokrát stalo. Lepší ať nejsou nikde schované, neřku-li pod hořlavým materiálem.

NE! ta elektricka izolace kolem vodicu je spatna, UTP kabelem bych rozhodne 230V nevedl. Mozna kdyby jsi pouzil ty kabely dva, jeden kabel na nulak a druhy kabel na fazi, tak by ta izolace mohla stacit. Ale stejne bude nejlepsi koupit nekde 15m normalniho kabelu.

A nešlo by rozkuchat repráky, trafu udělat krabičku u zásuvky a vést k reprákům jen to napětí, který leze z trafa? Sice by proud byl dost velký, ale třeba by to aspoň trošku hrálo.

Je neuvěřitelné,jak lidé uvažují.Člověk má několik tisíc na počítač,reproduktory ap,ale již nezbude pár korun na zakoupení klasického síťového kabelu.Je to na zamyšlení.

Dekuji vsem za pozitivni i negativni ohlasy. Myslel jsem si, ze to nebude po technicke strance problem a pujde jen o normy - ostatne to zde i padlo. Pro nejaky repracky to bude si myslim dostatecne a o izolaci bych se nebal nebot ten kabel povede pod plovouci podlahou a pak v bilych elektroinstalacnich listach po zdi.

Pro ty rejpaly, kterym vlasy stavaji na hlave. Soused od naproti dava na vanoce na strom pred barakem retez s 10 klasickyma 20W zarovkama se zavitem E27 a napojuje to na cerno na lampu verejneho osvetleni. Tady uz vidim jiste riziko i ja

Svatá prostoto! Darwine, blížíme se do finále.

dárvína sem netahej, ten nevěděl co to je UTP

NO TAK TO JE JEŠTĚ HORŠÍ! Na pevný hotový rozvod do zdi nebo pod plovoučku dávat 15m UTP kabelu? Ono jde taky o vzájemnou izolaci žil vůči sobě. Potom kabel se trochu někde skřípne, žíly se poškodí a zkrat je ani se nenaděješ...normální pořádný kabel je na to dělaný, i na "menší" mechanické namáhání...A pak jakým jističem to budeš jistit? Pro takovéto rozvody musí být dimenzovaný jistič, protože jistič (pojistky) jistý právě ty rozvody! Proboha, sebrat šroubovák, fakt...! Může ti to tak fungovat rok dva, ale taky ti to může shořet za týden!
Ale dělej si co chceš, je to tvůj dům, tvůj majetek, tvůj život...
Kutilové...to co ty by neudělal ani normální šikovný znalý amatér.

Tady nejde o izolaci mezi kabelem a treba podlahou. Tady je prave problem izolace tech jednotlivych dratku, ta je hrozne slaba. A vzhledem k tomu ze "tesne" na sobe vedou vodice napeti 230V a mezi nimi je celkem cca 1mm izolace, tak je to fakt hrozne malo. Tohle je ten hlavni problem. To ze ten kabel strcis pod podlahu a nebo do tech list nic nezmeni. Stale mezi tim dratkem s fazi a dratkem s nulou bude jen 1mm izolace a to ti muze velice snadno nejaky zkrat propalit. A pokud se ten kabel nekde jeste ohne, a ta izolace se trochu zmackne, tak bude jeste slabsi a tim spis tam bude zkrat.

Proto jak jsem psal predtim ze by to mozna slo, kdyz vezmes ty kabely dva a jednim povedes fazi a druhou nulu. Pak mezi jednotlivymi dratky bude navic jeste 2x ta vnejsi izolace utp kabelu. A to by se zavrenyma ocima mohlo jit. Ale i tak bych to povazoval za "docasne reseni". Pokud to chces pokladat pod podlahu a nebo do list ve zdi, tak bych kazdopadne doporucil klasicky elektricky kabel a ne ten UTP.

Ale pokud pouzijes ten jeden UTP kabel, tak dej vedet az to udelas. Budu pozorne sledovat zpravy a cekat az zase vyhori nejakej dum z duvodu zavady elektroinstalace.

Tak to už stačí obecné ohrožení, ale Vyhl. 50/78 Sb. není nějaká "norma", ale obávám se ve vašem případě, že má sílu zákona. A neznalost zákona neomlouvá...

Člověče, i když váš soused je bezohledný kutil, podle kterého nejspíš natáčeli večerníčky Pat a Mat, nezkoušejte blbosti se zdůvodněním, že to je "jenom" proti nějakým zbytečným normám. Ustanovení těch norem mají svůj důvod a nejsou pro srandu králíkům ani psům z tanku. U schovaného kabelu poznáte problém až podle toho, že vám ta podlaha začne hořet.
Pokud vám ovšem nestačí nesouhlas znalých a příčetných lidí a pár metrů normálního kabelu by vás přivedlo ke krachu, pak mám pro vás ještě nějakou inspiraci (většina pochází z rubriky, co se bůhvíproč jmenuje Hrobař varuje):
http://elektrika.cz/data/clanky/potrebujete-s... ... ,
http://elektrika.cz/data/clanky/hrobar-bezpec... ...
http://elektrika.cz/data/clanky/samozrejme-ze... ...
http://elektrika.cz/data/clanky/clanek.2005-0... ...
http://elektrika.cz/data/clanky/nopk020827...
http://elektrika.cz/data/clanky/santa-klaus-n... ...
http://elektrika.cz/data/clanky/posudek-stavu... ...

Ten prvni clanek mne zaujal. Take mame na dome antenu na internet (NanoStation) asi o metr a pul vys nez konci hromosvod. Je teda na jinem sloupu nez je hromosvod, ale ten je s nim propojeny. Revizi hromosvodu to proslo a nikdo nic nerikal. Co muze hrozit krom toho ze se proste odpali jedno AP na strese a pripadne router doma?

požír domu, neboť to slabé vedení není dělané na svod výboj blesku, takže pokud by se do něj ten blesk trefil, tak zcela jistě začne hořet
svod blesku je silné lano, navíc vedené venkem, právě aby nehrozil požár

Hromosvod by měl být nejvyšší bod. Ale blesky se chovají divně a praští přesně tam, kam je právě napadne. Mohou vaší anténu klidně minout - ale taky nemusí. Že je ta tyč propojená s hromosvodem, to je v pořádku; proto taky nic neříkal ten revizák přes hromosvody a přežití síťové infrastruktury ho nezajímá. Pokud je správně provedený svod a uzemnění hromosvodu, nemusí se stát skoro nic. Pokud ne, pak si bude výboj (nebo výbojem indukovaný proud) hledat nějakou jinou cestu do země a použije vše, co bude vypadat vodivě. Nemusí to skončit ani tím routerem doma - klidně to může pokračovat přes všechny další síťové prvky k tomu routeru připojené, usmažit síťovou kartu a základní desku v PC a odpálit zdroj. Taky to může něco zapálit. Energie na to mívají blesky víc než dost.

Pokud do baráku nebo těsně poblíž práskne blesk, tak je vymalováno. Většinou se přistavuje kontejner na elektrický odpad. Nějaké hromosvody to moc neovlivní. Možná přepěťové ochrany, jenže důsledně na všem a všude. Nejmenší škody, co jsem viděl po blízkém úderu blesku, byly vypálené USB porty a všechno kolem počítačové sítě a telefonů, čili splitter, modem, AP, síťové karty na všech počítačích a telefonní přístroje. Také multifunkce jenom kopírovala a jinak nekomunikovala.

To je fakt, hromosvod ani přepěťovky nejsou všemocné. A když už pořádná přepěťovka, tak třístupňová, bleskojistka, varistor + transil v každé chráněné zásuvce.

Ono stačí, když se kabel blbě ohne, vodič taky není ůplně ve středu izolace-skoro každej prů... je součet náhod. Ale tohle vlákno bobtná do nepřehledný dýlky a já bych si to pro původního tazatele dovolil shrnout (a jsem zvědavej, kolik dostanu mínusů):" Nedělej to, je to blbost a je to vo hubu. Vyhoříš, pojištovna ti dá h... a ještě tě nejspíš zavřou-"

Tak se koukám, že pisatel dotazu jakub25 se už dlouho neozval, že by to propojení vyzkoušel v praxi?

Před každou bouřkou všechny kabely ze všeho vytahat. Jen tak je naděje, že blízkou pohromu přežijí. I když úder do baráku asi nepřežije žádná i odpojená elektronika. Indukce je šílená. Taky to pojišťovny nepojišťují.

Nj, ale když se blíží k hromobití tak zalezu do doupěte, pustím PC a televizi a hromy děste se ... Jinak co asi budu bez proudu v domě dělat? Hmmm, já to řeším kadej rok nějakou ztrátou na elektronice a to hrom práskne do VN, měli sme kdysi psa, ten jak ucejtil pach síry tak zalez pod postel, nj taky řešení ...

Ono funguje leccos, 1mm igelitu se prorazí někde kolem 10KV a ta 0,2 nebo co je v tom UTP proud do bedýnek taky vydrží.Je to na elektriku, tak proč uvažovat o mech. odolnosti. Jestli máte někde poblíž aktivní jednotku SDH, možná by za tenhle nápad rádi zaplatili flašku. Možná by nevadilo naskládat na kabel noviny. 1mm2 slušný oceli unese přes3q-pověsíme na 4 lanka panel a stoupneme si pod něj a budem si myslet, že nefoukne vítr, nic nezrezne, nic se nezatřese...Ale jedna vážně míněná rada-zeptej se v nejbližším obchodě, kolik stojí 15m lycny.

Díky podobým nápadům má kamarád kompletní rekonstrukci bytu zdarma - údajně sousedce o patro výše začala hořet také prodlužovačka a vodou hasiči nešetřili. Myslím, že novou elektroniku, nábytek atd. si v tom domě na její účet pořídilo více rodin

Přesně tak. A ještě mně napadá...to vypadá, jakoby tazatel dělal rekonstrukci elektriky. Teda jestli si to dělá sám, tak v jeho rukou je šroubovák přímo zbraň, tu jeho elektriku bych teda chtěl vidět. Takové řeči že "soused dělá ještě horší věci, tak já taky můžu", "někomu takový kabel funguje tři roky", "budu to mít pod plovoučkou a ve žlabu"...jen nebezpečný alibizmus. Ale je to jeho majetek a jeho život. Horší je že tim ohrožuje i cizí životy, příp. sousedy...

Já bych to ani nemusel vidět, živě si to představuju. Viděl jsem podobnou hrůzu na venkově. Světlo do dřevníku natáhli přes dvůr plochou bílou dvoulinkou, která byla prodloužená telefonní bílou dvoulinkou. Spoj byl stočený a obalený černou izolačkou (asi to dělal profík). Aby kabel držel na trámech, tak byl uprostřed na můstku mezi vodiči přitlučený hřebíčky. Na konci pochopitelně holá žárovka. Na půdě nad dřevníkem bylo uskladněné seno. Izolace dvoulinky se normálně drolila mezi prsty, jak na ní působilo slunce a mráz.

A co teprve snesl vojenský zelený polní kabel PK-1 (jednožilový) či PK-2 (dvě žíly) !
P.S.
Telefonní bílá dvojlinka (tzv. igelit) se běžně přibíjela - proto byl ten můstek širší ...

PK1 vydržel 2kW roztažený po zemi. Nesměl být na bubnu.

Za mrazu i více ...

k [*.17.92.206] | 20. 1. 2012 19:11
Jenže to napětí 500V ještě neznamená, že ten UTP lze na tomto napětí bezpečně použít. CYKY/CYSY kabely mají průrazné napětí v jednotkách kV, přitom na jednotkách kV se nepoužívají! Navíc musí být odolné proti šíření plamene, izolace do jisté míry tepelně odolná, mechanicky do jisté míry odolné, musí být jisštěné vhodným jističem...strkat UTP do zdi nebo pod plovoučku a mít ho na 230V je prasárna nejhoršího kalibru...při sebemenším problému ten 16A jistič může vypnout až při velkém průšvihu...jestli vůbec stačí vypnout. Ono to 16A neznamená, že vypne okamžitě při 16A! Ještě 1,5 až 2 násobek (až 32A) celkem dlouho podrží, téměř okamžitě vypne až při zhruba pětinásobku (char. B) a mezi tím si mlže tazatel chystat špekáčky na domácí táborák...

Tak to dopadá, když neznalec jako "k" si vykládá technický údaj dle své neznalosti...

Když už to někdo vykopal, tak ještě jedna drobnost-pokud soudní znalec na požářišti takový vynález objeví, určí ho automaticky za příčinu požáru, i kdyby autor dotazu podpálil byt úplně jinou pitomostí...

Určitě to tak nezapojuj, je tam více problémů. Izolace co se týče atestu je do 1000V, ale průřez vodiče není dostatčný jak pro vedení takového proudu tak ani pro případnou vypínací smyčku automatického odpojení od zdroje v případě poruchy. Další problém bych viděl v indukci střídavého proudu v UTP a taky by mohlo dojít k průrazu na malonapěťové obvody. Také to odporuje čsn ohledně vedení sdělovacích kabelů s kabelem s nn. Bezpečnostně to odporuje všemu co je. V nejhorším případě bych po UTP vedl nějaké bezpečné napětí do 48V DC, ale tam zas bude možná problém v velikostí proudu, ty průžezy jsou fakt moc malé. Jo a ještě při paralelním zapojením žil dojde k paralelnímu rozdělení odporu vypínací smyčky, v žádném případě to tak nezapojuj.

PROBOHA, UZAVŘEME TO!
PŘIPOJOVAT DATOVÝ KABEL NA SILOVÉ NAPĚTÍ JE UHOZENÝ NÁPAD A KOLIDUJE SE ZÁKONY TÉTO ZEMĚ. NESMÍ SE TO, NESMÍ SE TO, NESMÍ SE TO (A TO Z DOBRÝCH DŮVODŮ).
TEČKA, PUNTÍK, KONEC, HOWGH. JAKÉKOLIV DALŠÍ DEBATY JSOU ZBYTEČNÉ!

Takové kategorické tvrzení si žádá upřesnění. Použít datový kabel (UTP, STP, FTP) na silové napětí je skutečně uhozený nápad, protože maximální povolené provozní napětí těchto kabelů je 60 V. Je možné je použít na napájení přes Ethernet (PoE), kde se používá napětí 48 V (max. 57 V) a proud max. 400 mA. Izolace kabelů se testuje napětím 1000 V po dobu jedné minuty a to buď mezi vodiči jednotlivých párů nebo mezi vodičem a stíněním. Kabel, který vydrží dejme tomu 65 vteřin, je podle normy stále vyhovující.
Pro připojení zesilovače by byl asi nejvhodnější kabel s označením H03VV-F, ten snese proud 9 nebo 12 A a průměr kabelu je podobný jako u datového kabelu.
Připojení datového kabelu koliduje hlavně s technickými normami (ČSN), což není to samé jako zákon.

Pokud se něco stane a příčina bude shledána v idiotském použití tohoto kabelu, bude podkladem pro trestní řízení právě nedodržení těchto norem. Je tedy jedno, jestli normy mají sílu zákona, nebo ne. Krom toho, hlupáčci schopní uvažovat o použití UTP kabelu pro 230V potřebují jednoznačné pokyny ve stylu "smíš", nebo "ať tě ani nenapadne!". Jakékoliv pochybnosti si totiž vyloží ve prospěch svého nápadu.

Každá technická norma je jenom doporučení, jak má něco vypadat. Pokud ale rozvod není v souladu s normou, žádný revizák se pod revizi nepodepíše a rozvod v žádném případě nebude připojený k síti. Pokud se něco stane, tak nedodržení norem je přitěžující okolnost a v lepším případě pojišťovna nic nezaplatí a v tom horším (když se někomu něco stane) si dotyčný člověk půjde rovnou odpočinout do jistého státního zařízení.
Řekl bych ale, že autor dotazu zase takový hlupáček není, protože se alespoň zeptal. Dostalo se mu jasné odpovědi, že UTP kabel nelze použít a instalaci by měl udělat někdo odborně zdatný. Bohužel po této republice běhá až moc lidí, kteří si myslí, že odborné znalosti nejsou potřeba.

Ono to celé hlavně koliduje s Vyhl. 50/78 Sb., což už sílu zákona má a pak je tu všeobecný "obecné ohrožení".
Neznalost zákona neomlouvá a těžko bude dokazovat, že ho do toho někdo nutil mimo tzv. "zdravého sebevědomí"...

Už jsem ti psal, že v běžbé hantýrce se to spojuje, běžně se říká "vyhl. 50" obojímu, nikdo neřekne "tohle odporuje normě ČSN...". Znaký člověk ví o čem je řeč, což ty evudentně nejsi

To bylo pro smazaného Prdlu.

Znalý človék bude Vyhl.50 znát nebo alespoň vědět co to je za vyhlášku, neznalýmu to bude jedno, třetí skupinou jsou chytrákové kteří všechno vědí a plácají dovody a když příde na věc tak řeknou že jde o tzv.hantýrku a každej jí rozumí

Říká se běžně "je to udělané podle norem", "má vyhlášku 50" a "školení vyhlášky 50", i když se na tom školení probírají ony normy a o samotných paragrafech padesátky nemusí padnout ani slovo

Práce především znamená vyndat ruce z kapes

Já doma táhnu elektriku kaničkama od bot a taky to funguje. Sice je musím často máčet a nedělat moc uzlíků, ale jinak je to v klidu. Takže bych se toho nebál a experimentoval. Každej věděc a inovátor je ve svý době považován za blázna. Pravou sice je, že mnohý z nich zemřel, ale to nás nemusí trápit. Všichni tam musíme.

tak vyděl jsem i přífázovou zásuvku pripojenou i smotaným zvonkovým drátem, ale při zištění provedení jsem se divili, že zákazník ještě nevyhořel protože vše bylo celé opálené, takže bych na tuto variantu zapoměl.