» Poradna » Web a internet

VDSL vliv agregace

Ahoj může mi prosím tohle vysvětlit . U VDSL všichni poskytovatelé uvaději agregaci 1:50 . Při dotazu u jednotlivých poskytovatelů jsem byl ubezpečen , že se agregace v praxi prakticky neprojevuje . Jak tomu mám rozumět proč tam to 1:50 uvaději u bezdratu mám 1:5a i to je ve špičce znát . Tak jak oni mohou tvrdit, že 1:50 se prakticky neprojevuje?????

Odpovědi na otázku

Uvádět to samozřejmě musí, protože takto mají dimenzovanou linku. Takže v nějaké opravdu silné špičce (významná událost, ktereou bude chtít velké množství lidí sledovat přes internet, by se to projevit mohlo a kdyby to tam nebylo uvedeno, mohli by si lidé oprávněně stěžovat. Takhle i když se to opravdu prakticky nikdy neprojeví, tak kdyby náhodou výjimečně ano, můžou uživatele odkázat na tyto parametry. Ale buď v klidu, reálně se to fakt neprojeví.

Mám rovněž VDSL (O2). Z deklarované agregace 1:50 jsem měl zpočátku obavy. Nyní, po pár letech mohu potvrdit, že se to v běžném provozu opravdu nijak neprojeví. U bezdrátu je ovšem situace jiná - nelze porovnávat tyto dva naprosto rozdílné způsoby přenosu..

a kolik máš ryhlost VDSL a ping?

Rychlost mám takovou jakou jsem si zaplatil (50/5). Ping podle toho kam to je (jednotky ms)..

tak to je supera ještě se Tě zeptám rozhodujeme se doma mezi 20 Mb a 50 Mb je to veliký rozdíl v načitaní stranek ? jde jen o prohližení webu a minimálně youtube jiné využití nebude

staci bohate 20Mbps

otazka jestli vyssi tarif nema vyssi prioritizaci paketu. netusim jak to ma O2.

Nemá.

ok. dik.

Při běžném prohlížení to nepoznáš - pokud prohlížíš sám. Pokud vás bude doma připojených víc, tak už to být poznat může.A uvědom si, že ty rychlosti jsou "až". Ve skutečnosti záleží na vzdálenosti přípojky od dslamu (ústředny). Pokud jsi dál jak cca 2km, tak je to v čoudu, i kdyby sis zaplatil nejvyšší tarif, nebude to nic platné...

Víš to není pro mě to připojení ,ale domů pro rodiče a ti jak se řiká vidí za vším hlavně úsporu . Tak že i když rozdil mezi 20 Mb a 50 Mb je 70 Kč měsíc tak u nich je to prostě levnější no Jinak problém se vzdalenosti nebude Dslam je u nich na ulici postaveny před měsícem nový , podle cetinu 250 metrů a nabizejí zřízení až 250 Mb/s což je na malou vesničku neuvěřitelný -

a ještě se zeptám hraje u DSL roli výběr poskytovatele v kvalitě a rychlosti? rád bych rodičům objednal dsl od wia , protože je to pořád měsíčně o 100 Kč levněji než o2 a hlavně je to služba na principu předplacené karty tak že žádné smlouvy .

Nehraje, všichni poskytovatelé xDSL si pronajímají dráty od CETINu, takže po technické stránce je úplně jedno, jakého máš poskytovatele.

Nemáš pravdu. Jede to přes stejné dráty od CETINu, ale tím to končí. Data tečou přes síťové prvky daného operátora. V Praze je rozdíl mezi O2 a T-Mobile více, než nepatrný.

To je nesmysl, ty dráty celkem logicky musí končit ve stejných převodnících z analogové linky na data (DSLAM).

Síťové karty v DSLAMu může mít více operátorů. Pokud máš DSL od T-Mobilu, rozhodně nejedeš přes servery O2. I tu IP adresu máš potom z bloku T-Mobilu.

S tím samozřejmě souhlasím, ale kvalita (rychlost) xDSL linky visí právě na těch drátech. Dál už to jde digitálně a servery ti to brzdí jen na rychlost, jakou máš zaplacenou.

Kvalitu DSL ovlivňují dráty z určité části. Záleží i na typu a stáří síťové karty v DSLAMu a její konektivitě. A mohli bychom pokračovat dále.

Tak Dslam je od nás 200 metrů a je postavený před měsícem . Vím o člověku od nás z obce co má 100 Mb/s a bez problemu , ale má ji od poskytovatele O2 které jak jsem psal je bohužel nejdražší . A já se tak nějak bojím aby u alternativců nebyla cena na úkor kvality.

Mohli, ale stejně poskytovatel musí mít v DSLamu přivedenou konektivitu, aby obsloužil nasmlouvaný počet klientů.

Dráty jsou stejné, DSLAMy jsou buď poskytovatele nebo pronajaté, většinou od O2, případně Cetinu, ale v čem je největší rozdíl, každý poskytovatel má vlastní konektivitu do páteřní sítě.

tak hlavně aby menši poskytovatelé na te konektivitě nešetřili

S tím právě musíš počítat, že šetří.

bohužel, ale podepisovat smlouvu na net se zavazkem na dva roky se mi moc nelibí . Hlavně si myslím, že v dnešní době je celkově blbost podepisovat smlouvu na dva roky na jakoukoliv telekomunikační službu .U toho VDSL si myslím, že díky tomu co cetin nastavil a co jsem četl tak zisk poskytovatele VDSL když odečte co zaplati cetinu za konektivitu atd... je prý měsíčně v řádku desetikorun ,ale nevím jestli se tomu dá věřit . Docela by ma zajimalo kolik platí poskytovatel cetinu za tu linku měsíčně

Dnes platí za každého svého přiznaného klienta 50-60,-

Mě to bylo vysvětleno tak, že ty draty cetinu funguji jako kdyby jsi si od někoho pronajal trubky a těmi pak pouštěl svoji vodu .Tak je to tak, že cetin pronajme draty ale internetovou konektivitu zajištuje právě ta firma od které se to objedná tak že rozdil může díky tomu být víc než patrný. Tak hodně zaleži na solidnosti poskytovatele. Pravda je že mezi VDSL poskytovateli celkem snadno a bez nákladu přechazet tak by se měli snažit . Já bych nejvíc věřil O2 ale tam když nemáš o nich nějaké dalši služby tak to vychazi draho a to nemluvím o tom, že když nepodepišeš zavazek na va roky tak pak ještě draž . A zavazek na VDSL si nemyslím je něco dobrého , časem může přijit od O2 lepší nabídka ale lidi se zavazkem budou mít smůlu . a to se mi libí třeba u toho poskytovatele wia . Měsiční cena za VDSL která je o 100 Kč měsíčně menší než O2 se odečitá z kreditu který si u nich dobiješ nedobiješ kredit služba konči a nic se neděje . Kdež to u O2 platíš víc a kdyby byla nahodou lepši nabidka a chtěli bychom změnu tak ještě platit pokutu za předčasné ukončení smlouvy

Je to jednoduche...1) tvrdit muzou cokoli a nic to neznamena, jelikoz vsichni lzou a nelze nijak prokazat realny pomer2) s agregaci zalezi jeste kde se uplatnuje (coz souvisi s provedenim site daneho ISP) - jestli na uplinku poskytovatele nebo na last mile3) dal zalezi na tom na kolik zakazniku se agregace uplatnuje - to je o statistice, psychologii a cilove skupine daneho poskytovatele - 1:50 na 100 zakaznicich vypada jinak nez 1:50 na 100000 zakaznicich, jinak se chovaji domaci zakaznici, jinak firmy, jinak teenageri a malokdo je schopny vyuzivat pripojeni 24/7 vic jak treba na 10%4) a jelikoz je to nejpodstatnejsi, tak to napisu jeste jednou, vsichni lzou - tvuj bezdratak co tvrdi ze na 1:5 muze mit klidne 1:20 a xDSL ci kabelovka muze mit uplne v klidu 1:200. Neni to jak overit - male voditko muze treba byt, jakou ma poskytocatel linkuvdo NIXu a kolik ma zakazniku, podelenim tehle hodnot se da rict kolikrat preprodava kazdy Mbps zakaznikum, coz je zjednodusene receno agregace5) nic jineho nez vyzkouseni nepomuze - pak se pozna, zda to jede nominalni rychlosti i ve spickach

bohužel no naštěstí mezi dsl poskytovateli se dá téměř bezplatně přechazet, tak v případě, že by to chodilo mizerně tak pohrozit odchodem a oni se pak snad polepši

Nepolepsi. Reknou nashledanou. Neni tam zadne zazracne tlacitko, kterym by konkretnimu zakaznikovi pripojeni zlepsili...