» Poradna » Počítačové sítě

VDSL modem

Zdravím, dnes jsem si pořídil nový internet přes VDSL 80/8. Nyní mám router D-Link DAP-1665, který nepodporuje VDSL. Chci se zeptat, zda je podle Vás lepší koupit pořádný VDSL modem který budu používat, nebo koupit obyčejný VDSL modem, který jenom zapojím před můj D-Link. Popřípadě prosím o rady jaký koupit. Děkuji.

Odpovědi na otázku

Pokud jsi s routerem spokojen, tak je lepší koupit obyčejný modem/router (ideálně samotný modem, ale to se asi běžně neprodává) a nastavit hondo režimu bridge a on bude jen konvertovat VDSL na LAN a všechny funkce routeru bude vykonávat ten d-link.

"Obyčejný VDSL modem" prakticky nekoupíte. Pokud chcete jen modem, v podstatě máte jedinou možnost koupit si Netgear DM200, mou oblíbenou Nokii Nokia F-010G-B už prakticky koupit nelze a nic jiného není.Osobně taky jednoznačně preferuji odeělený DSL modem a vlastní kvalitní router, jediná možnost jak toho dosáhnout - jak už tady bylo v diskuzi psáno - je koupit DSL modem/router a přepnout ho do bridge režimu - ovšem pozor, ne všechny )hlavně levnější DSL routery) to umožňují. Z těch levných a spolehlivých mohu za sebe doporučit Asus DSL-N16, jako modem funguje v bridge režimu spolehlivě.Osobně mám před Mikrotik routerem FRITZ!Box 7590 v bridge režimu, PPPoE vytáčí a VLANY jsou realizovány na Mikrotiku.

Pakliže Vám ale dostačuje D-Link DAP-1665, kupte výše zmíněný ASUS DSL-N16 (přápadně jiný model s 5Ghz WiFi), to je zhruba totéž jako ten Váš D-LINK a podporuje DSL, takže ten DLINK můžete poslaty do důchodu. Levnější (nebazarové) řešení nepořídíte.