» Poradna » Počítačové sítě

VDSL modem + router nebo nový VDSL modem 1Gb

Mám internet od O2 a VDSL modem ZyXEL VMG1312 s rychlostí 100Mb/s. To pro internet postačuje, ale po pořízení úložiště ZyXEL NAS326, to je omezující. NAS by zvládl přes 100MB/s (LAN 1Gb/s), ale omezením modemu kopíruji data na NAS jen rychlostí kolem 12MB/s.Otázka je. Koupit nový rychlejší VDSL modem, kterých moc není s rychlostí 1Gb/s nebo dát za modem pro vnitřní síť rychlejší router? Jak moc se zvýší odezva při zařazení routeru do cesty k PC?

Odpovědi na otázku

prepoj to switchom a hotovo

Presne tak, ja to vyresila pomoci https://www.alza.cz/d-link-dgs-105-e-d367670.htm

Pořídil jsem swich ZyXEL GS-105S, ale je tu jeden problém.TV nebo mobil nevidí NAS zapojený do tohoto swiche. Notebook připojený přes wifi v routeru NAS vidí. Pokud je NAS zapojený přímo do routeru, tak není problém.

Tak po vyzkoušení různých kombinací zapojení už TV vidí NAS i při zapojení, které jsem měl jako první.

podľa mňa je NAS celkom zbytočný, pretože ak mám klasický PC, tak si do neho kúpim disk s veľkou kapacitou a nemusím živiť nejaký NAS

NAS je dobrý, když máme v domácnosti více PC. Dále je možné z NAS sledovat filmy nebo prohlížet fotografie na TV, aniž by se muselo pořád přepojovat nějaký externí disk.

ja nehovorím o disku externom, ale klasicky interny pevny disk zapojiíš do PC a dáš zdielať a funguje to..

Jenže pak ti to jedno PC musí běžet neustále a neustále žrát podstatně více než ten úsporný NAS.

Vis ty vubec, jak vypada nejaky slusnejsi NAS v roce 2016 a co vlastne poskytuje? Mozna budes prekvapen.

To je dost nesmysl. Účel NASu je zcela jiný, než účel PC, takže velký disk v PC rozhodně není relevantní náhrada NASu

ja mam za VDSL jeste vlastni wifi router, ale na to co chces ty ti staci switch.

K čemu druhý router? Jen obyčejný 1Gbs switch a všechna zařízení, co budou napojena do switche, můžou mezi sebou komunikovat 1Gbs.

Já měl za to, že switch je jakýsi přepínač a modem, který je vlastně router přiděluje IP adresy vnitřní sítě. Takže, pokud budou zařízení za switche komunikovat mezi sebou tak data půjdou přes switch a pak přes router, který má menší rychlost, takže bych si rychlejším switchem nepomohl, ale možná se mýlím. Nebo po přidělení IP adresy routerem, data mezi jednotlivými zařízeními za switchem komunikují přímo přes switch?

Ano, router bude (nadále) přidělovat adresy a data potečou přes switch. Takže zařízení napojená na porty switche budou mezi sebou komunikovat na rychlosti 1Gb.

VDSL modem/router se skládá ze čtyř v podstatě nezávislých bloků:1) modem - fyzické rozhraní upravující síťové signály tak, aby se daly přenášet po telefonním vedení2) router/NAT - zprostředkovává komunikaci zařízení ve tvé síti s internetem. Tedy když nějaký počítač např. dá požadavek na webovou stránku, NAT potom odpověď na ten požadavek přesměruje ve tvé síti do správného počítače, který na tu odpověď čeká3) DHCP server - nedělá nic jiného, než dle nastavených parametrů přidělí každému novému zařízení (které si to vyžádá, když má nastaveno automatické záskání IP a DNS) správné síťové parametry. V routeru být vůbec nemusí nebo to naopak může být úplně samostatné zařízení nebo bývá obsažen třeba v chtrých switchích. Nijak do komunikace v síti nezasahuje, jen přiděluje ty IP atd.4) switch - ty 4 zásuvky na výstupu routeru jsou vlastně obyčejný switch, který jen předává pakety mezi jednotlivými zařízeními. Zprostředkovává komunikaci v lokální síti a v podstatě do ní nijak nezasahuje. Naopak zařízení komunikující v rámci lokální sítě vůbec nevyužívají funkce routeru, komunikují jen přes ten switch. A když připojíš do některého z LAN výstupů routeru další switch, tak vlastně jen zvýšíš počet výstupních LAN zásuvek routeru. Případně pokud tam dáš 1Gbs switch, tak zařízení zapojená v něm, budou komunikovat mezi zebou rychlostí 1Gbs a se zařízeními zapojenými přímo do switche v routeru jen jeho rychlostí, což je v tomto případě 100Mbs.Snad jsem to napsal srozumitelně

K cemu druhy router? Protoze od obvykle dost chabych DSL modemrouteru ma poradny vykon, mnoho konfiguracnich moznosti, podstatne lepsi wifi atd. Duvodu pro prepnuti modemu do bridge a reseni vseho podstatneho na poradnem routeru je opravdu mnoho.Ale tazateli skutecne staci switch s par GLAN porty.

To je jasné, pokud je potřeba nějaké výkonnější routování, tak určitě je vhodný modem jenom jako modem + pořádný router. Ale v tomto případě to potřeba není.

No ono to "vykonnejsi routovani" je v praxi treba pouziti nejake p2p sluzby (pripadne cehokoli s vetsim narokem na NAT atd.). A jestli je nebo neni potreba nam nikdo nesdelil.

Dobrý denmám signal od O2 ti říkají,že musím mít Ruter VDSL.Já to mám na chalupě a potřebuji velký dosah.Co mi doporučite.Stačí mi ASUS DSL AC 55 U.Děkuji .