» Poradna » Ostatní

Vazeny prumer

Ahoj vsem,

mam problem s prumery. Mam cislo ,ktera sbiram od nekolika respondentu (nekdy mi to cislo doda 15 lidi, nekdy ale jen 6), ze kterych pocitam aritmeticky prumer. Cili sumahodnot/15 nebo sumahodnot/6. Potreboval bych ale takovou hodnotu, ktera mi "zvazi" vysledky. Cili aby to bylo porovnatelne. Selskym rozumem vim, ze vysledek od 15 lidi je "presnejsi-lepsi" nez ,kdyz by to dodal napr pouze jeden respondent, ale toto bych potreboval prave zakomponovat do tech cisel. Dale jde o to, ze vaha vsech respondentu je stejna, cili vsichni jsou si rovni, jen ten vysledek bych potreboval dat do kupy. Neporadite?

Odpovědi na otázku

pokud je nejaky maximalni pocet respondentu tak ho dat jako 100% a potom, podle toho udelat vahu jednotlivejch pruzkumu. tzn. 20 resp napr. vaha 100% (krat 1), a 10 respondentu bude tedy 50% tedy krat 0.5

Maximalni pocet respondentu znam...15. V tom pripade rekneme, ze soucet vsech 15 hodnot je 1500 Kč. Cili potom prumer je 100Kč * vaha 1 (odevzdali vsichni) = 100 Kč.

Stejnej priklad, odevzdalo jenom 10. Cili suma 1500, prumer teda 150* 0,66666666 = zase 100Kč Cili tudy cesta nevede, naopak dava na stejnou uroven mensi pocet odpovedi.

Pokud má 15 lidí průměr 100 a 10 lidí průměr 150, tak jde o výrazně odlišné hodnoty. Nemyslíš?

Co třeba?
sumavšechhodnot/početvšechhodnot

To jako, kdyz mi prijde udaj pouze od jednoho respondenta, ze ho mam i presto vydelit 15? To se mi nezda...ja potrebuji dostat dva udaje, ktere vypovidaji o tom, ze vetsi pocet odevzdanych udaju znamena lepsi vysledek. Mohl byc hto napriklad udelat tak, ze byc hzobrazil od kolika respondentu dany prumer pochazi napr v zavorace a obrazek at si udela ctenar sam, ale chtel bych to vyresit matematicky.

Pokud ti přijde jenom jedna hodnota, tak početvšechhodnot = 1.

matematicky das do zavorky procentualni pocet respondentu...

Pokud jsou vahy vsech respondentu stejne, pak vazeny prumer je roven aritmetickemu, jak vyplyva z prislusne rovnice (viz http://cs.wikipedia.org/wiki/V%C3%A1%C5%BEen%C3%B... ... ).
Muzes tak nanejvys udelat vazeny prumer dvou nebo vice sad odpovedi s ruznym poctem respondentu - viz tamtez.