Vadný HW. Ale jaký?

Zdravím.

Něco špatné jest s mojí kalkulačkou, jen nevím kde přesně začít, tak prosím, nějaké návrhy, odkud kam se ubírat (na testování všeho nemám prostředky /ani komponenty/ a určitě se s tím už někdo setkal.

Tedy:

Nejdříve to začalo u her, teď už i při přehrávání filmů či samotné práci v systému (prohlížení webu, ICQ chat...). Buďto se rovnou restartuje systém nebo (a to lépe) se v obraze objeví artefakty (čáry, barevné "haluze"), obraz se zastaví, po chvilce se vypne monitor, ale zvuk jde ještě chvíli dál. Za dalších pár vteřin se zvuk zasekne v krátké smyčce a následně se PC restartuje. Při restartu začnou "řvát" všechny větráčky, jako při startu systému, ale nepřestávají a systém nenabíhá, ani monitor se nezapne, jen problikne klávesnice a myš. Někdy se systém spustí, ale monitor nenaběhne, někdy se nespustí sytém, ale indikuje se neustálý přístup na disky (stále svítí dioda, nebliká). Občas, ne vždy, při tvrdém restartu se situace opakuje (větráčky, systém nenaběhne nebo ano ale bez monitoru), stejně tak někdy když PC vypnu na tvrdo ručně, se PC po chvilce samo zapne, klidně i několikrát za sebou (držet vypínač, vypnuto, automatické spuštění...). Přes samotným restartem a objevení se artefaktů ale větráčky otáčky nezvyšují, ani jeden.

Monitoroval jsem pár prográmky teplotu CPU a GPU (otázka je, odkud ty prográmky tu teplotu berou). CPU se pohybuje na cca. 43°C, GPU na 43 až 45°C (poslední záznam v logu GPU teploty před pádem je 44,9°C).
Větráček na grafice je referenční, na CPU je starší Artic Cooler, jeden menší zezadu pod zdrojem a jeden menší v bočnici. Všechny se točí a nehlučí (nic uvolněného). Včera jsem to pro jistotu vyluxoval a profoukl stlačeným vzduchem a znovu všechno zamačkal.

Konfigurace:

Standardní levný case Eurocase
Zdroj Eurocase 550W (já vím...)
Deska MicroStar K8T Neo2 FIR - VIA K8T800
AMD 3000+ Venice (netaktováno)
2GB RAM (4x 512MB A-Data) (netaktováno)
MSI Ati Radeon X1950 Pro 256MB VRAM AGP 8x(netaktováno) nutnost Ukázat celý příspěvek

Odpovědi na otázku

Grafika není taktovaná? Zkus ji vyměnit. Artefakty v obraze může způsobit vadná pamět na grafice.

To mám v plánu, hned to ještě větším profouknutí současné. Naštqstí se mi tu válí ještě jedna 9800 Pro 128.

(*omluva za překlepy)

Keď to nebude grafika, tak napájanie-zdroj.

Začal bych u zdroje. Ta X1950 je dost hladová a součet požadavků na napájení může být nad jeho možnostmi. Deklarovaných 550 W je myslím příkon, při 80% účinnosti to je jen 440 W a to je těch 80% s otazníkem.

Ano, je to možné, ale že by to bylo pro zdroj moc až teprve nyní? Po min. dvou letech?

nekvalitné kondenzátory v eurocase zdroji už asi dožívajú,ten radeon a ani tá zamýšlaná náhradná grafika im príliš optimizmu nedodajú

Pesimistické kondenzátory. A zrovna náhradní zdroj je to, co po ruce nemám. Ale budu bojovat.

Presne tento problem s X1950Pro AGP mam aj ja a vyzera to na problem grafickej karty. Zdroj mam znackovy Enermax 82+, skusal som aj neznackovy a robilo to to iste. Ja som sa s nou uz v podstate rozlucil.

Po jak dlouhé době?

asi po 1.5 roku , ale kedze som na nej vymenil povodny chladic za Accelero S1 , tak reklamacia uz nepripada v uvahu

Vyměněna grafika za slabší 9800 Pro taktéž s přídavným napájením a zatím to drží. Musím to ale zkusit v nějaké zátěži. Navíc ta "padlá" X1950 je ještě měsíc v záruce, tak třeba na tom ještě "vydělám" :)

Ano, vydelate na tom cas ztraceny reklamaci, mesic bez GK, cas ztraceny vyzvednutim karty z reklamace a novou X1950. Bezva vyhlidka! (Oni budou mit nahradni, nebojte. ;o) )

To je taky pravda :D alenáhradní grafiku mám (i když je to downgrade), takže úplně bez grafiky nebudu a upřímně, je to spíše na hry a bez těch se i tak nějakou dobu obejdu :)

(ad. náhradní - třeba nebudou, třeba nabudou.. .:D )

Kdyby nemeli, stejne dostanete nejakou podobne hypervykonnou GK.

To je mi jasné. Ale zase X1950 ve své době až taková šunka nebyla (v mé kalkulačce to podle mě už spíše brzdí procesor).
Na druhou stranu, třeba, když náhradní X1950 mít nebudou, jim to bu tak blbé, že mi nabídnou na oplátku kompletní renovaci bytu - a tím bych asi nepohrdl :D

Tak v 3DMarku to taky padá. Ale už bez artefaktů. Prostě se vypne monitor, bez restartu. Vidím to tedy I na zdroj. Nechce se mi věřit, že by byla vadná i tahle karta. Aneb jak komáři umořili vola.

Teoreticky zdroj nebo MB.
Vzhledem k typu zdroje zacnete s nim. Nekde si pujcite neco normalniho a vyzkousite chovani PC. Staci jakykoli kvalitni 300W zdroj.

Není 300W málo?

Neni. Samozrejme o neco vic neni na skodu, ale jde jen o otestovani.
Berte v uvahu, ze Eurocase by tohle http://www.czechcomputer.cz/product.jsp... prodavali jako "550W" zdroj a jeste straslivejsi no-name pachatele i s divocejsimi napisy. :o)
(Srovnejte cenu toho PRO82+ s cenou Vaseho EC. Leccos to prozrazuje...)

Ano, to je vlastně taky pravda.

Aha, tak "550W" zdroj od EC ma na +12V pouze max. 36A (udajne), kdezto PRO82+ ma 40A. Takze EC by ho nejspis prodavali jako "700W".

A co deska, jaké máte teploty?

Proc teploty, kdyz je problem casto i pri startu?

S náhradní kartou jsou problémy už jen při zatížení, start a práce v systému bez problému (zatím).

Poraďte čím měřit. Během spuštěného 3DMarku asi těžko vlezu do BIOSu.

real temp, speed fan

ikdyž tim teplotu chipsetu nezměříž, musíš vlíst do počítače a za běhu ošehat

*ošahat

To můžu, ale subjektivně to bude prostě teplý.

můj odhad je že je vadná deska nebo i tato karta (9800). Zdroj je sice EC....,ale to co tam má teď musí utáhnout (GK-9800). zkus ještě jinou GK nebo vyměň desku.

V tom je ten drobný problém. Sháním, okolo nikdo nemá na půjčení. Zdroj se dá pořídit i s pohledem do budoucna, deska už ne, to už je rovnou základ na kompletní obnovu.