Vadný HDD

Dobrý den.Jako hlavní disk používám SSD Samsung Evo, s tím problém nemám, ale na objemnější data jsem koupil HDD "Seagate BarraCuda 3.5" 2TB, 256MB cache".Po instalaci disku jsem složky (data, obrázky, hudba a stažené) na něj převedl. Od té doby začaly problémy se ztrátou dat, někdy s extrémně dlouhým načítáním až to jednou skončilo modrou smrtí a přeinstalací Win. Poté jsem již ony složky nechal na SSD a Seagate nechal jen jako druhý disk bez jakých koly složek z Win. Zkušebně jsem na něj uložil pár starších filmů, které jsem zároveň uložil i na SSD. Z SSD šli všechny spustit, ale na HDD se jeden ztratil, respektive byl vidět ale nešel spustit.Můj dotaz zní: Než půjdu HDD reklamovat, jakým programem mohu zjistit závady (myslím fyzické) na disku. Dá se nějak po zjištění vadných sektorů je zablokovat, aby nebyly používány a problémy za cenu malého zmenšení kapacity zmizely? Nebo je jediná možnost výměny a doufat že ten další bude bez vad?Předem moc děkuji za případné rady. Jirka B.

Odpovědi na otázku

ked to je cisto novy disk, tak to este vyskusaj v inom PC a ak to bude robit to iste, daj na reklamaciu. V buducnosti sa radsej vyhni diskom s SMR zapisom, minimalne pokial sa daju este kupit aj klasicke..

Zkus povrchový test pomocí HD Tune (Error scan).https://www.hdtune.com/files/hdtune_255.exe

Děkuji a vyzkouším. Jdu na to.Díky J.

Tak v první řadě jako potvrzení poruchy slouží S.M.A.R.T, podle toho jak se disk chová, tak se to tam dočteš určitě. A potom reklamace, je nesmysl pokoušet se zachraňovat vadný disk.

Děkuji za Vaší reakci na můj dotaz.Spustil jsem test dle rady „pcmaker“ a počkám až se dokončí. Poté jej tedy budu asi muset reklamovat. Jen ještě dotaz: Data, co na něm byla a jsou smazána (Nemyslím, že byla úplně citlivá, ale nejsem si již jist, co tam vše bylo.) Dají se nějak 100 procentně odstranit, nebo to nemám řešit?Díky J.

Nejdriv z disku vymaz vsechna data normalnim zpusobem a pak v prikazove radce pouzij "cipher /w" . Ale zkontroluj si, ze mazes spravny disk. A pocitej s tim, ze to pobezi dlouho.

Děkuji.

Řekl bych, že přečtení S.M.A.R.T. by pro začátek bylo nejjednodušší a pokud disk skutečně ztrácí data, musí to tam být krásně vidět.

Seagate má vlastní testovací utilitu, jmenuje se SeaTools:https://www.seagate.com/support/downloads/seatool...

nechápu, proč se s tím tak zajebávaš. Normálně a zkrátka něčím přečti S.M.A.R.T. z disku a hned budeš mít jasno. Je to rutinní záležitost. Jsou na to 3 prdele programů. Já na to používám např. HDD Guardian.

Děkuji všem za vaše podněty. Nejsem v těchto věcech tolik zběhlý, a proto jsem vděčný za každou radu. Budu se těmito radami řídit a dle výsledků se zařídím.Ještě jednou všem díky moc.