Vadný disk?

Můžete mi poradit, zda jsou některé hodnoty disků špatné?https://ctrlv.cz/shots/2020/03/21/9R0T.pnghttps://ctrlv.cz/shots/2020/03/21/RSSx.pngDěkuji.

Odpovědi na otázku

SSD má za sebou přes 600 přepisů. Je to model s 19nm MLC Toshiba, takže minimálně dvojnásobek ještě vydrží. Aktualizuj mu firmware. Má za sebou 58 tisíc hodin provozu, ale není to HDD, takže neodejde na mechanické vady.S HDD je to otázka. Sice nemá nic špatného, ale má za sebou 52 tisíc hodin provozu a při náročnějším používání se může znenadání vysypat.

A existuje nějaká aplikace která by o těch discích řekla víc? Občas mi totiž blbne kopírování, zasekne se třeba na 20 vteřin, a pak se zase rozjede. Taky je jeden z těch disků (zřejmě ten starší) celkem hlasitý.

Aby HDD nebyl hlasitý po 53 000 hodinách provozu.

novy Seagate 1TB a 2TB jsou hlucny uz od zacatku, mel jsem uz 3 takovy v posledni dobe a jeden z nich vibroval odhadem asi 50dB, prerusovane huceni pres celou mistnost (v rozich mistnosti zalehali usi : D ) z jinak tiche skrine, na druhou stranu toshiba p300 4TB neni slyset a to mam dva ks

HDD je dobrý v tento okamžik.Seagate má celkovou zátěž 7,8 TB. Má dost motohodin, ale taky má 49 338 hodin hlaviček nad plotnami. To na něho sypeš logy?

Co to znamená?

To máte z toho, když mu poradíte software, který by neměl ani spustit: https://www.zive.cz/poradna/v-pocitaci-to-zac... broňu, alias boláka to potom zbytečně straší.GSmartControl je více ukecanější...

Jo, my strašíme. A co teprve GSC? Když napíšu, že HDD je dobrý a následující otázka je "co to znamená?"Akorát by mě zajímalo, co ty Wokna s tím diskem dělají, když je datový.Na Linuxu mám na systémovém+data zjevně se flákající hlavičky.Spindle Motor Power-on Hours","2 427"Head Flying Hours","598"

U točivýho disku jsou kritické parametry *pending sectors* (sektory, které jsou podezřelé /vadné/ a určené k přemapování do rezervního prostoru) a *reallocated sectors* (již přemapované sektory). Pokud u příslušných RAW hodnot je cokoliv jiného než nuly, tak nebrat. U toho Seagate je to OK.U SSD disku jsou již 3 paměťové bloky nefunkční, a zbývá mu 64% života. Bude ještě sloužit klidně několik let, ale může se kdykoliv vysrat, stačí když selže další paměťový blok někde v kritické části SSD, kam se ukládá FAT atp. U SSD disků je potřeba použít pro detailnější analýzu utilitu výrobce.

Jinak ty disky maj pěkně natočíno - zjevně je to ze stejného stroje, který byl 7 let nepřetržitě v provozuOsobně jsem ještě neviděl disk, který by měl víc než 20 tisíc hodin. Buď takový disk předčasně odešel a nebo byl odejmut z důvodu upgrade.

20000/8/365 = 7 rokov kazdy den 8 hodin To by sa uz kludne mohlo preventivne vymenit. AVSAK ten disk ma mat 52000, cize davat na to akekolvek nezalohovane data je hazard

Co jsem viděl SMART, tak měl 90 000 hodin. A pořád fungoval. Už byl v serveru držený jenom z hecu a kopírovaly se na něho logy. Akorát se nenašel nikdo, kdo by ho zkusil vypnout a znovu zapnout, jestli se ještě rozběhne.Nejsou zvláštností disky s 40-50 000 hodinami. Pokud je zvolen přístup "pokud to jede, nebudeme do toho vrtat." Zvlášť v polích, kde to mění, až se rožne světýlko vady disku.

Tak můj nejstarší konzumní WD 640 má nalítáno přes 73 000 hod. a furt je v pohodě. Ono to koresponduje se studií Google.

Starší disky s tím nemají problém. WD byl vždy pozadu za ST. Což není na škodu. ST už dávno katoval kosty a bylo to na životnosti poznat. Kdežto WD to začal odrbávat až pod vlivem neviditelné ruky trhu = ovcí, které kupovaly podle ceny. Dnes už je to jedno v kategorii desktop. Ba dokonce někdy mám pocit, že levný šrot vydrží víc, než něco dražšího.

Mám tu pár disků, co jedou 24/7 a mají za sebou 30000 až 55000 hodin a nevidím sebemenší důvod je měnit. Až chcípnout, chcípnout a vymění se.

Jestli je to na mě, tak jsem měl na mysli přístup, dáme to tam a začneme se o to zajímat (panikařit), až to chcípne. Tj. bez občasného mrknutí na SMART.Není důvod měnit disk jenom podle hodin, když je jinak dobrý. Totiž takto. Kdo je připraven, není překvapen. Pokud disk signalizuje, že už začíná mít dost, tak je lepší ho vyměnit plánovaně, kdy je na to čas. Pokud chcípne nečekaně, tak se disk vymění, obnoví/sesynchronizují data a jelikož je vypracovaný plán B, je všechno promyšlené a připravené na tuto variantu.

To mi řekni něco k tomuto disku, zatím drží, počty chyb nerostou:https://pastebin.com/BMZ1tkXbTím myslím kolonky (název v utilitě Seagatu):4 = Count of LBAs with ID type write errors (Write Total/Write Errors Corrected/Write Total Times Corrective Algorithm Processed)568 = Count of LBAs with ECC detected read errors (Read Errors Corrected With Possible Delay)9 = Count of LBAs with ECC detected verify errors (Verify Errors Corrected With Possible Delay)

Ne, to bylo na "harrym 22. 03. 2020 08:56", který by to měnil po 20k vždy.

Já jsem jeden čas u sebe měnil ST po 6-8 000 hodinách. Podle smart dobrý, ale podle výkonu to nebylo ono. A také podle zvuku bylo poznat, že už to není, jak to bývalo. To bylo někdy na přelomu PATA/SATA. Ale dnes, kdy je OS na SSD, tak nemá smysl měnit HDD po počtu hodin.

Chyby čtení a zápisu v delším čase, než bylo očekáváno. Uplynul čas (počet pokusů) pro tyto operace. Pak disk ve FW přechází na další rutinu, která se snaží o stejnou operaci, ale už víc vexluje s hlavičkou (zejména pro čtení), zkusí větší proud pro zapsání dat. Ve stanoveném čase nebo počtu pokusů.Podstata je poškozený povrch plotny, který se nezhoršuje, když chyby nepřibývají.Tyhle firemní disky mají fajnovější FW a hlásí sebemenší odchylku, když na nich jsou uložený smrtelně důležitý data.S tímto by se desktopový disk nepáral. Zkusil by pár operací navíc. Když by byly v přiměřené čase úspěšné, tak bude potichu. A když ne, tak podle FW buď označí jako podezřelý a nebo přemapuje. A nebo u blbě napsanýho FW na tom zůstane viset.

Ano, to můžu potvrdit. Měl jsem těch disků celou krabici od banánů. Otestoval jsem je na čtyřnásobný přepis, disky, u kterých to trvalo déle (nebo vydávaly podivné zvuky), šly do šrotu (u nich rostl počet chyb).Zajímavý je údaj je také Primary defects (SeaChest_SMART -d PD0 --showSCSIDefects p), kde většina disků má okolo 300-500 chyb. Takže předpokládám, že něco jako dokonale vyrobená plotna je oxymóron.

Tak jest. Plotny se vyrábí na/za hranici technologických možností. Takže nejsou dobré plotny. Stejný styl jako CPU. Sype se to z jedné linky a na konci se to měřením třídí, co z toho vlastně vylezlo. Resp. si to třídí výrobce disků a jen ten jediný ví, jak vypadá mapa problémových nebo vadných oblastí. Nejlépe to bylo poznat u jednoplotnových disků, které měly poloviční kapacitu než model s dvojnásobnou kapacitou. Tam se dávaly plotny, které měly jednu stranu zcela vadnou. A nebo víc plotnové disky s lichým počtem hlaviček.Ale aby to nebylo zas tak jednoduchý, tak zas i když byl lichý počet hlaviček, muselo se vzít úvahu, jestli to není disk co má servisní data pro celý cylindr napsané na jedné straně plotny a proto výrobce uvádí lichý počet hlaviček. Ale zase se někdy u těchto disků uváděl sudý počet hlaviček, bo marketing.Právě se zvyšující se hustotou bitů/palec roste i počet vad povrchu plotny a to je hlavní příčinou, proč výrobce šlusnul uživatelům dělat LLF. I když někteří vořeši dodneska radí dělat LLF, aniž by tušili, co to je.Už nelze nechat řadič sázet stopy jednu vedle druhé, v předem dané rozteči. Jenom proto, že ani hlavička ani řadič nemají stejné možnosti jako zařízení výrobce na to, co je potřeba zjistit o povrchu plotny. A podle toho namalovat stopy, kam by to ještě tak šlo.

Tyto HDD mají chybné sektory. To znamená, že co nevidět odejdou.