Vadný disk

Ahoj, je fakt vadný disk, nebo ho je třeba nějak aktivovat? Byl vložen z ntb do PC za účelem zálohovaní dat a následné přeinstalace na ntb.Díky

Odpovědi na otázku

Co Ti na něm přidadá vedného? Dynamický a ještě k tomu šifrovaný HDD nepřečteš v jiném PC.Co s tím?1) Do prehistorického NB pořiď systémový SSD => ze starého křápu vymáčkneš ještě nečekaně svižné odezvy.2) Původní línou mrchu vyčisti (viz FAQ) a použij např. jako interní datový HDD nebo externí zálohovací.

Se v tom moc nevyznám, ale napsalo to, že je vadný tady a když jsem zkoušel v NTB diagnostický test HDD tak mi to hodilo fail...

Jestli je HDD opravdu fyzicky vadný, věnuj ho s důvěrou do sběrného dvora, kde se o něj luxusně postarají. Nemusíš toho litovat: HDD montované zhůvěřilými výrobci do laciných NB jsou vesměs nepoužitelné líné mrchy.

já bych ho klidně i vyhodil, ale není můj :DJenom jsem se chtěl zeptat, jestli je doopravdy KO :D

Z Tvého obrázku to není jasné. Dokonce jsi neuvedl ani typ HDD, stav SMART ani výsledky off-line diagnostiky.Moje veštěcká hůlka v tomto případě zcela nechápavě mlčí.

BIOS ani testovací programy mi HDD nevidí, a offline nevím jak se to dělá

HDD - HGST, 5400rpm5V 700mA

Podle mého nejspíše vadný není, jenom ho comp neumí přečíst. Vyzkoušej ho nějakým diagnostickým nástrojem, např. http://support.wdc.com/downloads.aspx

Já, už tu zkoušel více programu. Jenomže žádný mi ho nechce zobrazit k testování

Pokud nejsi blb, přeformuluješ dotaz. Pokud ano, také.

Pokud nejsi blb, odpovíš k tématu. Ale to bychom čekali marně, že.

Muj skromny odhad je, ze na tom disku je ATA password. Je zaheslovany (neplest s sifrovanim) a presne takhle se takovy hdd chova - proste jako by tam nebyl.Takze, vlozit zpatky do notebooku, zrusit v BIOSu heslo na disk a pak bude disk normalni. Teoreticky by to slo odheslovat i na PC, ale neznam SW, ktery by to umel. Jinak samosebou to predpoklada, ze to heslo vis. Pokur ne, tak mas asi smulu.Ale je to jen odhad a muze tomu byt cokoli...

Také se k tomu přiklání, třeba kdyby nám tazatel řekl jaký to byl ntb.Každopádně pokud v tom ntb funguje a jinde přečíst nejde tak asi bude OK. - schválně bych v tom ntb pustil diagnostiku SMART - např CrystalDiskInfo neb HDTune

Je to HP 4545s jenom čím, že ten disk na zaheslovaný Windows. když do NTB vložím disk a spustim ho tak pořád se načítá nějaká oprava po neúspěšné aktualizaci myslím, takhle mi to udělalo 2x za sebou... Tak jsem si řekl, že to vložím do pc, zalohuji ten disk a poté ho na NTB preinstaluji. Jinak i v tom ntb když dám v na začátku (něco jako BIOS) diagnostiku HDD tak mi to napíše také dal. Číslo failu bych napsal...

Tak tady asi bude zakopaný pes - Bude tam nastavené heslo v BIOSu (ty HPčka to tuším umí propojit s účtem Win a tipnul bych že i aktivovaná funkce Drivelockhttp://h20566.www2.hp.com/hpsc/doc/public/display

Celkem hezky je to popsáno tady:"DRIVELOCK je jeden z nejlepších způsobů zabezpečení disku a většinou nepomůže ani výměna elektroniky.DRIVELOCK nemá v žádném případě nic společného s BIOSem počítače, maximálně to, že s ním některé BIOSy umějí pracovat. Heslo je uložené přímo na HDD v paměti (EEPROM, FlashPROM), ve které se nachází i firmware disku, je tam na to vyhrazen adresní prostor. Tento způsob zabezpečení se (zjednodušeně) skládá ze dvou částí, první je samotné heslo a druhá je tzv. lock-bit, který se v případě úspěšné aktivace zabezpečení nastaví na 1. Disk samozřejmě kontroluje tuto proceduru, aby se např. nezadalo prázdné heslo či nepovolené znaky. DRIVELOCK heslo slouží k odemčení disku a MASTER heslo se musí zadat vždy, pokud budete chtít provést změny nastavení této funkce. Bohužel se u některých disků vyskytuje chyba ve firmwaru, která dovolí nastavit přímým příkazem lock-bit na 1 bez zadání vstupního hesla. Manipulace s heslem (změna či vymazání) je možná vždy pouze jednou po zapnutí disku, pokud se příhlásíte správně či špatně nebo chcete později heslo změnit, vždy musíte počítač (notebook) vypnout a znovu zapnout. Data jako taková se v žádném případě na disku neukládájí šifrovaná. Toto zabezpečení nebrání jen čtení z disku, ale jeho veškeré komunikaci s počítačem, pokud ho počítač požádá o identifikaci, tak se disk zeptá nejdříve na toto heslo a pokud nedostane správnou odpověď, tak se přestane s počítačem bavit a řadič disků ho nevidí, dokud se nevypne a znovu nezapne počítač, resp. disk. Výměna elektroniky většinou nezabírá proto, protože deska s elektronikou není jediná elektronika v disku. Ještě je jeden řadič s integrovaným budičem přímo v části s plotnami a ramenem, který řídí právě jeho pohyb. Tento řadič a I/O procesor mají (měli by mít) vygenerované unikátní ID číslo, které si při aktivované funkci DRIVELOCK (někteří výrobci to mají takto nastavené i při nezabezpečeném provozu disku) mezi s sebou vymění a pokud Ukázat celý příspěvek

pak je tu samozřejmě varianta že ten disk je opravdu vadný, to by měla ale odhalit minimálně ta diagnostika od HPčka - při zapnutí ntb tuším ESC - zobrazí se nabídka a tam bude něco jako Notebook diagnostic

Jo, u této diagnostiky mi píše fail.

No a co přesně to píše? Z vás teda dostat nějaké informace je umění

FAILURE ID: Q0C6WX-00083H-QFPJW1-60W803PRODUCT ID: H5K12EA#BCMHard Disk Capacity : 500 GBHard Disk 1

Jaký test jste pouštěl?http://support.hp.com/in-en/document/c014434631.Plug the AC adapter into the computer.2.Press the Power button for at least five seconds to turn off the computer.3.Turn on the computer and immediately press the F2 key repeatedly, about once every second.4.When the HP PC Hardware Diagnostics UEFI screen displays, click Component Tests.5.Click Hard Drive.6.Click Quick Test.7.Click Run once. If the computer has more than one hard drive, click Test All Hard Drives.The Quick Test begins.8.When the test is complete, the results are displayed on the screen. Test results are also available under Test Logs on the Diagnostics UEFI main page.If the hard drive passes the Quick Test, proceed to the next step to run the Extensive Test. This test includes the SMART Check, Short DST, Optimized DST, and Long DST. Continue following these steps to run the Extensive Test.Optimized DST, and Long DST. Continue following these steps to run the Extensive Test.9.Click Main Menu, and then click Component Tests.10.Click Hard Drive.11.Click Extensive Test.12.Click Run once. If the computer has more than one hard drive, click Test All Hard Drives

Ten rychlý test

Hm takže asi fakt bude disk vadný a k tomu ještě zaheslovaný - takže odheslovat a pak zkusit zazálohovat data

A kde se tak asi objevuje to heslo, či heslo k biosu? Někde v papírech od NTB?

To bude vědět majitel notebooku.

Jinak v biosu jsem objevil Drivelock password, může to být ono?

To mi nepomohlo