Vadný blok HDD

Zdravím, Seagate ST2000DM008 2TB vykazuje v Paragone HDD manageru vadný blok, ale tento program neopravuje. chkdsk ten vadný blok nevidí. Odpomoc?

Odpovědi na otázku

Sice nevím, co si představit pod pojmem vadný blok, ale udělej kontrolu povrchu ploten utilitou výrobce.A nebo sem vylep SMART z Crystal disk info.

Já si nic nepředstavuji, jasně píšu, že mi přesně toto napsal Paragone disk manager...

Co to je odpomoc? Každopádně pokud jsou vadné sektory, které dřív nebyly, tak jediná pomoc je výměna disku. Opravit se to nedá

... tak od "vadného" HDD si "odpomůžeš" tím, že ho vyhodíš ...

Ano, nový v záruce, a jedině Paragone napíše "vadný blok"! To se bude dobře reklamovat...

Opravu/Remap vadného sektoru umí HDD Regenerátor na Hirens Boot CD. Pokud nenaskakují další vadné sektory, lze disk používat dále. Data z nečitelného sektoru jsou však nenávratně ztracena. ☺

To je k ničemu, reálně se vadný sektor opravit nedá. I kdyby byl dočasně funkční, tak to nebude spolehlivé.

Opraviť sa nedá, to je pravda, ale označiť ho a izolovať, aby sa viac na tú časť nezapisovalo sa dá.

To je pravda, dřív jsem to taky dělával (tak někdy v dobách, kdy disky měly kapacitu kolem 500MB, ne 500GB ), ale dnes to nemá smysl, nikdy to nebude spolehlivé, protože vadné sektory se obvykle šíří do okolí. Takže takový disk automaticky vyhazuju a pořídím nový.

Ak to nevidí chkdsk, tak to nevidí ani súborový systém, takže by to malo byť ok. V minulosti ešte v dobe MFM diskov sa bežne dodávali disky s chybnými sektormi. Spravilo sa to Low Level formatom, ktorý zapísal pozície vadných sektorov do špeciálnej tabuľky a pre OS sa potom disk javil ako bezproblémový. Nieje to náhodou aj teraz tak isto?

Chkdsk ho nevidí zřejmě proto, že už byl přemapován a nahrazen jiným ze servisní oblasti.Může to být náhodné selhání (disk prostě může bez problémů fungovat další roky, aniž by s ním byly problémy), ale také to může být známka začínajícího kolapsu disku.Mě takto naskakovaly vadné sektory u WD Red v NAS, rychlostí cca 1 sektor za tři měsíce.Jelikož jsem nechtěl zbytečně riskovat, tak po třetím sektoru šel disk na reklamaci.Ne, že by to bylo kritické (Raid 1), takže ztráta dat by nebyla, ale radši mám věci v pořádku.LLF se snad už ani dneska nepoužívá (snad tak v továrně při výrobě).

Jestli je to jeden sektor, neřešil bych to ( mohlo jít o náhodný mechanický náraz za provozu, někdo třeba blbě kopl nebo nazazil židlí do case.). K tomu tam ta servisní oblast je. Samozřejmě bych disk sledoval.Pokud sektory budou přibývat, tak to už bych řešil, bohužel jediná možnost je výměnou disku.

chkdsk ho nevidí, ale kvůli tomu jej nemohu klonovat pomocí Paragone, protože ten zkrátka odmítne pro chybu. Vadné bloky nenaskakují, je tam jeden jediný a ještě normálně neviditelný, a disk je nový.

Vytvoř bitovou kopii systému, pokud ti jde o přenos systému na nový disk, přes win7 zálohování, a na novém disku ji pak obnov.Je to nejjednodušší způsob.Tento disk pak reklamuj.

Mimochodem, právě paragon by měl být schopný vadné sektory ignorovat, jen je třeba to někde v nastavení najít.hledej položku "sector by sector clone" nebo podobnou a zruš ji, pokud je vybraná.

Kdyby to byl starý disk, tak jej vyhodím, ale nový v záruce? A teď experimentovat s formátem, pak nahrávat data, abych třeba zase zjistil, že se nic nezměnilo? A reklamace zpravidla chce výpis, který neudělám, vidí to jedině Paragone, který kvůli tomu disk neklonuje!

Reklamace nic nechce. Vy reklamujete, oni vyrizuji. Jestli si udelaji vlastni test je na nich. (Plati u solidnich prodejcu ala CzC, Alza, Mironet,..)

Děkuji, ona je to vlastně pravda, propadl jsem panice, člověk někdy potřebuje nakopnout od někoho nezúčastněného...

Především to nepochybně bude zaznamenané ve SMART protokolu, takže stačí jakýkoliv program, který ho umí číst.Při reklamaci jsem vždy používal hodnoty ze SMART.

Předpokládám, že veškerá důležitá data z tohoto disku již máte samozřejmě bezpečně zazálohovaná. Pak bych neřešil žádné utility apod. a prostě bych provedl úplné formátování, při kterém systém vyhledá vadné sektory, překřížené clustery apod. a ty buď opraví nebo natrvalo označí/vyřadí. A následně bych tento disk používal maximálně jako odkladiště nedůležitých dat, jako duplicitní zálohu apod.

Samozřejmě mám dva identicky klonované disky, tento nastoupil jako nový v záruce, starý mám jako klon. Jedná se o jediný blok a navíc jej vidí jedině Paragone, který se kvůli tomu nedá použít na klonování, ale Acronis to naklonuje, ten tak přísnou kontrolu nemá. Protože jsem klon už 14 dní neobnovoval, musím nejprve obnovit. Nový disk v záruce jako odkladiště??? Ale jak reklamovat, když o tom referuje jen Paragone?

A co na to říká servisní program od Seagate - SeaTools?