Vadné sektory přesunout do nevyužitelného místa na disku

Mám na ntb disk 120gb který má kolem 1%-2% vadných sektorů. Disk nechci vyhazovat ale chci ho zkusit obnovit a používat. Můj dotaz zní jestli existuje program který důkladně prohledá vadné sektory a tyto sektory přesune do nevyužitelného místa na disku (bez alokace). Vadné sektory opravovat nechci! (to by totiž mohlo zabrat až desítky hodin). Zkoušel jsem důkladné formátování i filling zero, i přes to mám s diskem problémy. Dos utilita HDD regenerator by opravovala všechny vadné sektory několik dní. A na disku nemám žádná data. Předem děkuju za užitečné rady.

Odpovědi na otázku

Utilitou od vyrobce HDD.

Zkoušel jsem, je to HDD Fujitsu a utilitka napíše chyba xxxxxx, navštivte servis.

zkus program HDD Regenerator.Na mém pc měl hdd samsung několik vadných sektorů.Po úspěšné aplikaci tohoto programu žádný vadný sektor.

Psal v textu že to snad trvá několik dní. Je to strašně pomalý, proto jen chci vadný sektory přesunout na to nevyužitelný místo a neopravovat jej

na pc s hdd 40GB jsem měl spuštěný program cca hodinu,po hodině opraveno.určitě NE několik hodin spuštěný pc.

40Gb disk hodinu jo to by souhlasilo ,ale já mám doma 500Gb disk a je tam víc než polovina vadných když sem to dal na HDD reg. tak sem to měl puštěný 4 dny a bylo to sotva v polovině disku ono záleží na velikosti disku a na počtu vadných sektoru odtoho se odvíjí doba opravy a taky jestli máš HDD reg. jen trial verzi staženou z netu (demo ) tak to je rychlé protože ti to opraví max. 2 sektory a to je vše

A na mém 3TB už běží týden...

Ono to naozaj tolko trva aj tomu specialnemu programu od vyrobcu disku.Ako to myslis ty s tou nealokaciou. To akoze ti program ma opravit povrch media (naniest novu vrstvu) a povedat, ze uz je to dobre a moze sa to pouzivat ci ako ?

Nene, když si nastavíš oddíly disku tak můžou mít libovolnou velikost (maximalne velikost HDD). No a když jim nastavíš menší velikost než HDD tak zbytek HDD bude nevyužitý (bez alokace). Do tohoto prostoru bych chtěl přenést špatné sektory z oddílu jestli to je to možné. Nebo je označit na disku jako nepoužitelné, což by mělo normálně fungovat ale já stím i tak mám problémy že se na tyhle místa zapisoujou sobory, přitom když provedu rychlou kontrolu chkdsk (bez regenerace) tak mě to žádnou chybu nenajde.

Ano to sa da, akurat potrebujes vediet cisla vadnych sektorov v linearnej oblasti aby si vedel tomu prisposobit rozdelenie disku.Neviem ci Windows chkdsk vie vypisovat vadne sektory, ale na Linuxe je program, ktorym je to mozne si vypisat. Rozdelenie disku potom spravis podla sektorov a nie podla bytov.

zdravím, jaký program v Linux? řeším podobnou věc

bad-blocks bez tej pomlcky...

Asi si nepochopil, ako to na HDD funguje. Sektor je vyčlenenou časťou platne (clusteru). Je to tak rozdelené a keď hlási chybný sektor, tak je tam nejaká chyba (môže byť i v magnetickej vrstve). A ty cheš presúvať niekam tie chyby na nevyužité miesto? To ako FYZICKY? Nerealizovateľné. OS po kontrole označí tieto sektory ako chybné, viacej sa s nimi nebude zaoberať a nebude na ne pristupovať.

No fyzicky jsem nemyslel, ale ono to vlastně nejde ani virtuálně, protože jestli se nepletu tak oddíl je definovanej Od určitýho počtu sektoru Do určitýho počtu sektoru že? No OS po kontrole, ale já to potřebuju udělat před instalací OS, instaluju pak WIN7.. Ještě mám možnost spustit WIN XP mini který jedou v ramkách a tam si pouštět různý utilitky. Nějaký doporučení prosím? Když spustím chkdsk tak to nestačí.

mne chkdsk opravil aj stary HDD PATA 80GB a ide doteraz. Samozr., chkdsk už vypisuje nejaký ten MegaByte vadných sektorov, ale mám pokoj. Ak máš 1TB, tak to môže trvať hodiny, ale ak pri 160GB to bude trvať cca viac ako 6h, disk vyhoď (na 1 HDD mi to raz trvalo cez 12h aj to nebol koniec)

podľa mna venovať sa vadným sektorom je pre užívateľa strata času. Čo mám doma PC tak nikdy sa nestalo že by som mal problém kvôli zlým sektorom. Asi 2 disky už odišli, ale vždy to bolo binárne - bud disk fungoval alebo kompletne nefungoval. Nič také že aplikácie padali a podobné veci.Jedine čo ma zaujíma sú výsledky smart-u: PASSED alebo FAILED. Treba to nechať na firmware disku a na operačnom systéme...Ale je pravda že používam výhradne linux a možno tam to je asi viac odolnejšie...

Několikrát jsem tady a na těchto místech upozorňoval, že sloučení JNP a zdejší "žumpy" je žalostný a nejspíš nevratný proces. Tento dotaz a ZEJMÉNA ODPOVĚDI jsou toho důkazem. Jen snad pro drobnou osvětu, jinak zde zrovna nehodlám plýtvat energií. Vadný sektor - přesněji vadný track jde přemístit pouze a jen tehdy, pokud lze na původní - přirozeně, že na vadné místo - přesto zapsat "adresu", která poukazuje tam, kde se nachází rezervní track (náhradnice), je vše OK. Pokud zápis, který kdykoliv v budoucnu zajistí "seek" na přidělenou stopu, nelze uskutečnit, jde drive NEPOUŽITELNÝ.Laskavě si to do těch "makoviček" račte uložit.

Na vadne miesto sa nezapisuje ziadna adresa. Ani by sa nemohla, kedze je oblast vadna. Disk ma na taketo pripady tabulku v ktorej si poznaci remapovanu oblast.Jediny problem moze nastat vtedy, ked sa tato tabulka zaplni. Az vtedy je disk dalej nepouzitelny ked narasta pocet vadnych stop. Tabulka je sucastou elektroniky disku a pouziva elektricky zapisovatelnu pamat.

Blbost

Nemyslim si, ze by to bola blbost. Mozes podporit svoju teoriu ?Prosim len nie odkazom na technologiu diskov z pred 10 rokov...

Díky za tento příspěvek, tímto se mi "rozsvítilo"!Já mám S.M.A.R.T. překročený, CHKDSK napsal, že nemůže vadné clustery přemapovat, protože je jich moc. Utilita Seagate při pokusu o přemapování zkrachovala, přepsání nulami sice proběhlo, ale teď už utilita hlásí "neznámou chybu" i při rychlém testu.Tj. i kdyby se mi podařilo najít na disku souvislou bezchybnou oblast, kde bych vytvořil menší oddíl(y), mohlo by to fungovat jen na chvilku, protože jakmile by se objevil jediný další vadný cluster, firmware by to nemohl standardně ošetřit, jelikož tabulka je už plná.Že je tabulka součástí elektroniky, nikoliv zapsaná na disku zní logicky, jinak by se ztratila při přeformátování disku...

s tím až tak nesouhlasím nemůsíš je nahrazovat a o track sem nikdy neslišel to je možná track akorát stopa u hudebního CD když už tak sector se jinak nazývá chluster a a vadné sektory (chlustery) lze přesunout a uzamknout aby byly nepoužitelné a to programem partition manager takže místo nahrazování a uchování velikosti disku z třeba 160Gb disku uděláš jen 80Gb disk zbytek bude uzamčen a nepoužitelný

Má zkušenost hovoří, že pokud už má nějaký disk vadné sektory a další nové občas přibudou, tak je na cestě do věčných lovišť a je zbytečné s ním jakkoliv ztrácet čas.

Stalo se mi to při pádu noťasu. Nakonec to vyřeším tak že Céčko umístím na konec hardisku kde nejsou žádný vadný sektory a s Déčkem si už systém poradí. Partion wizard to umožnuje :)

No jo taky řešim problém s diskem po pádu noťasu. Windows po dlouhé době zapnu, ale vše se načítá tak dlouho... A nefunguje ani nouzový režim. :(

podla toho, čo som sa tu dočítal...Budem mať poškrábané sklo na okne. Fizicky, alebo virtuálne premiestnim škrábance do rohu, kde to neprekáža a vyčumujem si veselo ďalej HAHA

Nepochopil podstatu. Všechno špatně pochopeno.

http://www.hiren.info/pages/bootcd ---- Hard Disk Tools

Máš celkově špatný pohled na problematiku.Pokud se o to disk (interně) dokáže postarat tak ať se stará, ty a ani OS o tom prakticky nevíte.Pokud se disk nepostará, je tu klasické označování vadných sektorů na úrovni OS a souborového systému (FS).Pokud chceš, většina výrobců HDD ti poskytne nástroj pro test čtením (zápis neumějí dnes vyřešit uspokojivě: přečíst sektor, vynulovat ho a zapsat data zpět a porovnat, případně přenést do jiného sektoru, šlo jen v historii dnes to z nepochopitelných důvodů není možné), který všechny nečitelné sektory může přemapovat (výrobci sami o tom nepříliš jasně informují).Také můžeš nechat souborový systém prověřit na chyby. Nejlepší volbou je ovšem kontrola hned při tvorbě volume, pomocí úplného formátu. Windows 7 prý má operaci formátování ve výchozím nastavení jinak definovánu, ale věřím že volba úplného formátu (případně s kontrolou chyb, opakovaný průběh, nulování,...) tam bude také dostupná.Závěr:Jednotlivé chyby by se měli vždy vyřešit sami i bez zásahu uživatele. Tím neříkám, že nemůže dojít ke ztrátě dat a nebo, že nebude potřeba ručně opravit souborový systém.Pokud je chyb více zkus s klidem spustit kontrolu chyb s vyhledáním chybných sektorů. Pokud tvůj disk sektory přemapovává (má-li ještě kapacitu) patrně k tomu dojde v průběhu tohoto testu a oprava souborového systému (na úrovni OS) se vůbec nedostane ke slovu. Doporučuji ti ale zjistit si stav S.M.A.R.T. abys měl představu jak na tom HDD je.

HDTune, AIDA64 S.M.A.R.T. a test povrchu viz výše, LLF pokud myslíš, že to zabere a pak, pak ho zahoď. Stará 120 za to nestojí, také mám 2 Maxtory v provozu bez jediného vadného, ale ty byly pro 24/7 chod.

Rozhodl jsem se oživit vlákno. Koupil jsem si HDTune. Měl jsem spoustu disků, kde byli vadné sektory hned na začátku, nebo na konci. HD tune má error scan s podrobným výpisem damage blocks. stačí opsat a pak ve Windows stačí tu část oříznout+- rezerva. Všechny disky od té doby fungujou a mám na nich zálohy záloh, nebo filmy. Je jasné, že už se na ně nedá 100% spolehnout a rozhodně nepoužívat jako systemové, ale šlapou a to je hlavní!

Ahoj mam 1tb disk a 560 vadnych sektorov v strede alebo na konci ,mas nejake aktualne rady z 2016? Keby som ho zmensil co by len na 300Gb bol by som rad ako na to dakujem vopred hostt@centrum.sk