» Poradna » TV, audio a video

VA vs IPS Monitor na hraní

Dobrý večer! Vybírám monitor okolo 8000kč s QHD rozlišením 144hz+ na hraní her, sledování filmů/videí a konzumaci internetového obsahu. Mou hlavní prioritou je kvalita obrazu a tak hledám nějaký kus, který nebude mít úplně vyblité barvy. Rád bych se na monitory podíval osobně, ale v elektrech mívají většinou houby z čeho vybírat. Ale hlavní myšlenka je to, jestli vybírat spíše IPS a nebo VA panel, který z nich nabídne lepší obrazovou kvalitu?Krmit ho budu RX 5700 XTPřípadně pokud hodíte nějaký osvědčený kousek pod příspěvek, budu rád. Děkuji.

Odpovědi na otázku

Opravdu je hlavni priorita kvalita obrazu? Radsi 27" s lepsim obrazem za 8k nez o neco horsi 32" za 8k?

ja si koupil 42palcovou televizi a pouzivam to jako monitor, je ale potreba hledat na netu v testech nejakou s co nejmensim input lagem.. a input lag se netestuje vsude

Za sebe mohu doporučit 27"" AOC Q27G2U-BK, případně CQ27G2U zakřivený, vynikající podání barev, pivot, kalibrovaný pokrytí sRGB 121 procent.https://www.alza.cz/27-aoc-q27g2u-bk-gaming-d...

Ten zakřivený jsem už měl v košíku, ale pak jsem narazil na ono porovnání VA a IPS a začal jsem váhat. Ale pořád je to můj No. 1 favorit.

Na hraní je lepší VA, ta černá a podání barev, je v případě tohoto AOC prostě bomba.

To záleží na tom, co hraje.Pokud hraje radši FPS, strategie a podobný žánr, kde není podání černé natolik důležité (zpravidla se to ani tolik netýká her, jako spíš filmů), tak mu IPS může vyhovovat mnohem víc, nehledě na ghosting, běžný u VA panelů při vyšší obnovovací frekvenci (jde o technologii s nejvyšší response time z nabízených).U 120+ Hz už to u levných VA panelů bývá problém, silně doporučuji přečíst si nějaký rewiev před koupí (ostatně to platí pro každý monitor, bez ohledu na použitý panel).

Musite se na to zajit podivat osobne. Samozrejme ne do elektra, kde mivaji obvykle jen priserne veci, ale do showroomu Alzy, CzC apod.Je to subjektivni, takze nase nazory na to, jak velky monitor a s jakym rozlisenim si mate poridit, jsou Vam NAPROSTO k nicemu.A pak taky nezapominejte, ze ve hrach roste s rozlisenim velmi dramaticky potreba vykony PC, zejmena GK. Tak abyste to neprestrelil a pak nekoukal na 15fps, protoze vykon te GK neni nejvyssi.

Cože? :)) RX 5700Xt nestačí na QHD? To je pak divný, páč já hraju na Vega 56 ouplně v pohodě :))

Ted zatim obvykle staci. Jak dlouho si myslite, ze to v AAA titulech, pripadne v doprasenych konzolovych portech vydrzi?Je tedy dobre na to upozornit.

Doufám, že minimálně do uvedení 3070 či RX 6xxx :))

Tech par tydnu, nez budou 3070 to uz doklepete. :o)

S 2080Ti v DLSS2 (první průchod bez DLSS) testu v 8K krásných 0,4 FPS ...Ale to je trochu extrém

Neptám se na doporučení velikosti ani rozlišení, hlavní myšlenka dotazu byla na VA vs IPS panel. Jelikož předpokládám, že monitor vydrží déle než GK, tak bych chtěl vzít něco klidně trochu přes a pak to mít třeba 8 let. A pokud bude RTX 30** za rozumné ceny, tak bych chtěl později upgradovat.

za 8000 nic solidního neseženeš ... spíš tak kolem 12000Kčhttps://www.rtings.com/tv/learn/ips-led-vs-va-lcd

RX5700 nezvlada v narocnejsich hrach na QHD udrzet na vyssi detaily ani 60fps, takze nejakych 144Hz tady imo moc nema smysl. Leda hrajes neco extra nenarocneho. Nedavno jsem na neco podobneho daval 27" 144Hz full hd IPS. Bylo to k tomu vykonu bliz. Plus nejaky Ryzen 7. Nevim, co mas za CPU.

Teď jste mě rozesmál - Kingdom Come mám na VEGA 56 myslím 81FPS na nastavení High - Very High, WarThunder 110 fps na nastavení film, AOC 75 na nastavení High.....

Ale no tak, ja ti na tvou modlu neutocim. Jsou to dobre karty, ale proste "jen" stredni trida s problemy. Final Fantasy XV beha na high kolem 50fps, Division 2 taky tak nejak, posledni Tomb Raider taky porad pada pod 60 na nejvyssi detaily, GTA 5 taky, Metro Exodus ani radeji nezminovat.Jasne, vetsinou se to proste da resit nejaky tim snizenim detailu, ale pointa byla v tom, ze on kupuje 144Hz monitor, pricemz ta karta narazi v narocnych hrach uz v sedesati. Tak aby si toho byl vedom.

Dobrý den. Přesně tuhle otázku, IPS či VA si také kladu. No moc odpovědí na tohle téma tu nevidím, snad jen od Wiloniho. U těch VAček se obecně tvrdí, že mají lepší kontrast díky dokonalejší černé, ale horší podání barev, horší pozorovací úhly a ghosting. S diskuzí uživatelů je také patrné, že se rozdíly u těchto dvou technologií postupně stírají. U 27" je celkem výběr z obou technologií. U 32" převažují panely VA, ale už se začínají objevovat i cenově dostupné modely s IPS. Na tuhle otázku by nám odpověděl někdo, kdo má doma IPS i VA v podobné cenové kategorii vedle sebe a používá v praxi.

Si tam dej compare:https://www.rtings.com/monitor/tools/compareNebo nejaky podobny s IPS vs VA a porovnej si pozorovaci uhly, kontrast atd

Minimalne Lenovo alebo jeho distribucia, oznacuje pri NB to iste, raz ako VA a raz ako IPS.A na EN diskusiach, kde sa na to pytaju, ze preco, tak tam to padne do zaveru, ze je to to iste.Na SK strankach je odborny zaver ten, ze VA ma lepsi kontrast a teda cierna je cierna tam, kde pri IPS je viac siva. A IPS ma omnoho lepsie, pozorovacie uhly, kym VA zvladne len 20 stupnov.Ja osobne som sa stretol s "LCD" obrazmi, ktore neboli OLED, ani PLAZMA, a pri statickom obraze, sa normalne vypalovali, takze bolo slabo vidiet obraz, ktory tam bol pred tym. Moj 32" LG to pri urcitom rezime nastavenia, robi tiez, ale nie ako trvalo, len docasne. A nie vzdy. Nechapem o co vlastne ide.SONY a LG maju z vyroby, najlepsie nastavene farby a kontrast, hoci nemusia byt priamo vyrobcami panelov a tak ako kazdy, prebaluju stare nepredane kusy, ako nove, novy model. Maximalne tam vymenia nejaky podporny cip.