» Poradna » Programy

V jakém programu mám pracovat?

Dobrý den,potřebuji poradit. Jsem laik a na počítač úplný amatér, ale potřebuji vytvořit dokument, který by byl rozdělen na dvě části, do první bych potřebovala vložit text i s nějakým obrázkem po straně, který by byl v rámci programu k dispozici v nabídce, a do druhé části bych potřebovala vložit nějaké fotky. A pak celé vytisknout. Poradí mi prosím někdo, v jakém programu mám pracovat? děkuji.

Odpovědi na otázku

A já myslel že Word se učí na základkách.

"i s nějakým obrázkem po straně, který by byl v rámci programu k dispozici v nabídce"To jako myslíš clipart? Nebo co za typ obrázku to má být? Co má být zač výsledný dokument?

Chci tam vložit text, poděkování (formou básně). A kolem kolem básně bych chtěla vložit nějaké vkusné kytičky jako ohraničení a dovnitř napsat tu báseň. V konečném důsledku, má to být jako dárek k poděkování. To by bylo na jedné straně a hned vedle toho bych chtěla vložit nějaké fotky.

tak to udělej v LibreOffice Draw - tam si můžeš textová pole i obrázky posouvat ručně jak na papíře a nemusí se to nijak nastavovat a kotvit ke stránce apod. jako by se to muselo udělat v Libreoffice Writer (a totéž i ve Wordu).

kytičky tam "vestavěné" nebudou, vyber si nějakou tu:https://openclipart.org/search/a u konkrétního souboru - např.https://openclipart.org/detail/79357/lotus-flowersi klikni na "Medium Image" a stažený PNG obrázek si vlož do toho LibreOffice Draw.

Nástroje LO, který je zdarma, jsou k tomu dostatečné.https://www.libreoffice.org/download/download/

Mnohokrát děkuji.

Jedna strana věci je použít nástroj, kde LibreOffice je výborný tip (šel by asi využít i Word online - ten se nemusí instalovat, ale nevím, jak moc se tam dá pracovat s obrázky atp.). Druhá věc je, jak to bez jakýchkoli znalostí chcete dát dohromady.

Word / Writer se na tohle moc nehodí - musela by řešit ukotvení grafiky a laik s tím bude mít celkem potíž. LibreOffice Draw tě to nechá na stránce umístit kamkoliv, kotvit se to nemusí, šoupeš si to ručně dle libosti.Občas v tom dělám nějaké jednoduché letáčky ap.

Se přiznám, že Draw jsem nějak nezkoumal, mám už léta Office 2007 a zatím na nich stále jedu už přes několik generací PC. Asi se na něj budu muset mrknout.

Draw byl důvod, proč jsem v dobách MSO 2000 zahájil oťukávání OOo/LO až jsem nakonec MSO prakticky úplně vyfakoval a přešel na LO. PS: lidi co nemaj LO obvykle prasí podobné letáčky v Powerpointu

Draw má ještě jednu výhodu - celkem dobře se v tom dají upravovat pdf (pokud se dají editovat a není to jenom obrázek).

Tak to je super informace, děkuju To se zrovna hodí, protože aktuálně sem tam potřebuji upravit PDF, ale je to dočasné a nárazové, takže kupovat licenci na nějaký editor se moc nevyplatí, a ty free jsou buď omezené nebo mne moc nefungovaly (rozpadl se mi layout PDF atp.). Takže jdu instalovat a zkoumat

zkus, ale layout to často rozhodí taky. Mám dojem že PDF asi nemá text definovaný jako odstavce, či co, protože to často z odstavce vyrobí textová pole pro jednotlivé řádky...A pokud jsou v PDF custom fonty, tak je problém jistý.

Ono to na monitoru občas vypadá trochu jinak, než pak po exportu zpět do pdf. Je to prostě pdf.

Tak bohužel tady smůla, layout zůstane v pohodě, ale mám tam na PDF vygenerovaný přes font EAN a ten se nezobrazí korektně. Škoda, ale jinak na úpravy super.

pokud by šlo jen o doplnění EAN, tak by možná stačil jen vhodný font...http://www.fontpalace.com/font-details/EAN-13/

Děkuji, jste moc hodný. Nevyrůstala jsem za doby počítačů a ani jsme se ve škole nic takového neučili. Už to zkouším v tom programu, který jste napsal, celkem to jde, celkem rozumím. Takže jsem vděčná za radu. Asi to co potřebuji, tam vytvořím. Děkuji.

Trochu si dovolím pochybovat, že v tom bude umět pracovat, když se takto ptá a na docela základ.

Někteří lidi stále neví kdo je amatér. Amatér je člověk nadšený pro věc, svůj obor zná, kolikrát podobně jako profesionál, někdy i lépe. Amatér to dělá pro radost, ne jako zaměstnání.

tak tak, je rozdíl mezi amatérem a noobem