V čem dělám chybu ? Pomoc při přetaktování.

Ahoj, než jsem se odhodlal sem napsat dotaz, přečetl jsem snad všchny vlákna týkající se přetaktování, ale přeci jen člověk má trošku strach, aby něco nepodělal. Mám tento HW:

* deska Asus P5B Deluxe Wifi/AP
* CPU E6300 Conroe rev. B2 - 1,86GHz
* chladič CPU Asus P5P2 VR GUARD Heat pipes
* RAM DDR2 2GB A-Data 800+ Vitesta Extreme Edition (2xkit, celkem 4x512MB) 4-4-4-12
* VGA ASUS EAX1950XT 256MB DDR3
* HDD 320GB Seagate ST3320620AS SATA-3G 16MB 7200.10
* zvuk Creative SB X-Fi Extreme Gamer

Asi jak každý z nás sem zatoužil zkusit PC přetaktovat, nastavil jsem proto v BIOSu v JumperFree Conf. toto: AI Tunning-Manual, CPU Frekvence-400, DRAM Frek.-DDR2 800MHz, PCI-E-102, PCI clock-33,3MHz, Spread Spectrum-Disabled, CPU vCore Voltage-1,3250V, Memory Voltage 2,05V, pak dále v Chipset, podsložka North Bridge Conf.: Conf DRAM Timing SPD-Disabled, CAS Lat.-4, RAS to CAS-4, RAS Precharge-4, TRAS-12, Static Read Control-Disabled, zbytek default. Pak ještě v Advanced: Modify Ratio Support-Enabled, Ratio CMOS Setting-7, C1E Support-Disabled, Max. CPUID Value Limit-Disabled, Vanderpool Technology-Disabled, CPU TM Function-Disabled, Execute Disable Bit-Enabled a PECI-Disabled. Při tomto nastavení mi běží CPU
na frekvenci 2,8GHz při teplotě CPU cca 40st. v klidu. Můžete toto nastavení prosím shlédnout a případně poradit začátečníkovi ?? Děkuji moc předem všem. Jde mi o to, že na základní frekvenci CPU mám v 3DMarku06 výsledek 5589b., ale když PC přetaktuju, resp. CPU, shora uvedeným způsobem, PC je stabilní, ale výsledek (provedeno několik testů) je plus mínus 4250b. V čem bych mohl udělat chybu...??

Odpovědi na otázku

V podtaktování grafiky. Výsledek v 3D Marku závisí hlavně na ní.

Ale - nastavení BIOSu je slušné. Jen bych zkusil víc než 400 MHz (401, 420, 440).

U mně to bylo mezi 380 až 400 MHz dost nestabilní, ale od 401 to bylo zase OK.

Jestli chceš otestovat výkopn procesoru (spolu s propustností paměti), stáhni si prográmek SuperPi 1.5 XS.

Při 1,86 GHz jsem měl 28s, při 3,68 GHz (paměti OCZ 1066) to bylo 12s.

díky za odpověď...ale proč se VGA podtaktovala, když jsou sběrnice uzamčené ?? Kdyžtak jsem i na ICQ 316-830-235

Já jsem to tak doslova nemyslel.

Jen jsem ti chtěl tím razantně prezentovaným názorem dát najevo, že 3D Mark není ideální na testování výkonu procesoru.

Pochopitelně nevím, jakous měl frekvenci grafického jádra a pamětí prve a teď.

Moje zkušenost je ta, že do určitého výkonu procesoru jsou přírůstky bodů zajímavé, ale od určité hranice už nestojí za řeč.

Ta hranice, kde procesor přestane brzdit grafiku je ale dost nízko.

E6300 - nepřetaktovaný - je podle mého názoru už nad ní.

Je pochopitelně kuriozní, aby zvýšení výkonu procesoru vedlo ke snížení počtu bodů.

Mohla by to ovlivnit propustnost pamětí - proto bych zkusil změnit frekvenci generovanou deskou - to přepínání děliček mám na mysli.

No a pak už jen ověřit obvyklé banality - hodně programů běžících na pozadí, frekvence grafiky a tak.