Uživatelská historie s HW (modifikace, přetaktování, apod.).

Zdravím, šťastný už skoro Nový rok....Rok se s rokem sešel a tak jsem se zamyslel hlavně nad svým stářím a minulostí, a tak mě napadlo ....---------------------------------------Pamatujete si, kdy jste se poprvé seznámili s počítači (který rok, kolik Vám bylo, jaký PC byl Váš první), kdy jste se o ně vážněji začali zajímat, jak to vůbec funguje?Kdy jste tu počítačovou bednu PC poprvé otevřeli a koukali na to, co je uvnitř? Jaký HW (a případně OS) jste v té době měli? Kdy jste poznali, k čemu ten který bazmek uvnitř k čemu slouží? Kdy jste začali umět identifikovat v PC závady? Kdo Vás to naučil (samouk, škola, kamarádi, apod.)? Kdy jste dělali první úpravy v HW sami? Kdy jste poprvé přetaktovávali PC, modifikovali apod? Jaká byla Vaše další praxe v IT? Apod.---------------------------------------Jestli se chcete pochlubit a rozpovídat, tak tady a teď je právě možnost. A celkem by to bylo zajímavé i hlavně od stálých členů a pomáhačů této poradny. U příspěvků udávejte rok, HW (pokud si pamatujete) a případně, kolik Vám v té době bylo let.----------------------------------------Díky, mohlo by to být zde na poradně zajímavé zpestření konce roku....A vyzývám tímto i redakci, aby se zúčastnila....

Odpovědi na otázku

Všechno tohle si pamatuju ale povídat nechci. bylo by to dlouhé povídání. První vlastní PC 1997 a bylo hrozné. Do té doby Amiga.

1) Já ve 14 letech v 1989 použité bazarové ZX Spectrum. Tam jsem se naučil programovat v Basicu. Počítačový kroužek programování na IQ151. Od té doby zájem i o Didaktik M. Kamarádovi jsem programoval textovou hru na Commodore 4 Plus.2) Cca od 1992 v 17 letech první PC: PC Tesla Eltos SAPI 86, 640 kB RAM, CGA, 2x5,25" FDD, HDD 20 MB Seagate ST225 MFM, OS TE-DOS. Tam jsem se naučil ovládat MS DOS včetně psaní .BAT souborů. Snad první přetaktovávání zde na poradně. Standard byl PC XT Intel 8086, 4.77 MHz, ale rozebral jsem to, a uvnitř byl Intel 8088, 8 MHz taktovaný na 4.77 MHz. Zkusil jsem vyměnit na Tesla desce hodinový krystal za 8 Mhz, PC po BIOSu naběhlo snad 1x, bylo vidět, že je to rychlejší, na monitoru lítaly pruhy, takže nepoužitelné. V té době jsem zkoušel provádět opakovaně i Low-Level-Format na 20 MB harddisku, aby se změnila dle rychlosti PC rychlost načítání vzhledem k otáčkám. Dokonce jsem měl i 20 MB HDD rozdělený na C: a D: po 10 MB.Na tomto PC jsem se naučil na gymplu programovat v Turbo Pascalu. V té době končily na gymplu počítače ze Slušovic jako TNS.3) Někdy od roku 1993 jsem na VŠ přešel na PC 386-SX25, pak na 486-DX66 a pak už následovaly skoro Penta a Pentia (Intel, AMD, Cyrix) do frekvence 233 MHz (AMD K6 až do frekvence 500 MHz) Grafiky v té době VGA na sběrnici ISA, LocalBUS, později PCI hlavně Trident. RAM grafické paměti cca 1 MB. Tu jsem brakoval ve formě DIPP ze základovek 286 a rval do grafické karty.4) Na výšce mezi rokem 1994-2000 bylo AMD na frekvenci 500 MHz. V té době jsem se učil skriptovat v Linuxu a snad začínaly rádoby SQL dotazy s Informixem, Gupta a v ČR se učil Pascal. V té době se objevily i mobilní telefony, tenkrát Nokia 5110 s SIMkartou Paegas za nákupku SIM 2000 Kč. Doma člověk měl na pevné lince připojený dial-up internet s rychlostí 54 kbit/s od Volný za 12 Kč/hod internetu. Ještě předtím vytáčel placené servery v ČR za minutu připojení (název mi teď vypadl z hlavy), Ukázat celý příspěvek

Jestli se chceš chlubit, vzpomínat a rozpovídat se, tak je lepší možnost přesunout se s tím na Diskuzní fórum. S Poradnou takový pokec nemá nic společného.

Poprvé jsem se setkal s pc okolo roku 1998 (zhruba). Tehdy jsme měli doma tuším Pentium 2 s win 95. Později win 98. A asi 3GB disk. Kolem 2000 se ve navíc ve školách rozjížděl projekt InDoŠ (internet do škol). Ve škole jsme měli tou dobou počítače s win 95 a 3.11, hw nevím, krom probíjejícího monitoru. Ve 2001 pak škola pořídila 4 nové počítače, jeden s P4 a zbytek P3. Víc o počítače jsem se začal zajímat v 6. třídě, kolem roku 2002, kdy jsem chodil do počítačového kroužku. Tou dobou jsme doma měli tuším Athlon 2400 a win Me, které po týdnu přestaly fungovat, tak táta sehnal XP. Poprvé jsem se ve střevech pc hrabal na střední, kdy jsem studoval informatiku. Prvně jsem zkoušel taktovat můj první vlastní pc v roce 2010, kdy polovinu mi naši zaplatili jako dárek k maturitě. Ten počítač stále funguje, jen s vyměněnou grafikou, chladičem a ramkami. Deska Asus Crosshair Formula IV, Phenom II x4 965 BE, 4 GB RAM (nyní 8 GB), GeForce 275 (nyní 660), 1 TB HDD. Pár let s snažím natřít na obměnu za nový stroj, ale peníze zatím musí mířit jinam (auto, dítě, ...).