UTP Kabel pre PoE Kameru

Zdravim.Su schopne vsetky kable UTP 5e napajat kameru cez PoE (power over ethernet) ? Nikde v specifikaciach kablov sa to nespomina.Dakujem.

Odpovědi na otázku

Pouze měděné, čili ne ty CCA. Pro jistotu kup osmimižilové.Pokud chceš kabel natáhnout venku, tak na to slouží venkovní kabely. Obvykle mají černou barvu.

Kterej UTP nemá 8 žil?

Např. ten, který má 4 žíly.

neprodává se žádnej kabel (hotovej patch nebo metráž) Cat 5 nebo 6 kterej by měl 4 žíly, takže tvoje rada je totálně mimo mísu.

Tak se podívej do příslušenství xDSL modemů a mnoha routerů, tam máš hned jeden. Když by se hodně chtělo, tak se sežene i metráž.

To ale není Cat5e...

Ale je. Pro připojení 100Mb/s stačí 2 páry. Měď je drahá, tak Číňan použije v kabelu přesně jenom ty 2 páry. Můžu ti jich ukázat krabici.

Cat5e musí mít 4 páry - pokud 4 páry nemá, není to Cat5e. To, že číňan prodává cosi jako Cat5e 2-pairs je sice hezké, ale Cat5e to zkrátka není. Myslím, že férovější označení by bylo Cat5 2-pairs apod...Ale uznávám, že pro tazatele to je užitečná informace.

Nedalo mi to a prohledal jsem krabici. Skutečně veškeré dvoupárové kabely, kreré jsem našel, byly označeny Cat5. Do teď jsem netušil, že dvoupárový Cat5e lze objednat - ale přijde mi to jako nesmysl.

Proč nesmysl? Pro 100Mb/s to stačí. ADSL/VDSL modemy/routery jsou 100Mb/s.Podívej se někdy na levné switche 100Mb/s. Nemají v konektorech ani příslušné kontakty, šetří se i na těch drátcích. Uvědom si tu úsporu při sériích, ve kterých se to vyrábí.

Kabel jako takový mi nesmyslný nepřijde, naopak to vnímám kladně s ohledem na úspory. Ale jako nesmysl mi přijde označit ho Cat5e. Je dobře, že jste to zmínil - nepředpokládám, že takový kabel lze běžně u nás sehnat, ale kdo ví...

Jistěže jde běžně sehnat. Jinak ale pozor, rozďil může být v tom CAT5 a CAT5e ;)

Ne pro jistotu, ale z nutnosti :) Přes 4 žilový nebude fungovat PoE.

Ale klidně může. Pro IEEE802.3af, který obvykle používají kamery, postačí i 2 páry, zelený a oranžový. Není to na dlouhou vzdálenost.

U aktivního PoE to napájení opravdu jede po společných párech s daty? Neříkám, že ne, ale vím že jsem kdysi měl propojku (nějaký hotový patch kablik, co byl v balení k routeru) a PoE mi přes něj nejelo. Ale je to už dost dávno a nevím jistě, jestli se mi to neplete s pasivním PoE pro Ubiquiti.

Doplňuji, že ta propojka, přes kterou mi to nefungovalo, měla jen 2 páry.

Pasivní PoE jede po hnědém a modrém páru. Aktivní PoE minimálně po zeleném a oranžovém, přičemž norma popisuje i použití hnědého a modrého.

Tak je možné, že si to pletu s pasivním pro venkovního klienta Ubiquiti. Měl jsem za to, že ten problém nefunkčností PoE při čtyřdrátovém patch kabelu jsem zažil s kamerou (802.3af). Od té doby používám ke kameře vždycky preventivně 8mi drát UTP :)

Vyjma FE 802.3af v módu B (napájení po nevyužitých párech) jede napájení s daty. Ostatně u GE to ani jinak nejde, GE využívá všechny páry....

Ano, ale celoměděné.

který normální prodejce, prodává UTP kabely který nejsou z mědi ? Chápu že takovej kabel mají asi vietnamci v tržnici, ale já sem ho nikdy tedy neviděl a ani by mě ho nenapadlo koupit drát co není z mědi..

To se špatně díváš :) Normálně ve velkoobchodech koupíš UTP z poměděného hliníku. Není to nic divného. Je to levnější, akorát je tam omezená maximální délka.

V solidním obchodě UTP se žilami z poměděného hliníku neprodávají.Kromě toho není obtížné to zjistit podle hmotnosti a vzhledu na průřezu žíly.

Neviem ci toto je zrovna solidny obchod http://www.lancentrum.eu/det/sk/28/184/1598/Kabel-...

Podľa tohto "Materiál drôt CCA (slitina Cu a Al, 30:70) AWG24)" áno, lebo upozorňuje na materiál a obmedzenú dľžku. Tie nesolídne to zamlčia.Nech si kúpi Solarix.https://www.intelek.cz/product.jsp

To je pořádná pitomost. Právě naopak, v solidním obchodě máš na výběr, můžeš si vybrat kvalitní celoměděný nebo levnější poměděný hliník. V nesolidním obchodě by měli jen hliník nebo jen měď bez možnosti výběru. Znovu opakuji, ve velkoobchodech s elektromateriály mají vždy obojí.

Nikoliv. Kabel, který nesplňuje specifikace, by neměl být v žádném obchodě.Stejnosměrný odpor podle TIA/EIA-568 má být menší než 9.38 ohmů na 100 m.To tento kabel nesplňuje.

Nikoliv, kabel, na kterém je uvedeno, že použitelnost je omezená maximální délkou může být bez problémů v prodeji a u solidních prodejců také je. Já ji nepoužívám, ale u zákazníka už jsem se s ním setkal. Na vzdálenost kolem 20m s tím nebyl žádný problém.

Je na tom Al kabelu uvedeno, že jde kategorii 5e podle ANSI/TIA/EIA 568-B?

To nevím, já je nepoužívám. Ale jelikož je to seriózní obchod, tak to určitě neprodávají jako padělky měděného kabelu, ale je řádně označeno, že jsou parametry horší. Najisto vím, že na krabici je uvedena nižší maximální použitelná délka, toho jsem si všimnul, ale víc jsem to nezkoumal. A opravdu nevidím žádný důvod, proč by seriózní prodejce nemohl prodávat řádně označenou horší variantu. V rodinném domě s délkami jednotlivých spojů k datovým zásuvkám běžně do 20m je možné klidně takový kabel použít, aniž by to mělo na něco vliv.

Tak zrovna u toho PoE je to špatně.Jak bylo řečeno výše, odpor vedení z hliníku je 1,6x větší než vedení z mědi.

Taky píšu, že na rozvodech třeba 20m s tím není problém, 20m je 5x méně, než 100m, takže ta kratší délka dostatečně vykompenzuje ten vyšší odpor ;) Je to prostě legální alternativa a když někdo chce ušetřit pro nenáročné použití, tak má možnost.

Ono je tech problemu vice... takze pokud mozno vyhnout se CCA obloukemhttps://www.belden.com/blog/digital-building/not... https://www.belden.com/blog/digital-building/cca...

Jasné, ty horší vlastnosti jsou očekávatelné. Osobně bych to nekupoval, ale setkal jsem se s tím u jednoho zákazníka, kterého jsem pověřil, aby si při rekonstrukci dráty pro videotelefon nechal natáhnout předem od elektrikáře. Pak když jsem to zapojoval, tak mě překvapilo, jak jsou ty žíly měkké a divil jsem se, co je to za UTP :) Pak mi došlo, že je to ten poměděný hliník a trochu jsem se děsil, protože jsem ho potřeboval v jedné krabici spájet. Ale naštěstí to šlo pájet úplně v pohodě, jako plná měď. No a videotelefon přes to šlape taky úplně v pohodě, takže proč ne :)

OK,pozrem po tych celomedenych.Dik za rady.

Este doplnim ze dopatrat sa z akeho materialu su jednotlive droty u konkretneho kabla mi zabere asi hodne casu.Standartne info napriklad tu.Výrobca: GembirdTrieda produktu: Inštalačný sieťový kábelTyp kábla: UTP - netienený krútený štvorpárKategória: 5eVnútorný priemer vodiča: 0.48 mmTyp ochrany: PVC - polyvinyl chlorideDoplňujúce informácie: AWG 24Dĺžka: 100 MeterFarba: siváHrubá hmotnosť: 3.5 kgDruh balenia: kotúč 100 m

Musí tam být něco jako Cu solid.