» Poradna » Počítačové sítě

UTP domácí rozvody

Dobrý den,chci si udělat doma rozvody UTP, ale chtěl bych se zeptat na pár věcí. Přeci jen tohle člověk jednou udělá a pak na to hodně dlouho nesáhne.Chci udělat rozvody cat6, ale zajímá mě co myslíte, že je lepší jestli keystony nebo hotový patchpanel (24 slotů), případně jaké keystony byste doporučily (jejich cena je celkem rozmanitá) a třeba i jaký UTP kabel byste konkrétně doporučily (budu potřebovat 1x balení 305m). Často jsem četl, že je třeba koupit celoměděný a dát pozor na poměděný kabel, ale jak poznám který to je když tohle výrobci snad nikde neuvádí?

Odpovědi na otázku

Materiál vodiče slušný prodejce uvádí https://www.schrack.cz/eshop/kabely-a-vodice/dat... Jestli keystone, nebo celý panel, záleží na Vás, u malých instalací je to asi jedno. Keystone má výhodu že se dá v panelu přehazovat a lépe se s ním pracuje. Ale zase jedražší.

To si budeš dělat sám? Nebo si na to někoho pozveš? Já jenom že by si ten člověk řekl, s čím je zvyklý dělat.Řekl bych, že se výrobci/prodejci rádi pochlubí tím, že jsou vodiče z mědi, například https://www.tsbohemia.cz/kabel-utp-drat-datacom-ca...

Budu to dělat sám. Díky za odkaz kouknu na to. Ohledně keystonu je situace jaká? Koukal jsem že cenové rozpětí je velké cca 30-120 Kč/ks. Přijde mi celkem dost dávat třeba 100 Kč za jeden keystone. Má cenu to vůbec řešit nebo mají ty dražší nějakou zásadní výhodu kromě způsobu montáže kabelu?

za 120 Kc uz to bude 10gbe ne?Jinak urcite patch panel s keystone. Kdyz port odejde snadno vymenis. Totez zasuvky.

BTW kdy ti odešel port v pach panelu v racku? S tím jsem se zatím nesetkal, že v racku se to odpojuje max když se mění aktivní prvky.

Používáme solarixy, ohledně hotový vs keystony, tak na domací použití je to imho celkem jedno, pravděpodobně budeš tam mít jeden panel s jedním typem konektorů, tj bych šel asi cestou levnějšího řešení.

Všechno bude stejné resp. 23x RJ45 pro lokální datové rozvody a 1x RJ45 pro xDSL přípojku.

budes mat plny patchpanel, tak by som kupil zasekavaci, mne osobne sa snim robi lepsie ako s keystonmi. Zasuvky https://shopdelta.eu/koncova-zasuvka-le-774247...

K tomu balení: mít 1x305m není příliš výhodné, protože se dá očekávat, že se bude protahovat několik kabelů současně. Ono je totiž nejvýhodnější protahovat husím krkem najednou všechny kabely co tam mají být. Přidávání kabelu je vždy komplikovanější a často, i když je průřez krku jinak dostatečný, se to nepodaří (nový kabel se klikatí mezi starými). Takže bych pouvažoval o koupi několika balení po 100m. Na druhé straně - z krabice 205m se kabel vytahuje rovnou, z kratších balení se musí (pokud vím) odmotávat, aby se kabel nekroutil.