» Poradna » Počítačové sítě

Uspávání disků v NAS

ZdravímV domácnosti používám NAS Qnap TS228. Mám jej více než rok a v podstatě jsem neslyšel, že by někdy odstavil disky a nepracoval. V síti mám několik raspberry Pi s PLEXem, k NASu jsou připojeny i dva počítače.Zkoušel jsem už odpojit všechny maliny a vypnout všechny PC, ale disky neustále hrabou a blikají, což mi připadá divné.Chápu, že jsou nějaké administrativní úkony, aktualizace a podobně, ale já jej slyším rok neustále pracovat. Poradí mi někdo, jak zjistím, co jej neustále zaměstnává?

Odpovědi na otázku

tak ako prve pozri v nastaveniach ci vobec uspavanie mas nastavene a ci nieje moc dlha doba..

Ano, uspávání jsem nastavoval na 30 minut

tak potom ti musi nieco na tie disky pristupovat. Osobne by som to neriesil lebo caste vypinanie/zapinanie ti moze odpalit disk a to bude trochu drahsie ako spotrebovana elektrina

Jaké jsou to disky?

Ty mas vecer takove krasne pohadky...

rozprávky...

Resil jsem podobny problem, jen v PChttps://docs.microsoft.com/en-us/sysinternals/downlo... Nastavit logovani pristupu na disk pres filtr, aby to zobrazovalo jen co je potreba

Někdy to dělají různé Media, DLNA servery, spuštěné na NAS.

Je na čase RTFM. Např. u Synology je výslovně napsané, které spuštěné servery zabrání uspání disků, i když je uspávání nastavené.

Jo, a pokud na Qnapu běží Linux, tak tam musí být milion systémových logů, z kterých si vyčteš, co diskům nedá pokoj.

V tomto pripade bych uspavani disku vubec neresil.. Muzes treba na noc uspat cely NAS, nebo mu najit nejakou "praci"... od toho preci NAS je

No asi tak. Ja to teda chapu tak, ze mu jde o hluk, jelikoz spotreba dvou disku je rekneme zanedbatelna. Asi bych volil mene hlucne disky, odhlucneny NAS a nebo ho dal do mistnosti kde hluk neni problem.Apropo, ja disky v mem NASu uspavam kvuli spotrebe, ale jedna se vice disku a usetrenych cca. 140W (coz je zhruba 5000 Kc rocne). Nastaveno mam 5 minut a veru neumiraji ani se protestne neodpaluji, jak se psalo v te rozpravce

No rikam porad ze vyhoda NASu je ze muze byt umisten kdekoliv, proto neni potreba jej davat na misto kde me bude rusit, typicky treba do skrinky pod TV.Ja plotnove disky v NASu (celkem 5ks) uspavam taktez po 15minutach necinnosti, mam ale jeste SSD cache, kde odbavi bezny provoz a disky se tak zbytecne neroztaceji kuli kazde blbine, nemluve o tom ze v pripade systemu ktery na NASu pouzivam (unRaid) neni potreba v pripade cteni mit aktivni vsechny disky.U toho maleho levneho dvoudiskoveho "topinkovace" ktery tazatel poptava je ale situace jina

ty si cely rospravka. Disku najviac vadi parkovanie hlaviciek a start. Ked to uspavas kazdych 5 minut, tak to moze byt kludne 200x za den.

Problem tveho vypoctu je krom jineho to, ze se disk usina pri necinnosti, takze se neuspava 200x za den, ale vetsina z nich jen treba 1-2x, jelikoz opravdu nepristupuju na vsechna data 10x za hodinu - nejvic "trpi" jeden az dva disky kde jsou nejcasteji pouzivana data a zbytek spis cele hodiny, desitky hodin.Mozna to je taky o tom, ze nepouzivam nejlevnejsi disky z popelnice (Seagate Barracuda, WD Green, WD Blue..), ale civizlizovane disky WD Re, WD Gold, WD Ultrastar.Fakt neumiraji na usinani ani na parkovani hlavicek. Tenhle problem byl pred 10 lety u WD Green (total low end), ale i ty zvladly 50-100 tisic zaparkovani nez zacaly umirat.

* a zbytek SPI** cele hodiny, desitky hodin.** rezim SLEEP pripadne STANDBY, kde disk bere cca. 0.3 az 0.4W coz je signifikatne mene nez v IDLE, kde je to 4 az 7W nebo nedej boze R/W, kde to jde i k 10WU 2 disku v topinkovaci to nema vyznam, u 20 disku uz tohle usinani smysl ma.

Qnap TS228 je 20diskovy? A je jedno kolko diskovy je, dolezite ake tam mas pole a kolko ich je. Ja mam vypinanie na maximalny cas co sa da nastavit = 5 hodin, ale nevypina sa nikdy, lebo vnoci idu zalohy a od 8:00-01:00 ho "pouzivam"

Nemam ani pole, ani les a bohuzel ani dul ani vrt.Ten toustovac je dvoudiskovy, ale mohl sis to najit pres Google, nemas zac Ale chapu, ty nerozumis napsanemu textu, tak ti to shrnu v bodech: - usinanim disku se nic zavazneho nedeje a rozhodne neumiraji drive (to je ta tva rozpravka) - usinani 2diskoveho topinkovace kvuli spotrebe nema smysl (maximalne kvuli hluku, ale to by bylo lepsi resit jinak) - ja disky v mem NASu usinam, protoze se mi to ekonomicky vyplati, jelikoz mam disku viceApropo maximalni cas usinani disku je nikdy, cokoli jineho je jen hloupe omezeni tveho topinkovace. Myslis je ty jedes na Synology krabickach, pokud se nemylim, takze jestli maji takove hloupe nastaveni, tak to neni moc dobra vizitka.

Záleží také na typu disku. Na stejném zařízení Synology se disky Seagate Ironwolf uspávaly korektně (asi to mají ve firmware lépe ošetřené), ale disky WD Red nikoliv.