USB tuner DVB - T , do PC

Prosím o radu a zkušenost. Jaký USB tuner DVB - T je nejvhodnější do PC? Připojení koaxiálem . Dík.

Odpovědi na otázku

Nachapu. No asu usb tuner je nejlepsi.

Nacti si neco o SDR a kup si na ebay za 10$ nejaky SDR stick.

Jakýkoli a neřiď se cenou.Pokud máš kvalitní příjem tak ti stačí nejlevnější na trhu,protože jestli od příštího roku bude startovat i H265 tak se budou kupovat nové tunery s tímto kodekem.Zatím třeba něco co dělá HAMA a pod..Hromadu let jedu na Gigabyte U7300 a nemůžu si stěžovat.

Kvůli novému kodeku pochopitelně nebude potřeba pořizovat nové tunery. Nový tuner bude potřeba pro DVB-T2, což přímo nesouvisí s kodekem.http://tv-tunery.heureka.cz/tbs-5220-dvb-t2/http://tv-tunery.heureka.cz/pinnacle-pctv-nano-stick-...

A na to jsi přišel jak?Ty odkazy co jsi sem dal jsou absolutně k ničemu,protože to jsou tunery, které se prodávají v západní evroběmkde běží dvb-t2 na kodeku H264,kdežto u nás bude H265-HEVC.

kodek nie je otázka win (SW kodeku)?

Pokud hw nedokaze dekodovat tak sw je nanic. Na stare zelezo taky nemuzes dat jakykoli vlc a chtit po nem prehravani 4k.

To už ale nijak nesouvisí s DVB tunerem, ten nic nedekóduje. Jen (zjednodušeně) přijme signál a udělá z něj proud jedniček a nul, které si pak už zpracuje přehrávač.

Su dva typy tunerov. Tie ktore maju hw dekoder a tie, ktore ho nemaju, pricom su oznacene ako SDR. Nejde tam o dekodovanie DVB (mpeg), ale o demodulator, ktoreho sucastou je digitalna filtracia signalu. Nakolko maju SDR riesenu tuto vec softwarovo v pocitaci je mozne nastavit filter tak, aby to prijimalo radio, alebo nieco ine. Technicky vzate SDR je podstatne jednoduchsi cip. Vzhladom na to je cena SDR dost vysoka, kedze polovica veci chyba v tom cipe.

takže tuner s SDR čipom je lepší, lebo funkciu dekoderu prevezme CPU a teda ak ak by si mal v OS hoci h266 kodek, stále to bude prehrávať TV aj s kodekom h266?

To nieje nejaky specialny SDR cip. V podstate sa jedna o jednoduchsiu verziu TV tuneru bez demodulatora. Ma to priamy vystup z AD prevodnika. Demodulacia DVB signalu znamena ziskanie RAW dat (DVB stream) zo signalu modulovaneho systemom OFDM. Cely tento demodulator tam chyba a je to dost narocna vec na vykon procesora. Samozrejme pre sucasne 4 a viac jadrove CPU by to nemal byt az taky velky problem. Dekoder DVB streamu (mpeg2/4) je rovnaky pre SDR aj klasicky tuner a je to zalezitostou softwaroveho prehravaca (jeho kodekov).

Co to tady všichni kecáte? Z těhlech "klíčenek" není tuner nebo USB převodník s HW spracováním DVB ani jeden a jestli někdy nějaký byl tak na to se nepamatuju.SDR je zkratka "Software defined radio" a nemá to nic co dělat s nějakou dekompresí. Všechno z posledních let je stavěno na IO Alfatech (Tuner+USB demodulátor) a nebo 2x IO a to zvlášť tuner Rafael Micro 802T(2) a zvlášť USB Realtek demodulátor (RTL2832U). Šířka pásma je kolem 2MHz a je u obou typů klíčenek stejná.Takže žádnej novej tuner potřeba nebude.Pro SDR jde použít jen ten Realtek protože pro něj někdo napsal specielní ovládače.

Je to Afatech, myslím. Ne Alfatech.

Vis kulovy a budes delat chytryho pod tim z koho delas vola, kdyz ma pravdu.Mluvi o kodeku pro tuner o kterem je tema, ja to pochopil, pokud ty ne, tak z nej aspon nedelej blbce. Mam 292e a ma jen h264 kodek, jestli vyrobce dodá i h265 neni jiste, pak bych musel opravdu kupovat i novy tuner. Proto nemuzu sledovat ani smycku CT v h265.

Tuneru je naprosto jedno, jaký kodek má vysílané video, tuner totiž to video nedekóduje! Ono je to už z principu blbost, fullHD video při 30fps má v nekomprimovaném stavu skoro 200MB/s, to by se přes USB neprotlačilo. Máš prostě jen blbý přehrávač, který to neumí. Zkus to třeba ve VLC.

aj wiki to píše: "Stávající zařízení, která jsou schopna přijímat DVB-T, nejsou kompatibilní s DVB-T2, tj. nejsou schopna jej přijímat. Změna z DVB-T na DVB-T2 sice umožní do stejného kanálu pustit více dat, ale ani set-top-box pro DVB-T, ani televizní přijímač pro DVB-T nedokáže tato data zpracovat (to se však netýká USB donglů podporující SDR (Softwarově definovaného radia) kde bude stačit vylepšit software)".Platí to?

Tento SDR přijímač:http://blog.palosaari.fi/2013/10/naked-hardware-14... Používá stejný čip RTL2832U/P jako jiné přijímače a aby byl umožněn příjem DVB-T2 je přidán obvod MN88472, který jej umí hardwarově dekódovat. Myslím si, že softwarové dekódování je možné, ale zatím není dostupné. Šířka pásma poskytnutá obvodem RTL2832U/P pro demodulaci DVB-T2 je tedy dostatečná, když tento obvod používají.Toto je můj názor, který nemusí být správný.

kolemjdoucí dík.... jsem si bědom DVB-T2.... myslíš že to bude tak horký.... ? ale jinak dík za radu

DVB-T2 se zkušebně vysílá už teď Praha - Žižkov, tv kanál 50. (od roku 2017 snad již řádně), pro DVB-T2 budeš potřebovat nový tuner. Dekódování/dekomprimace se dělá výhradně softwarově, nikoli v tuneru, takže budeš potřebovat kodek h.265 v systému. Např. DVBviewer kodek h.265 už podporuje.

ja by som do USB nešiel. Nejaký ten rok mám PCI DTV 1800H. Nezaberá to miesto v USB, má to združený vývod na CINCH a s-video, antenny TV vstup, antenny radio vstup, irda a rozchodil som ho aj na W10

Mám zkušenost pouze se dvěma:Evolve Mars - citlivost mizerná, chytí s obtížemi pouze nejsilnější stanice, u TV rozvodu, kde je signál silný, to nevadí. Je při provozu studený.a SDR http://www.ges.cz/cz/dvb-t-usb-tuner-s-sdr-... citlivost je podstatně lepší, rozměrově je větší a taky víc hřeje (asi větší spotřeba). Navíc jde na něj chytat FM radio, DAB radio, amatérské vysílání, letecký provoz, VHF a UHF vysílačky. Což ten předcházející neumí.

Jo a zapomněl jsem, v Linuxu je u SDR plná podpora (vše funguje hned, ovladače součástí systému). U Evolve Mars se musí doinstalovat ovladače (dva malé soubory), které se musí odněkud stáhnout (na Linuxovým fóru je odkaz i s postupem), pak to chodí také.

Mozes napisat ake je zatazenie systemu ked prehrava HD vysielanie ten SDR stick? Pripadne ci nema nejake problemy s HD obrazom.

Jestli ti to můžu říct já tak žádný zatížení se u DVB-T nekoná a to ani při použití více klíčenek. S HD nejsou problémy, spíše naopak, problémy jsou u menších šířek pásma a to kvůli zarušení z USB (PCI je na tom mnohonásobně hůř) a to chybným nastavením AVC a AVC je jak v tuneru tak RTL převodníku.Ále u SDR to lítá, 4 x klíčenka a vytížení CPU je u FX 8370 přes 60%, to jsou ale neofigo drivery.U Linuxu nevím ale první drivery byly pro windows a android.

Pytal som sa na zatazenie toho SDR. Inak vyzera to tak, ze mas pravdu, mylil som sa. Ten cip nieje jednoduchsi, ale je plnohodnotny. To, co ho robi zaujimavym pre SDR je to, ze to ma pristup na ADC, pretoze toto by bez toho neslo urobit.http://www.hamradioscience.com/wp-content/uploads/2012/0... Mozno preto ked prisiel na trh bol tusim 3x drahsi ako vsetky ostatne DVB USB tunery. Resp.cena bola zdvihnuta umelo ked bol napisany ten ovladac a zacal byt po nom vysoky dopyt.Co si vsak myslim je to, ze aby to fungovalo lepsie ako ostane USB DVB tunery, ktore moc dobre nefunguju je to, ze to musi pouzit ten specialny ovladac, ktory bude mat (ma?) asi vyssie naroky na vykon procesora.

No ale na ten SDR driver není žádnej TV program takže posoudit tohle nejde, zařízení jako DVBWiever, ProgDVB ho nenajdou přes ten "zadig". FM-B jde na oba (rozdílné programy).Jinak ten jednočip je podle mě na TV lepší protože windows sestaví rychleji a čistěji graf, jinak kvalita obrazu je stejná, o citlivosti tuneru nemá cenu v dnešní době mluvit protože ho při kvalitním anténím systému předchází zesilovač. Osobně mám 6 x Alfatech na 6 multiplexů a 4 x RTL a vysílačky jedou ale je jich tam tolik že ty 2-2,4Mhz to nezvládají ani v těch 4ks, kvalitní SDR mají přes 10Mhz ale kolik stojí si najdi a nestačíš se divit (jestli to nevíš).

Aha, to by znamenalo, ze to SDR je vlastne len pre radio a pripadne radiostanice.Skoda, tak nejako som dufal, ze by to snad mohlo uz demodulovat DVB. Neviem, ci to nahodou nieje nieco k Inetel Centrino procesoru. Ten je specialne navrhnuty tak, ze mu staci akykolvek tuner s ADC vystupom. Demodulator ma rieseny programom pre DSP jednotku v tom procesore. Ta by sa mala dat prisposobit pre akekolvek vysielanie.

No určitě ten RTL demoduluje jak DVB, tak DAB a i FM ale výstup je digitál který se dále zpracovává již softwerově a tím je obrazový a zvukový dekodér.Na ty programy jako SDRSharp HDSDR nebo SDR-RADIO-PRO.com chytneš i AM modulaci a šířku pásma si můžeš zvolit stejně jako postraní pásma pro morseovku, digitální vysílačky apod. Na to všecno asi HW v tom procesoru nebude, ale kdo ví ať odpoví.

Na Linuxu je ovladač rtl-sdr (Software defined radio receiver for Realtek RTL2832U (tools)), který má 196 kB. Pak stačí pouze spustit vlc, na kterém jde volit a sledovat TV programy. Já používám spíše Kaffeine (to je další možnost).Také jde použít Tvheadend, který TV programy umí posílat po LAN i po lokální síti (případně do světa po internetu).

No a mozes prezradit aku to zataz na system, ked pouzijes trebars kaffeine ?Ide mi o to ci demodulacia DVB OFDM signalu bezi softwarovo pomocou SDR rozsirenia, alebo DVB ide klasickou cestou ako u inych tunerov, t.j. pomocou hw demodulatora na cipe. Ono ten rtl-sdr ovladac moze SDR funkciu pouzivat len pre radio, pretoze zrejme prepne na cipe uzsie filtre a pouzije vystup z ADC, nakolko by mu bol demodulator OFDM v pripade radia nanic.

Zátěž CPU Intel E8400 (3GHz) je cca 12-15% na jádro bez ohledu jestli je Full screen nebo v okně, či HD, nebo SD (to je na ten Evolve Mars).U toho SDR je to zhruba stejný. Takže u obou docela nízká zátěž. Na dnešní moderní procesory ta zátěž bude podstatně nižší.Tohle je zkoušeno na programy DVB-T CT1-HD a ZOOM, ostatní jsou na tom podobně.Na program GNURadio (což je taková dětská stavebnice, kdy si můžeš udělat radio na míru, spojuješ to jako lego) zátěž mám větší, když si navymýšlím současný příjem několika stanic na různých frekvencích, tak zátěž můžu mít i ke 100%.

Program GQRX bere asi 33% zátěže na FM radio.

Dakujem za podrobne info. Da sa povedat, ze mam hlbsie vedomosti o SDR prijme. Zaoberam sa totiz amaterskym vysielanim zhruba nejakych 35 rokov. Hmm asi by sa dalo povedat, ze zaoberal som sa. Volakedy som konstruoval aj hardware pre AMA vysielanie.

poradil by někdo s tv kartou na linuxu ?

cez 60% = na C2D nepoužiteľné, s C2Q asi na hrane ak dobre odhadujem. Alebo spúšťaš 4 USB TV súčasne??

To berou ty SDR programy, jinak TV se SW decodováním bere 1-6% na HD na 1ks. S HW decodováním 0%, jenže HW decoder je v grafárně a jenom jeden a dál jsou tam obrazový filtry taktéž SW, takže i na 30% to může vyrazit. proto se pořizují na kvalitní TV silné procesory a né ty prdíci se 6 watty na PC... To pak vypadá mnohem hůř jak televize a ještě se rozjíždí renderer.

Ak to ma 60% zataz systemu pri pocuvani radia tak to teda nieje nic moc. Drahe pocuvanie ked to preratam na spotrebu. Na ama vysielanie mam klasicku radiostanicu s prislusnou antenou na baraku. Aj najobycajnejsia radiostanica za 1500 korun bude mat iste vacsiu selektivitu ako hento SDR. Radiostanice pouzivaju sirku pasma 12.5KHz na VKV, alebo 4KHz na KV pre FM modulaciu. Pre telegrafiu sa pouzivaju uzke 600Hz filtre.

Co se týče selektivity tak je na VKV - FM na výbornou. Šířku pásma si tady můžeš lineárně volit jakou chceš, u vysílaček a při slabým signálu dobrá věc a ještě digitální šumové filtry taky nejsou k zahození. Jinak cena je nyní už od 6 US. Jinak mám tranzistorák z 80.let s osmi tranzistory a čtyři tužkový tam vydržej 3 měsíce, njn...

Já mám přijímače SONY ICF7600R a SONY SA3ES, které se vyznačují hlavně velmi kvalitním příjmem vzdálených stanic.SDR za 500 Kč je oba hravě strčí do kapsy podstatně lepším příjmem.

nechápem. Takže SDR má citlivejší príjem, alebo opačne?

SDR je podstatně lepší, v Neratovicích chytnu Německé a Polské stanice se slabým šumem. ICF7600G nechytne žádnou a SA3ES něco málo chytne s velkým rušením.

Treba to porovnavat pri rovnakych podmienkach co sa tyka pripojenej anteny a jej naladenia. Nieje kus dratu ako kus dratu. Je potrebne dodrzat VSWR aby sa dala porovnavat citlivost a selektivita. Ked k tomu pripojis inu antenu moze sa zdat, ze jedno je lepsie ako druhe. Tato vec s tym SDR bola mozna uz pred 20 rokmi na pocitaci Atari Falcon, ktory mal DSP Motorola 56001. CPU na tom pocitaci bezal na 16MHz(!). V tej dobe boli ovsem 8bit ADC's nad 60MHz zavratne drahe, tudiz aplikacie boli len v nf oblasti, to co islo z audio vystupu.

To je pravda, mám různé antény,ICF7600 má prutovku.SA3ES má venkovní dvouprvkovou anténu typu HB9CV.SDR mám připojenou na drátěnou smyčku o průměru cca 1 metr provizorně umístěnou blízko okna (vevnitř bytu).

Jestli budu mít čas, zkusím SDR připojit na stejnou anténu jako stolní přijímač.

Nevím co si kdo představuje pod pojmem SDR ale podle mě je to digitální tuner stejný jako dneska všude a digitální demodulátor taktéž. Jediným významným rozdílem na kvalitě je oscilátor. Ony taky ty klíčenky je každá jiná, abych poznal která je která tak sem si do nich naprogramoval odchylku oscilátoru místo "výrobce". Jinak na nich zjistíš i odchylky VKV-B vysílačů a to významně.Pak na SDR není potřeba žádný počítač ani teď a ani před 20 léty. První takovýto systém co vím tak se používal v radarech.

Iste, myslel som hardware dostupny beznemu smrtelnikovi i ked 40tis korun za pocitac pred viac ako 20 rokmi bola cena, ktoru si nie kazdy mohol dovolit. Cez ten DSP bezalo aj video. Videl som aplikaciu, ktora pomocou toho DSP dekodovala satelitny kodovany signal a zobrazovala ho priamo na obrazovke. To bolo ako ciste softwarove riesenie dekoderu s vyuzitim vyssej matematiky. Myslim, ze to bolo potom aj na PC. Robil to tusim Markus Khun, ktory neskor robil nieco pre military vyuzitie snimania obrazoveho signalu nadialku z vyzarovania TVP.

Kdo nevěří ať tam běží... 2x regulace sitlivosti jak auto tak manuálně, to běžně na rádiích není.

lader mám kvalitní příjem z anten.

Aver Volar HD + DVTViewer... Několik let používání, naprostá spokojenost...

http://www.okay.cz/evolveo-venus-dual-hd-dvb... mam tenhle a spokojenost jen ten software trosku posekany ale jinak antena je celkem dobra se signalem

Hele mám tenhle:http://www.harektrade.cz/eshop/dvb-t-pc-karty/70-d... . Koupil jsem si ho převážně na poslech pásem, ale na normální tv příjem funguje také bezvadně. Nemusíš tady řešit kdejaký kodeky, čipsety ani tunery.

Mám dobré zkušenosti s produkty Aver, ty jsou kolem tisícovky a mají i slušnou podporu v češtině (před časem mi na Tchajvanu gratis individuálně upravili SW, který měl probémy v novém OS).Nebo si kup nějakou šunku z Číny, např. http://www.dx.com/p/mini-dvb-t-digital-tv-u... a máš vystaráno. Obvykle s tím bez potíží funguje ProgDVB.Pro připojení na koaxiál od antény je třeba přechodka. V nejhorším koupíš samostatnou anténu http://www.dx.com/p/dvb-t-digital-antenna-5189, přešmikneš kablík a naletuješ na to konektor, jaký potřebuješ.