» Poradna » Ostatní

USB nabíječka a proud větší, jak 500mA

Ahoj,mám USB nabíječku, která má dávat více, jak 2A. Nedá mi však více, jak 500mA. Našel jsem si, že mám dát rezistor mezi Data + a Data -, to mi ale nefunguje. Neřešil tohle někdo, jak by to mělo být přesně zapojeno?

Odpovědi na otázku

bez konkrétního modelu nabíječky ti nikdo nemá jak poradit. Nějaká levná čínská shitka může sice údajně 2A nabízet, ale hardware na to není vůbec třeba stavěný...

Co máš za nabíječku, kabel, čím to měříš?

A jak jsi přišel na to, že nabíječka dává jen 500mA? Jak jsi to měřil?

To, koľko nabíjačka "dodá" si určuje spotrebič, ktorý je k nej pripojený a nabíja sa.Takže - ak nevieme, čo to vlastne chceš nabíjať - je to len v rovine hádania, či je nabíjačka OK, alebo si ty nie OK (rozumej - si blem-blem).A hrabať sa v nabíjačke - ani poistenie ti nepomôže, ak tá nabíjačka spustí ohňostroj.... poisťovňa ťa pošle do teplých krajín.

Jde ne jenom o to, aby ten proud nabíječka byla schopná dodat, ale aby ten proud umělo zařízení odebrat.Rezistor resp. zkrat mezi datovými vodiči... Jak velký rezistor jsi tam zapojil? Já jsem datové vodiče na straně dobíjeného zařízení rovnou zkratoval.

Nabíječka je OK a umí dávat 2A. Spotřebič je taky OK a bere si 800mA.

Pokud je nabíječka OK, tak o proudu rozhoduje spotřebič.

Aj kábel. Testoval som odber lacným ampérmetrom z Číny a iba jediný (plochý) kábel (cca z piatich) pustil do mobilu 1,5 A. Ostatné 0,7 A.

Kluci ušatí, vy mne ale vůbec nechápete. Spotřebič má spotřebu 800mA. Měřeno na lab. zdroji. Nabíječka normálně nabíjí telefony 2A. Problém je, že mám konektor, který nemá zapojená data a právě proto mi nabíječka nedává více, jak 500mA. Ale pokud nechápete tohle, tak to mi asi neporadíte ani s tím problémem.

Tak ty tím chceš napájet něco jiného? Pro tvou informaci, to není nabíječka (i když se tomu ta říká), ale jen zdroj. A odporem se neurčuje jaký max. proud má dát, tám se určuje generace USB portu. To si "určí" spotřebič. Ohmův zákon znáš, kluku ušatý?

Čili tím odporem se "master" přepne do potřebného režimu - generace podle "slave" zařízení. Fakt ne jaký proud má dát nabíječka/zdroj.

No proč tedy na stabilizovaném zdroji není problém s dodáním 800mA a na USB nabíječce-zdroji ano?

A jak sis ověřil, že ta nabíječka/zdroj opravdu dá ty 2A nebo 800mA? To bys musel ten kabel přerušit, vložit do napájecích vodičů ampérmetr (multimetr na proudovém rozsahu)...

No to opravdu nemusí přerušovat.. Existují klešťové měřiče proudunapř.https://www.tipa.eu/cz/klestovy-multimetr-uni...

Tvoje odpověď ukazuje, proč by s elektřinou měli pracovat pouze kvalifikovaní lidé Když chceš měřit proud klešťovým ampérmetrem, tak sice nemusíš drát přerušovat, ale stejně ho musíš roztrhat, abys kleštěmi procházel pouze jeden z drátů + a -

krom toho měřit "klešťákem" tak malý proudy sice jde, ale není to moc přesný (ne čínskejma srajdama)Navíc jestli to měří tím z odkazu (který má jen střídavej proud) tak...

Jj je fakt že 800mA by klešťákem nebylo zrovna moc přesné, i kdyby tento uměl DC.

Mno, nevíš tak nepiš. Klešťákem musíš měřit proud v jednom vodiči, musíš jím "prostrčit" jen JEDEN vodič. Pokud jím prostrčíš dva a více vodičů, tak měříš součet proudů ve všech vodičích. Takže pokud jím "prostčíš" třeba fázi a nulák a oběma poteče stejný proud opačným směrem (třeba chceš měřit proud v přívodním kabelu k PC, konvici...), tak ti to ukáže 0A (nebo něco kolem podle přesnosti měření) i kdyby ten spotřebič bral 15A. Takže ano, MUSÍ ten kabel přerušit. Nebo si ze dvou konektorů udělat "bastl kabel", ale to už to pak může rovnou měřit ampérmetrem.

Neznáš ani základy...ty raději žádné měřáky do ruky neber...

Jinak já normálně USB "nabíječkou" napájím třeba Arduino i s dalšími obvody okolo a přes ampéru to v pohodě dá. To fakt není tím odporem...to bude ve tvé "nabíječce".

běžnou 1A usb nabíječkou napájím i Raspberry Pi 1/2 a jede to bez problémů i s mediacentrem na TV. Základ je kvalitní kabel (a samozřejmě ne každá 1A nabíječka to umí stabilně v praxi dát)

"No proč tedy na stabilizovaném zdroji není problém s dodáním 800mA a na USB nabíječce-zdroji ano?"No - ešte prezraď "výrobcu" tej nabíjačky. Pokiaľ je to nejaká Noname - Made In China - tak sa nediv. Mäkký zdroj, pri záťaži všetko klesne.

Rezistor medzi Data+ a Data- ??To si určite našiel na YT, ktorý vyniká v takýchto doporučeniach. Nájdeš tam aj návod na výrobu el.energie zdarma až 2KW za použitia self-powered predlžovačky.

Ja som teda z toho dotazu nepochopil, že to pripája na počítač, alebo niečo čo má procesor, ty áno?

Ono to z toho obrázku není moc poznat. Dal jsi doufám ten odpor na konektor mobilu?

To se ale jedná o to, aby SPOTŘEBIČ poznal že si může "vzít" víc. Tomu zdroji je to jedno. Nekecám, 2A nabíječkou/zdrojem normálně cokoli napájím a žádný odpor nebo dělič neřeším.

Nabíječka dává 500mA proto, že to je proud, který je standardem pro zařízení na USB 2.0. Pro cokoliv víc se musí dané nabíjené zařízení správně "domluvit" s nabíječkou. Správný kabel je také nutnost. Prostě to, že má nabíječka na sobě napsáno 5V 2A neznamená, že cokoliv připojíš na +5V a zem bude mít 2A k dispozici. Takhle to nefunguje. Proto např. 2A USB nabíječka pro samsung nebude nabíjet 2A do iPhonu a naopak.

Blbost. To je MAXIMÁLNÍ proud jaký ten ZDROJ dá. Samotná nabíječka/zdroj se domlouvat nemusí. Čti výše. 2A "nabíječkou" normálně cokoli napájím a žádné "domlouvání se" s tou "nabíječkou" řešit nemusím.

Jeden o koze, druhý o voze.Obyčejné nabíječky: mobil si vezme při datovém přenosu 500mA, aby si vzal víc, musí se mu dát najevo, že datový přenos nebude a to se dělá tím zkratem datových vodičů. Pak se nabíjí maximálním proudem, který dá nabíječka, maximálním proudem, který si umí vzít elektronika telefonu nebo maximálním proudem, který proteče kabelem s nějakým úbytkem napětí. Limit je nejmenší z těchto hodnot.Pak jsou rychlonabíječky se standardem Qualcomm Quick Charge popřípadě dalšími a ty si už dojednávají napětí, které má nabíječka poskytnout, až 20V (vše přes USB).

Odpory mezi datové vodiče se dávají na straně zdroje (uvnitř nabíječky) a slouží jako informace pro spotřebič (mobil apod.), jaká je maximální zatížitelnost zdroje. Podle toho si může mobil upravit velikost nabíjecího proudu.Další věc je kabel. Pokud za moc nestojí, tak má velký odpor a úbytek napětí. To telefon vyhodnotí jako nedostatečný výkon zdroje a sníží nabíjecí proud.Stejně tak ampérmetr má vnitřní odpor, který u tak malých napětí má nezanedbatelný vliv, takže je lepśí použít pro měření DC klešťák.

Přesně tak, podle nich telefon pozná, že není připojen k počítači, ale k nabíječce a může po ní chtít víc, než 500mA.

Klešťák na proudy pod 1A? To je docela dost orientační měření. Ampérmetr má sice také vnitřní odpor, ale dost malý, je to jen bočník. V pohodě se to tím dá měřit.

Klešťáky jsou a měří. Na tom bočníku taky vzniká úbytek napětí, to je jeho funkce, a ten může ovlivnit měření.

Klešták na tohle fakt není vhodný. Takové proudy v ELEKTRONICE se prostě měří ampérmetrem. Každý měřák má uvedenou přesnost měření na daném rozsahu. Měřit tohle klešťákem je prostě blbost. Tečka.

Aneb klešťák opravdu není běžnou výbavou elektronika, ten má multimetr (ruční a/nebo stolní), osciloskop..., naopak ale klešťový multimetr bývá běžnou výbavou elektrotechnika, který se zabývá poněkud jiným elektro odvětvím. Třeba si tím měřit proud ve fázích motoru atd.

A když teda zmiňuješ ovlivnění měření tím bočníkem...samozřejmě s tím měřák počítá. Tady je jeden příklad přesného stolního multimetru, klešťák fakt ne-ee http://www.farnell.com/datasheets/1788165.pdf

každá slušná nabíječka (záměrně nepíšu zdroj/adaptér), a to i čínské sra*, umí "vylepšovat" svou tvrdost, že při vyšším odběru zvýší výstupní napětí, aby částečně kompenzovala úbytek na vodičích. Osvědčilo se mi (dlouhými měřeními a pokusy na vyšších desítkách různých zdrojů i kabelů), nesnažit se ošálit zdroj manipulací s odpůrky, ale vsadit jen na Ohmův zákon - prostě: k silnému zdroji kvalitní kabel (tloušťka vodičů, pokovení kontaktů). Telefon/tablet si periodicky ověřuje, jak je nabíjen, pulsováním zátěže, ověřuje si i napětí, a nabíječka na to čeká a reaguje.

Ony hlavně ty odpůrky neovlivňují zdroj, ale telefon.