» Poradna » Mobily

Usb kabel a různá rychlost dobíjení telefonu nebo tabletu

Proč USB kabely nabíjí telefon nebo tablet různě rychle?Kabel PremiumCord, dlouhý 2m, nabije cca 10% za 5 hodin. Data přenáší rychle bez problémů. Vyzkoušel jsem více kusů.Originální kabel od telefonu nabíjel asi rok a půl dostatečně rychle, ale potom se rychlost snížila na úroveň výše zmíněného kabelu PremiumCord (přenos dat zůstal bez problémů). Zatím nejlepší zkušenost mám s kabelem od Bluetooth reproduktoru Bose Soundlink mini, který nabíjí bleskurychle. Vždy používám stejnou nabíječku 2A.Tento problém se docela často objevuje v komentech k USB kabelům na alza.cz.

Odpovědi na otázku

Kabelem tečou poměrně velké proudy vzhledem k průřezu a délce vodičů. Pokud dojde k jejich nalomení, nebo částečnému přelomení (typicky u konektorů) sníží se proud, který jimi protéká a kabel se tak stává nejslabším článkem, který degraduje rychlost nabíjení, přestože je baterie v pořádku a zdroj dostatečně dimenzovaný. Stejná situace může nastat při použití delšího kabelu, kdy i několik miliOhmů navíc může omezit nabíjecí proud a tím prodloužit čas nabíjení. ☺

Děkuji za odpověď. Trochu elektronice a IT rozumím a dotazem jsem chtěl rozpoutat diskuzi k této problematice. Proč se u kabelů neuvádí jejich parametry jako datová a proudová propustnost atd? V popisu na e-shopech najdete pouze "USB 2.0 A M, USB 2.0 micro-B, 1m", což je dost málo k tomu, aby běžný uživatel poznal, že není USB jako USB.

Proč se neudává datová a proudová propustnost? No jednoduše proto, že každý kabel USB 2.0 musí být schopen přenést plnou rychlost USB 2.0 a maximální proud 0,5A což zvládají všechny kabely. Cokoliv nad 0,5A je mimo specifikaci USB a proto se to neudává, nikdo by to totiž neměl vyžadovat. Druhá věc je, že prakticky všechny telefony vyžadují pro nabíjení překročení proudové specifikace USB ale je to neoficiální, takže se to nikde nedočteš.

Je to i proto, že stejný kabel nabíjí různou rychlostí různé telefony. Např. Samsung si kabel nejdříve 'otestuje' a pokud usoudí, že se jedná o originální Samsung kabel, proud zvýší třeba na 1,2 A. Časem ale kabel už nemusí rozpoznat a tak nabíjí jen 0,5 A. Technicky tak kabel může být schopen nabíjet rychleji, ale je to volba zařízení (telefonu), jaký nabíjecí proud se použije.

"...Trochu elektronice a IT rozumím..." takových tzv "zdravě sebevědomých" tu je. Pravda ovšem je, že víte Velké kulové."...a dotazem jsem chtěl rozpoutat diskuzi k této problematice..." Medvídka mývala nechcete?!Pan Ohm + taková podivná fyzikální veličina "J".

Jo,jo, máte pravdu pane ms. Vy jste tak "zdravě sebevědomý" , že se takhle prezentujete na všech forech, co navštěvujete.