» Poradna » Počítačové sítě

USB-C síťovka na LC optiku

Dobrý den, mám drobný dotaz a doufám že se něco takového vyrábí. Potřeboval bych totiž 10Gbps USB-C síťovku na LC optiku.Do domu mi totiž vede G-pon gigová optika, po domě mám potom pasivní vnirřní rozvody přes splitter nadimenzovaný na 10 Gbps. Mám tu zapojenou např. centralní domovni NAS, stolní a serverové počítače, box k televizi... vše s optickým vstupem. Takže jsem doma zavrhnou třeba takovou Wi-Fi.Problém je že mám teď přítelkyni která má takový ten moderní ultrabook na kterého jsou jen USB-C pory a samozřejmě nemá možnost se u mne připojit do sítě. Zásuvek tu mám dost, ale všechny jsou s LC konektorem, vážně by mi ulehčilo život, kdyby mi někdo dal odkaz kde takovou síťovku sehnat, místo abych musel kupovat router se síťovým LC vstupem a RJ45 výstupem a z něj další redukci z RJ45 na USB-C.

Odpovědi na otázku

A nebylo by pro tyto ucely lepsi nezavrhovat wifi, poridit par 802.11ac AP na vykriti potrebnych mistnosti, nez hledat USB-C LC sitovou kartu?Taktez jak treba pripojujes mobilni telefony? Box u TV s LC portem?!

Ten box jsem si zbastlil sám pomocí ARM desky a nahraného Androidu. Funguje stejně jako normalni Android box jen je ve větší bedně.

To potom ano... ja ze po Android boxech pokukuju (nahrada RPi s KODI) a port pro optickou sit jsem opravdu jeste nevidel

No nic dohledat se mi to nepodařilo a nikdo tu taky neví, takže to vypadá na kombinaci: Ethernet/Optika media konvertor + GIBIC na LC + RJ-45 na USB-C, tu desítku za to dám, ale ať si to tahá s notebookem po domě sama, nemá si kupovat notebook úplně na hovno...

Mě spíš přijde ujetá ta tvoje myšlenka :) proč to dělat co nejsnáze to jde - koupit WiFi a podporou 802.11AC, ale raději vymýšlet nějaké obskurní řešení problému

Protože tam mám poctivé zdi přes které AC neprojde, to znamená router minimálně do ložnice, obýváku, k bazénu, do garáže, do altánku pro jistotu na chodbu a do koupelny. To už jsme na nějakých 7 wi-fi routrech. Routery s připojením na optické rozvody nejsou zrovna lidovka. Navíc se samozřejmě optika nedá napájet přez POE, to znamená udělat elektrické rozvody ke každému routeru.Nejní to moje řešení, připojit se do zásuvky, která je v každé místnosti snaží?

Já Ti nevím. Přijde mi to nedomyšlené mít doma pouze optiku. Už jen kvůli mobilním zařízením jako je mobil/tablet/ntb. Jistě, můžu mít mobilní internet s "neomezeným" internetem. Ale potom, pokud bych cokoliv potřeboval, musím zase řešit např VPNku.

Já vím, byl jsem blbec, jsem takový ten technický tip co by tablet nevzal do ruky, protože to nemá pořádný výkon a na mobilu mi stačí mobilní data. Jako počítač pro běžné použití mi stačí stolní PC, nejlépe takové co si složím sám. Takže se mi G-Pon optika zdála jako dobrý nápad zvlášť když sem ji stejně potřeboval do serverovny. Bohužel přítelkyně to vidí jinak a poslala mne se stolní PC do háje.

Netvrdím, že je blbý nápad si doma natáhnout vlákno. Ale jako jediný způsob připojení to je na prd :/ nejde třeba s vláknem ještě natáhnout UTP kabel?

Těžko, rozvody jsou zazděný v mikrotečce Mikrohard 5/3.5, tím UTPko neprotáhneš, to má samo o sobě 5mm. Do zdi už bych to už nedal (kámen + beton), takže bych musel bych vylištovat půl baráku, do toho se mi fakt nechce.

Být geekem a to ještě umanutým je holt těžké Přítelkyně určitě s malým notebookem nepotřebuje 10Gbps, takže si vystačí s wifi. Kup tedy jeden wifi router 2,4 a 5 GHz a dej ho tam kde se bude přítelkyně nejvíc pohybovat. Jedna zásuvka pro napájení se tam určitě někde poblíž najde. 2,4 GHz projde i ve starém domě docela daleko i když rychlosti holt nebudou v Gbps. U mobilu a notebooku na běžné brouzdání je to jedno.PS: Jsem taky "šílenec" který si ve 110let starém domě roztahal 2 dvojzásuvky do každé místnosti, ale UTP a k tomu uprostřed domu wifi. Holt mě ten 1 Gbps a do bodoucna 2,5 Gbps bude muset stačit. Vzhledem k tomu, internet mám taky "jen" 1 Gbps tak mě ani stávající síť neomezuje a na mobilu nepoznám zda tam mám 20, 50 nebo 1000 Mbps.

Vyměnit přítelkyni.

Neni to snazsi, bohuzel mas celou sit od zacatku spatne vymyslenou, stavet to pouze na optice nebylo vubec rozumne. Sam vidis ze je to vic problemu nez uzitku.A nepotrebujes router, potrebujes wifi pristupovy bod - to je docela podstatny rozdil ve funkcionalite

I u bazénu, v garáži, v altánu a na záchodě ???

No zde bych videl ze problem uplne jinde nez v notebooku na ho...Nekdo doma sit neresi vubec a spolehne se jen na wifi, bohuzel az pozde zjisti ze to nebylo rozumne, ty jsi opacny extrem. Proc vsechno na optice? Jaky to ma vyznam kdyz vicemene kazdeho zarizeni musis resit prevodnik?Zainvetstuj tech 10 000 radsi do stavby wifi, treba nekolik Unifi UAP AC Pro, nebo nove nanoHD, k tomu POE switch, ktery muze pak pripadne napajet treba i bezpecnostni kamery atd.

Optika je sice cesta, ale az v budoucnu. Jinak myslim ze za nedlouho po optice pujde POE da se za optiku solarni clanek, ktery to bude napajet. Momentalne nekteri nemaji ani CAT6 a 1Gbit staci. Myslim zes predbehl dobu a nemluve ze tu rychlost ted nevyuzijes, a soucasti jsou jeste neprimerene drahe. Ale ne ze bych jen hatoval, ja napr taky mam mikrotik s optikou a premyslim ted o switchi s optikou a to proste jen propojit. Miktorik ma pasivPoE a tim se fajne napajeji Unifi, i parabola na strese.... a lokalni sit bych mel na switchi.