Usazení cpu v patici desky

Dobry den, mam dotaz ohledne procesoru, jedna se o ryzen 5 3600X a zakladni desku asus b 450-a proProcesor nesedí v patici základní desky donesl jsem ho pred dvema dny na reklamaci, myslite si, ze mi to vyreklamuji nebo aspon nejak spravi? Bohuzel 14 denni vypovezeni tam uz neni, tudiz nevim, jestli to uznaj, myslite si ze to muze byt treba i procesorem, ktery k desce chteli taky pridat? Jak zjistim jestli vadi ohnuty pin? dekuji

Odpovědi na otázku

Dobrý den,otázka je, jestli opravdu nesedí, nebo jestli jste ho nějak nepoškodil. Pokud by byli ohnuté piny na procesoru, reklamaci určitě neuznají, protože jste to zavinil Vy. Další možností je vadný socket základní desky, těžko říct.

To je patice toho procesoru, ne patice desky, jen prostě připájená na desce. A ohnuté piny vadí vždy, tam není co zjišťovat jestli vadí.

Pardon za přeřeknutí. Jinak ano, ohnuté piny vadí v 99% případů, někdy se po zamčení socketu narovnají, ale většinou se zničí úplně.

To nebylo na tebe, to bylo na tazatele. S tebou souhlas.

Jak může nesedět procesor v patici? Jo jestli jsi ohnul pin, tak to samozřejmě vadí a nevyreklamují ti to. Nechápu, co řešíš.

tak ale stava sa.. kamarat si kupil nablizkany novy athlon 1000, k tomu Titan Majesty a dal ho naopak. Islo to tazsie, ale co nejde silou, ide este vacsou silou... PC ale nenabehol :) Zistilo sa, ze zlomil roh procesora. Bola to casta vec u K7, preto po vzore intelu preslo aj AMD v dalsej generacii na heatspreader.

Jo, to byla klasika, ulomit roh samotné křemíkové destičky čipu Tenkrát to byl aspoň adrenalin, nasadit tam bezpečně chladič

Nebyly náhodou Athlony uložené v keramickém pouzdře?Tehdy na to dost lidí nadávalo.Pak to začali dávat do plastovejch (po hromadě stížností).Co si tak pamatuji.

No já si právě pamatuju ty, co ještě neměly vůbec pouzdro, jen destičku, první takový jsem měl AMD Duron 900MHz. A na ní byl už rovnou holý křemíkový blok čipu a člověk na to musel opatrně a přesně rovnoběžně přitlačit chladič, aby nepoškodil okraje toho křemíku, páč to znamenalo smrt procesoru

Ne, na keramice je to dosud, jen mají tepelný rozvaděč, který to kryje a trochu chrání. Vzhledem k tomu, že čip byl u AMD K7 pro socket A menší při vyšší spotřebě, pravděpodobně tak řešili snížení tepelného odporu, na rozdíl od předchozí generace K5, K6 (K6-II, III), které rozvaděč měly. Navíc chladič se upínal rovnou na patici a při tom docházelo k nerovnoměrnému tlaku při montáži. Stačilo málo a došlo k poškození CPU zvláště u chladičů překračujících povolenou hmotnost 300 g a silnou sponou. Proto některé lepší desky měly montážní otvory okolo patice. Dnes jsou lepší retenční mechanismy.