» Poradna » Web a internet

Upřednostňuje O2 některé weby?

Zdravím,mám VDSL internet od O2 s uvedenou rychlostí 50 Mbps. Problémem je to, že se už asi dva týdny na těch 50 ani nedostanu, někdy ani na 30. Jediné weby, které ukazují stabilně 50 jsou rychlost.cz a taky můj soukromý měřák na hostingu od Wedosu. Můj druhý měřák na VPS od Forpsi, speedtest.net a všechno ostatní jede jen těch 30. Může mi někdo prosím říct, jak je to proboha možné? O2 GURU mi stále jako kolovrátek tvrdil, že nic neupřednostňují, že je chyba v modemu, a nebo že od nich jde naplno 50 Mbps a že mi pošle technika, ale když nic nezjistí, zaplatím jedenáct set. Modem jsem vyměňoval, resetoval, restartoval, zkoušel jiné počítače, prohlížeče, DNS, bezúspěšně. Fakt jsem v koncích. O2 mi vždycky (a to je už něco přes 9 let) jelo naplno a stabilně. Co se mohlo stát?Tady jsou výsledky dvou po sobě jdoucích testů na speedtest.net a rychlost.cz:https://www.speedtest.net/result/7701494311http://rychlost.cz/vysledek/20184013727-2a53/Dík za všechny názory.

Odpovědi na otázku

Nebuď naivní. Ano, samozřejmě upřednostňují - svoje smluvní partnery (co jim náležitě platí). U těch speedmetrů je to stejné jako v "dieselgate". Při testování (které měřící algoritmus rozezná) se to chová jinak, dává to "lepší" výsledky.-------------------------------------------P. S. Při neustálém nárůstu streamovacího provozu (O2TV, Netflix a další) a agregaci 1:50++ nejsou provideři schopni dodržet slibované rychlosti ani teoreticky, natož prakticky. A co je nejhorší, do budoucna bude jenom hůř....

O2 agregaci před pár měsíci zrušili.

No spis ji prestali uvadtet, rozhodne ji nezrusili

žádný ISP negarantuje rychlost mimo svou síť. sestimsmiř

Přesně tak, uváděná rychlost přípojky je v rámci sítě poskytovatele. A je celkem běžné, že podle toho ve kterém uzlu má poskytovatel propojení do veřejného internetu, jsou rychlosti k různým serverům různé. Třeba u O2 byl pár let zpět velký problém s propojením do YouTube, vždycky v podvečer to bylo nepoužitelné, nebyl schopen načítat pořádně ani 720p a video pořád zastavovalo. Přitom z jiných webů ve stejném čase bez potíží stahoval maximální rychlostí mé přípojky, což bylo tenkrát asi 20Mbit/s. Stěžovalo si na to spousty lidí, ale trvalo několik měsíců, než to vyřešili.

Mám v Praze na optice 10 Mbit(jede 100/100) a když si pustím O2TV, tak vždy v pohodě. Pokud sleduji digisport, tak se mi začne po nějaké době sekat HD neHD. Když vypnu egde a pustím to v IE, tak zase vše OK. To se mi třeba na jiné přípojce, DSL od O2, nestává nikdy. Sice je nemám rád, ale že by jim to stálo za nějaké zpomalování...? :)

Jste bohuzel velmi zmaten:- Kyslik (ani nikdo jiny) nic neuprednostnuje- jak z tech 50Mbps realne pojede Vase linka, to je dano mnoha faktory- jaka bude rychlost kamkoli za sit O2 (via NIX, do zahranici) je dano mnoha faktory (zdaleka nejen na strane O2)- proc technika kvuli necemu, co nema zjevne lokalni pricinu?- srandovni meraky v tehle rychlostech casto ukazuji naproste kikotiny

1, jsem zmaten 2, V tom případě nechápu, proč to předtím fungovalo naplno a teď jde rychle jenom Wedos a rychlost.cz3, Technika se mi snažil vnutit jejich podpora. Odmítl jsem.4, Nejen měřáky, stahování ze serverů Wedosu jede 50 Mbps, z Forpsi (taky české datacentrum) a ostatních webů jenom 20 Mbps.

Uznej logicky sám. Buď tedy síťová neutralita není, a pokud ano, pak musí mít provider "poruchu", když jsou takové rozdíly v rychlostech. Třetí možnost neexistuje.....

Pokud ti donedávna rychlost jela +/- 50Mb na všechny weby, tak bych si vyžádal diagnostiku linky + případný test přípojky technikem. Měl jsem totiž podobný problém, kdy mi rychlost na některé weby spadla z 50Mbit na 35Mbit. Po několika urgencích na infolince TMO (také mám VDSL) ke mně poslali technika (od Cetinu), který zjistil, že v budniku před barákem nedoléhá jeden spoj.

* Po opravě se rychlost ustálila opět na +/- 50Mbitech. VDSL je holt citlivka.

Aha, jeden špatný spoj v budce způsobil, že se ti zpomalil internet jen k některým webům? :D Už to nehul prosím tě ;)

to nevíš že po každém drátu jedou jiné weby? jeden je pro senzam a centrum, další pro google a youtube atd... a slyšel jsem že proto že webů je dnes už strašně moc, tak prý budou muset přidat další dráty :D