» Poradna » Programy

Úprava zvuku

Zná někdo účinný způsob nebo software k potlačení zpěvu při zachování úrovně hlasitosti nástrojů v audio-video záznamu živého koncertu?

Odpovědi na otázku

Chces oddeliť hlas od hudby?

Podobný problém:
Pustíš si do jednej hadice súčasne teplú aj studenú vodu.
Potom oddeľ na jej druhom konci vodu určitej teploty od ostatnej.

Je to možné?
Nie.

Nepsal jsem o oddělení hlasu od hudby, ale o jeho potlačení. Vím, že úplné oddělení možné není, pokud už je v záznamu vše namixováno do jednoho pytle. Stačilo by potlačení tak -5dB, ale bez průvodního zkreslení, echa apod., jak to dělají karaoke programy.

To prostě nejde.Zvukový záznam je v podstatě jednolitá informace.Potlačení nebo odstranění v tomto případě moc velký rozdíl není.Je to dané metodou zpracování a uchováni záznamu.

Vystrihni 30s a nekam to uploudni, zkusim odecist L-P jak to dopadne.

Bohužel nelze nic jiného než souhlasit s foniku.Ta analogie doopravdy sedí.Jediná možnost je už si to pojisti při pořizování nahrávky tím že instrumenty maji vlastni zvukovou stopu a zpěvak svou.Pokud nic takového nemáte tak nezmůžete zhola nic.

Ty potřebuješ KARAOKE verzi songu,zkus google+rapid.

Dá se to ZKUSIT, 5dB není ani málo, ani moc.
-zfázovat stopy (pokud je zpěv ve stopách mírně rozfázovaný) a odečíst je od sebe
-pohrát si s frekvečními filtry a potlačit hlasové pásmo.
-příp. frekv. filtry s dymanickým kompresorem možná...kdysi jsem viděl takový plugin...

To se dá dělat v Cooledit PRO, SoundForge atd., ale vždy musíš počítat s tím, že to i při potlačení zpěvu o 5dB nemusí být ono, muzika utrpí taktéž. Ale zkusit to můžeš.

p.s.: Jen čekám, že se tu objeví zas někdo, kdo bude tvrdit, že to opravdu jde a i o víc než jen 5dB. Ano, původní studiová nahrávka ve stopách ano, tam si můžu vypnout jakýkoli nástroj (ale taky záleží jak se to nahrávalo, jetsli celá kapela/orchesrt dohromady nebo nástroj po nástroji. Když budu nahrávat symfonický orchestr tak jak hraje, tak s taky nemůžu dodatečně "vypnout" sekci smyčců )

Ale tak ono taky záleží na charakteru té skladby. O těch 5dB možná půjde nějak aspoň trochu uspokojivě. Jsou na to spec. programy a pluginy, ale žádný neznám (ani po nich nepátrám a nechi je znát, protože obecně je to kravina, karaoke se dělá jinak, ale ty nejddeš do takových extrémů. Zajímavé, že seriozní audio softy těmito karaoke nástroji nedisponují...jen "jakési Nera a jiné", to mi připomíná, v Neru asi od 9 je na to jeden "nástroj").
Znám to a zkoušel jsem to jen klasickým způsobem ručně, to fázování a odečítání, frekv. filtry, EQ, FFT...dobře se to dělá třeba v SonyVegas Video, protože tam si můžeš stereo stopu rozdělit na dvě mono a pohodlně si je dle libosti invertovat a posouvat vůči sobě na sampl přesně.

Jsem rád, že můj příspěvek vyvolal určitý ohlas a nevyzněl do ztracena. Snad se stane inspirací pro ty, kteří pracují se zvukem a videem. A pro ty, kteří projevili zájem o tuto problematiku posílám vzorek jedné skladby i když tato zrovna zvláštní úpravy dle mého názoru nepotřebuje. Zatím však celý koncert nemám sestříhaný.
http://www.edisk.cz/stahnout-soubor/94452/Unt... ...

To je pred upravou alebo uz po uprave?
Ak po uprave tak by sa hodil aj original, nech si vypocujeme, co si s tym vyviedol...

Je to jen sestřih obrazu ze čtyř kamer. Se zvukem nebylo nic děláno kromě synchronizace s obrazem, přičemž zvuk byl snímán jednou statickou kamerou, napíchnutou na mixážní pult.

Aha, skoda... Bol som len zvedavy ako sa ti to podarilo...
Inak ked ti uz ide predovsetkym o zvuk, nemusis k tomu pridavat video pripadne ine nadbytocne data...

Právě, že se mi to uspokojivě nepodařilo, tak jsem tady napsal. A nejde tady především o zvuk, ale o záznam živého "klubového hraní", tudíž i s obrazem. A celé to vzniklo na základě kritiky zvukaře, že nástroje jsou slabší oproti zpěvu, což je naprostý nesmysl. Zpěv podle psaných i nepsaných zvukařských pravidel by měl být vždy alespoň o jednu třetinu nad nástroji a není málo kapel, které to požadují přesně naopak, aby zamaskovali svůj bídný zpěv. Podle mne zvukař odvedl dobrou práci a vyvážený zvuk, ale vysvětluj to takové kapele.

Este som to nevidel, ale ak to ma byt audiovizualne pasmo, je mozne, ze urcite detaily zaberov mozu mat profil zamerany len pre konkretnu kompoziciu. Vtedy je to nutne posudzovat z celkoveho hladiska zameru rezisera (v tomto pripade asi zvukara). A ked zvukar hovori tak to ma byt, je mozne, ze tym nemyslel len zvuk, ale celu kompoziciu.

Vždyť říkám, že zvukař odvedl dobrou práci. Jak z hlediska ozvučení sálu (pro diváky), tak z hlediska ozvučení videozáznamu. Neměl by být proto kritizován jen proto, že se to kapele nelíbí. Jinou otázkou jsou sóla jednotlivých nástrojů, ale při těch se obvykle nezpívá.