» Poradna » Mobily

Úprava zvukové stopy z 25 fps na 23,976 fps - návod?

Hezké poledne Všem,potřeboval bych poradit, jakým způsobem upravit audiostopu z DVD aby ji bylo možné použít na BDrip.DVD (z české distribuce) má 25 fps a délku 50mn 31s 18ms, zahraniční distribuce obsahuje vše úplně stejné, pouze je pomalejší 23,976 fps a délku 52mn 41s 325ms.Je nějaký návod pro úplné blbce, co udělat, abych mohl změnit tempo podle jedné stopy na druhou?Předem díky za radu.

Odpovědi na otázku

Pomocí ffmpeg (přepínač atempo). Příklad zpomalení audia 25 >> 23,976fps:ffmpeg -i video_25.mp4 -filter:a atempo=0.95904 -vn audio_23.976.aacPříklad zrychlení audia 23,976 >> 25fps:ffmpeg -i video_23.976.mp4 -filter:a atempo=1.042709376 -vn audio_25.aac------------Jinak pokud chceš něco "klikacího", použij např. MeGui - udělá v podstatě to samé...

jj, MeGui je fajn https://www.youtube.com/watch

Ještě dodám, že se nabízí i celkem jednoduchá změna fps audia v MkvToolnix. Není ale autorem doporučovaná a i zkoušky ukázaly, že není opravdu vhodná (výpadky zvuku).----------Lze však zvuk ponechat jak je a místo toho fps upravit (23,976 >> 25) u videa, což je zcela bez problému. Nedochází k rekompresi ani zvuku, ani videa, proces je rychlý.Takže postup sestává v načtení zdrojového videa + "nového" zvuku >> odškrtnutí pův. zvuku >> nastavení video fps na 25 >> uložení jako .mkv kde jak obraz, tak zvuk mají shodně 25fps.

Díky, nakonec k té úpravě použiji MeGUI. Předpokládám, že bez re-enkódování to není možné, MKVToolNix GUI jsem zkusil, ale občas tam byly výpadky jako když je mizerný signál u digitálního televizního vysílání.Ještě technický dotaz, jaká nastavení zhruba použít pro šesti a dvou kanálový zvuk u AAC? Příliš moc se v tom nevyznám, u torrentových grup jsem viděl hodně HE-AAC, AAC-LC.V zásadě mi je jedno, jestli má hodinová stopa 50 MB, 80 MB nebo 120 MB, ale nerad bych, aby došlo k výraznému zhoršení kvality.

Reenkóduje se pochopitelně pouze zvuk. Pokud ti nejde o extrémně malou velikost, použij osvědčený AAC-LC. Datový tok pro dvoukanál 128kbps, šestikanál 320kbps. Není to pochopitelně žádné hi-fi, ale na doprovod k filmům to stačí..

U dabingu na tom nesejde, protože obvykle je hodně mizerně provedený. Originální znění nechávám bez úprav.

Enkóduji přes QAAC v MeGUI. Prásárny jako kompresi dynamického rozsahu a normalizaci špiček nedělám (tu beztak udělali už při remasteringu). Dále přidávám přepínač --adts, který by prý měl zajistit nějakou standardizaci formátu dle norem - jestli je nutný netuším.Pro 5.1 český dabing používám HE-AAC CVBR 256 kb/s (320 kb/s nemá na velikost vliv a rozdíl jsem nepoznal). Pro 2.0 nastavuji HE-AAC CVBR 192 kb/s. Četl jsem, že HE-AAC hodně ořezává frekvence nad 16 kHz, ale vzhledem k tomu, jak „kvalitně“ je dabing dělaný, to není znát.Nejsem si jistý, s nastavením LC-AAC pro enkódování původního znění v DTS. Výsledek True VBR Q=91 mi přijde obrovský, naopak LC-AAC CVBR 320 kb/s není o moc větší než HE-AAC.Existují nějaká doporučení, co dělat a co už ne?PS: Zkratkou CVBR myslím Constrained VBR.