Úprava chladiče CPU

Dobrý den, mám v pc chladič AMD wraith prism, všiml jsem si že základna není úplně rovná. Trubice jsou troch vystoupnuté. Chtěl bych se zeptat jestli by úprava základní, tak aby heatpipe byli krásně zároveň něčemu pomohla? Musel bych vzít tak 0,2 mm. A ještě bych se chtěl zeptat jestli potom nebude problém uchycením? Děkuji

Odpovědi na otázku

a to mas CNC frezu, alebo cim chces ubrat 0,2mm. To mas ako v oku? Nevymyslaj, ak mas pocit, ze to chladi zle, tak dokup iny chladic.

Ano dělám CNC. 0,2 se dají vzít i ručně a potom zalapovat.

kludne, mas co robit cez vikend a potom pondelok kupis novy chladic.

Pokud tohle umíš, tak není místo toho lepší udělat na tý cnc nějakou produktivní práci a za utržené peníze si koupit pořádný chladič, než si dávat práci s úpravou stock chladiče?Jinak hrozi celkem proražení heatpipe, pak by byl tech chladič k ničemu

Podle me, protoze jen transakcni naklady budou vyssi nez ten chladic srazit.

Ok, neřeším . Přímo tento kus chladil známému Ryzen 5800. Na teplo si nestěžoval, takže to ničemu asi nevadí. Pastu použiji Thermal Grizzly, ta by měla vše vyplnit. Děkuji

Ano, úprava by pomohla, chladilo by to hůř. Zkus použít mozek, proč myslíš, že jsou asi trubice vystouplé? Myslíš, že kdyby to tak mělo být, nedokázali by to zarovnat?

Vzhledem k tomu že všichni výrobci to mají zároveň, bych rekl že se jedná o špatné zpracování a nebo úspory na výrobní čase.

To si jen myslíš. Ne, opravdu to nemají zároveň a hlavně to není potřeba, protože minimálně z 90% to teplo odvádí právě ty trubice. Takže je úplně jedno, že lehce vystupují z chladiče, ony mu to teplo předají celým svým obvodem. Průšvih by byl, kdyby to bylo naopak a trubice byly zapuštěné pod povrchem chladiče.

Já jsem to bral, že ideální stav by byl vše naprosto rovné aby byla co největší styčná plocha.

Není potřeba, naprostou většinu tepla odebírají samotné trubice, jejich tepelná vodivost je mnohonásobně lepší, než tělesa chladiče. Každopádně stejně když tam dáš pastu, tak ta ten rozdíl srovná.

Kdepak.
Ano, teplo odebiraji trubice, ale jde o to odebirat jej rovnomerne. Heatspreader ma minimalni tloustku, proto je tam ta vypln mezi trubicemi v podobe (vetsinou) hliniku. Ta zajistuje styk s heatspreaderem i s trubicemi, cimz zvysuje (podstatne!) plochu, skrz kterou muze proudit teplo, a tim i, prestoze ma nizsi tepelnou vodivost, i tepelny tok.
Pokud to neni zarovnane, pak dochazi k nerovnomernemu rozlozeni teplot a v dusledku toho ke snizovani zivotnosti (mechanicke opotrebeni v dusledku teplotni roztaznosti). Navic se to hur chladi, protoze vzduch pod chladicem neni uplne dobry tepelny vodic, a chladi to, jak pisete, jen heatpipes. V dusledku si procesor nuze vzit mene energie pri stejne teplote a z toho pak plyne nizsi vypocetni vykon.
Nejlepsi reseni je prave zarovnanj do jedne plochy a lapovani, jak tazatel popisuje. Nesmi pri tom samozrejme dojit k poskozeni heatpipes. Co se nepodari vyresit zarovnanim a lapovanim, to se dohani teplovodivou pastou.

Moc děkuji. Vím že jednu dobu někteří uživatelé lapovali jak základnu chladiče tak i vršek cpu, aby dostal co nejlepší styčnou plochu. Když bych upravil chladič cca 0,2 mm nebude potom problém ohledně montáže na desku?

Vzhledem k tomu, ze 0,2mm je zjevne mene nez vyrobni tolerance chladica, tak tipuji, ze ne. Ale jiste to nevim, zkusenosti nemam. Risknul bych to, nic hroznejsiho nez ztrata chladice se stat nemuze.

tvrdis ze mas frezu a ze to umis o 0,2mm srovnat, takze mas asi neco jako technicky mysleni, ale ptas se jestli nebude problem pak s montazi chladice ?? To jako kvuli tem chybejicim 0,2mm ??? A videl si jak se to tam pridelava? Mas pocit ze 0,2mm budou problem

Mám pocit, že nelapuje, ale pěkně nás tady lakuje

Pro mě jsou 0,2 hodně velký rozměr. Často dělám na 0,01 mm. Raději se zeptám, nevím v jaké toleranci se to dělá. Všem děkuji.

Já to u mého chladiče mám taky a dle mě je to jasný záměr, protože průšvih by nastal, kdyby to bylo naopak a trubice byly níže, než povrch tělesa chladiče. Jinak ano, heatspreader je tenký, ale prostor mezi ním čipem je vyplněný takže to nemůže být nějak moc náchylné na nedokonale rovnoměrný styk chladiče. Navíc to vyřeší pasta, protože ten schodek mezi trubicemi a plochou chladiče je nepatrný.

noctua nerobi direct touch HP => nebudu lepsie ako ked mas na spodku jednoliaty kov (med, hlinik..) Preto by som z toho velku vedu nerobil a zopakujem, co som pisal ako prve... ked ma problem so zahrievanim, nech si kupi iny chladic, ked nema, nech to neriesi.

Souhlas Nevím proč řeší neexistující problém.