Úplný formát 1 TB disku - 30 hodin a stále běží

Zdravím,"našel" jsem pevný disk. Dal jsem ho zformátovat (plný formát) - proces běží nějakých 30 hod a pořád není hotovo - respektive kontrolka na adaptéru stále bliká a disk v systému nevidím.Jedná se o 1 TB disk, k PC připojeno přes USB 3 adaptér. Při kopírování byla rychlost zápisu okolo 100 MB/s.Je to normální? Nějak se mi to nezdá.A ještě jedna věc, na formátování jsem šel přes správce disků - po startu procesu mi disk zmizel ze systému (což chápu), ale zároveň zmizelo i okno, které normálně zobrazuje stav procesu formátování.Jde mi o to, jestli jen ten disk není úplně mimo a já tady nečekám úplně zbytečně.

Odpovědi na otázku

Čekáš zbytečně. "Úplný" formát má úplně stejný výsledek, jako "rychlý". Oba jen disk označí jako prázdný a data tam nechají. Jediný rozdíl je, že tento navíc kontroluje disk.Klidně to přeruš, formát udělej jen rychlý a disk si zkontroluj nějakým programem, určeným pro kontrolu disků. Minimálně se v první řadě podívej na výpis ze SMARTu disku, ať víš, zda má smysl s ním vůbec něco dělat. Třeba je vadný a proto to dělá tohle.

No, právě že jsem chtěl tu kontrolu povrchu.Přerušit to mohu jedině tak, že adaptér vytáhnu z USB nebo že vypnu PC - laická otázka, co se stane?

Nestane se vůbec nic. Ten disk je po smrti tak jako tak, takže už nemáš co pokazit.

No horší to už nebude. Přeruš to a nejdříve načti SMART. Třeba pomocí CrystalDiskInfo:https://osdn.net/projects/crystaldiskinfo/...

Ano, čekáš zbytečně. Ten disk je zjevně po smrti. Plný formát takového disku musí být hotový do hodiny.

Můžeme uzavřít - odpojil jsem ho, znovu připojil, provedl rychlý formát. SMART ale hlásí chyby.Díky všem za reakce.

A jaké přesně? Můžeš dát screen? Ne vše je tragédie, některé chyby nemusí být způsobené samotným diskem, ale třeba vadným kabelem. Samozřejmě že pokud jsou tam vadné sektory, tak to nemá smysl řešit.

Tak tady je to celkem jednoduché. Můžeš si z něj vyndat zrcátka na plašení ptáků, magnety na lednici a zbytek vyhodit.

Jo jo - ty magnety jsou super.A díky za pomoc.

První otázka je, kde jsi ho našel? Byl vyřazený ve firmě nebo podobně, že neznáš jeho historii. Tak je asi vadný, proto ho vyhodili.Jestli jsi ho měl doma tak 1TB by jsi měl mít zformátovaný brzy, cca. 1-2 hodiny.Teď to přeruš, zrestartuj PC a spusť to znovu, a nepracuj na tom. Jestli nemůžeš odolat, tak to zkus v nouzovém režimu, aby tě to nesvádělo k souběžné práci a nebo aby jsi vyloučil vadné ovladače.

První, a hned zbytečná otázka. Viz Ender | 01. 10. 2021 13:30 Můžeme uzavřít ...

Abych ukojil tvou zvědavost - je to disk, který se nám léta válel v šuplíku. Pocházel z noťasu, kde se vyměnil za SSD - myslím, že před těmi lety byl OK (ale jistě to nevím).