» Poradna » Ostatní

Uplatnění záruky, bez doložení záručního listu.

Zdravím přátelé. Mám takový problém. V květnu byl zakoupen mobil. Normálně v kamenném obchodě. Ten jsem pak ani nezkoušel, neprohlížel balení, jen jsem ho prostě zabalil a věnoval jiné osobě. Teď po půl roce šel tak nějak do háje a je třeba ho vyreklamovat. Problém je v tom že není k nalezení záruční list a nikdo si není jist, jestli byl vůbec "součástí balení". Všechno oststní bylo v krabici nalezeno, ale záručák prostě není. Otázka zní, zda-li mohu uplatňovat záruku když mám pokažený mobil a doklad o jeho koupi, ale nemám záruční list?

Odpovědi na otázku

Ano, doklad o koupi je v tomto případě dostatečným ekvivalentem.

Ostatně nevyplněný záruční list by ti beztak nebyl nic platný. Vyplnění = datum prodeje, IMEI, razítko prodejny a podpis prodávajícího. Velké obchoďáky to obvykle nedělají.

Já měl právě obavu, že na tom záručáku je, jak říkáš, i nálepka s IMEI, což přímo souvisí s mobilem samotným, mezitím co na tom "paragonu" nic takového není. Prodejce by mohl třeba argumentovat tím, že mobil nebyl zakoupen u něj a podobně. A ano, mobil byl zakoupen v prodejně obchodního domu.

Dokonce ani ten doklad nemusí mít, obvykle stačí svědek, který potvrdí, že telefon u nich kupoval. Pokud platil kartou, lze doložit transakce. A navíc IMEI by měli snadno dohledat v údajích skladu.

Tak to už zase tak odvážný extremista nejsem Doklad o koupi mám a placeno bylo skutečně kartou, mám jak paragon, tak stvrzenku o zaplacení, tak tedy doufám že nebude nějaká mrzutost při reklamaci

Jestli ten výrobek má čárový kód tak nepotřebuješ dále vůbec nic.

Platí co už bylo napsáno, snad jen, že dokázání koupě svědecky je krajním případem. Což ovšem vůbec neznamená, že by to nebylo možné, snad jen by to mohlo být složitější pokud by se prodejce bránil. Záruční list by byl potřeba, pokud by prodejce poskytoval delší záruční dobu než je zákonná. Prodejní doklad musí stačit a myslím si, že když na prodejce nevyrukuješ neslušně, tak vyjde bez problému vstříc i v tomto.

Pravdu díš.

> Doklad o koupi, viz výše.> Já si je skenuji aby mi nevybledly.> Počítá se i prodej za hotové / dokument.

chybi zasadni info, kdo je prodejcem ? jaky telefon to je?

To jaky to je telefon a kde to bylo koupeno, je myslím v tomto pripade úplné jedno.

aha ono je to tak strasne tajne aha...me by to ale zajimylo treba abych si to nepoval u steneho prodejce

když koupíš cokoli se zárukou ve větším obchodě, většinou ti to ani nepřezkouší, nevybalí s tím, že když něco nebude ok, můžeš to vrátit. Většinou tě taky upozorní, že doklad o koupi slouží jako záručák.Je tedy úplně jedno, co a kde kolega kupoval.

Do jisté míry ano, ale někteří prodejci mají na reklamace větší alergii, než je v kraji obvyklé. Speciálně u mobilů mají pak tito "takyprodejci" poměrně oblíbenou výmluvu: "Oxidace způsobená vlhkostí". Na to se totiž záruka nevztahuje.

Tak proč dotoho pliveš, mluv normálně a slušně a pak ti telefon nebude korodovat.

Zanne jsi normální, já se netajím tím že normálně kupuji v Mironetu, Datartu, ElektroWorldu a co nikdo nemá tak klidně Alza a dokonce v kamenných fotoprodejnách soukromníků. Můžeš mi laskavě vysvětlit proč je to tajné? A pokud jsi kupoval u Ťiňťova tak pa pá kámo.