Upgrade staréhu počítače - možnosti

Používám starší desktop a to většinou pro brouzdání po netu, občas nějakou kancelářskou práci (Word, Excel ap., účetnictví) a občas prohlížení Youtube, TV a filmů. Přestože je starý, mně celkem vyhovuje, ale někdy se seká při prohlížení videa. Nemám moc prostředků, ale chtěl bych ho nějak vylepšit -zrychlit - pokud je to možné. Nenapadá vás něco ?Počítač je v této sestavě:Oper. system: W XP Professional 32-bit SP3 ...(nepůjdu ale na Linux kvůli účetnictví)CPU : Intel Pentium 4 -2,6 GHzRAM: DDR 1,5 GBMotherboard: ASUS P4P8, chipset i865P/PE/G/i848PGrafika : NVIDIA GeForce MX4 with AGP8XDisky: 2, SEAGATE SATA 80 GB a Fujitsu ATA 4 GB (málo, ale mně to zatím stačí)Optical Drive : HL-DT-ST-DVDRAM GSA-4167BAudio: SoundMAX Integrated Digital AudioSíť : 3Com Gigabit LOM, přes router DI-524 a UPC modem na síť UPC.

Odpovědi na otázku

4GB RAM - jinak je vše ostatní škoda peněz.A dej tam Ubuntu

Zkusím to, dám tam více paměti. Ale stejně se mi nikdy neukázalo využití paměti přes 80%.Dal bych tam i např. Lubuntu, ale moje účetnictví (Stormware) to nemá rádo.

Více RAM pro W XP je nesmysl - 1,5 GB stačí. Problém dělá GK. Zkusit sehnat po bazarech co nejnovější do AGP.

Tak jak je to opravdu - stačí pro W XP těch 1,5 GB paměti nebo ne ? A pokud bych přidal např. 1 GB, projeví se to nějak na sekání videa ?Moje graf. karta je AGP 3.0, jakou bych pro případnou výměnu měl shánět ? A nebude pak problém se zdrojem ?

Pro WinXP urcite bohate staci, zda i pro Vami pouzivane aplikace, to budete muset zjistit Vy sam. Ale nejakou zmenu pri prehravani videa neocekavejte. Tu by prinesla jina GK, ale se shanenim karty do AGP budete mit potize - napr Alza nabizi tuhle: https://www.alza.cz/graficke-karty/dle-rozhra... . Ale za tisicovku je to strasna vrazda. Lepsi by byla nejaka bazarova karta za dve stovky. (Temer jakakoli, protoze jen tezko dnes nekde najdete nec, co nebude vyrazne lepsi nez MX4.)Kazdopadne penize vrazene do tehle sestavy jsou penize vyhozene oknem. To uz skutecne nema cenu. Za 4-5 tisic poridite starsi pocitac, ktery bude pro Vami popisovane pouziti vyrazne(!) lepsi. A za 8k by byla masina na tyhle zalezitosti uz vyslovene luxusni.

deska se soc 775 = 500Kcprocesor C2D 775 = 250KcDDR2 RAM = 500Kcgrafika PCI-E = 500KcChladic = 100KcZdroj, disk, skrin = ponechatCelkem +- 2000Kc

Nebo:Pentium G322 = 1300Kc (s pribalenym chladicem + integrovana grafika)DDR3 RAM 4GB = 1000KcDeska H81= 1200KcDisk pokud je "ide" (pata) tak bud koupit novy tichy rychly (1500Kc), nebo redukce, ale to bych moc nedoporucoval. Skrin ponechat. Zdroj mozna vymenit za nejaky Seasonic 350W.

OK, díky, asi si vyberu některou z těch navrhovaných možností přestavby. Nedělal bych to ale sám, použil bych nějakou firmu (CZC ?).Jěště ale co s operačním systémem ? Mám Windows XP P3 Profi (oficiálně, nikoli OEM), registrované při původní instalaci u Microsoftu. Pokud vyměním motherboard a procesor, budu moci dál použít operační systém a jak ho co nejjednodušeji přenést na nově postavený počítač ?

To je zralé na nové PC, popravdě je mi záhadou, jak jsi tak dlouho vydržel s takovou šunkou.

Jednoduše, viz úvod. Používám to na brouzdání po netu, občas nějaká videa a kancelářskou práci. Na tohle to zatím naprosto stačilo a nemám tolik peněz, abych je vydal za nový superstroj, který bych nijak nevyužil. Nikdy jsem nehrál žádné hry ani nestahoval desítky GB dat. Proto chci jen skromný upgrade s využitím maxima stávajících prvků, je mi líto vyhodit např. skříň, zdroj, disky, DVD drive, klávesnici, monitor atd., když tohle vše ještě funguje.

Dát pořádný chladič, pak přetaktovat CPU deska od asusu by to mohla umět Či koupit ten nejlepší procák co deska zvládne (aukro může pomoci). A jak už tu někdo radil sehnat tu nejlepší kartu do AGP co půjde. A trochu více ram by taky neuškodilo. Další zázraky už asi konat nejde

blázon na SK predáva P4 3,2GHz HT/800FSB/1MB L2 za 39€, ale snáď pochopí, že to má cenu max 20€. Alebo 3,2GHz za 29€, realne by mohol predať za 15€. HD 3850 sa dá zohnať za 15€, alebo aspoň HD 3650, takže za 30€/810Kč by si mohol mať ltt použiteľný aj keď C2D z toho nebude, ale 720p prehráš bez problémov, 480p aj na YT

Ta P4 má cenu maximálně 100 Kč, protože je to jenom jednojádro s HT.

lenže za 100Kč sa predáva Celeron 1,7GHz/400FSB/128kB Dajme tomu, nech 3,2GHz/800FSB stojí aj 250Kč, ale nie 780Kč

Taky se někdy nestačím na aukru divit co jsou lidi za některé krámy schopni požadovat

Budes to mat zrejme spatne vyladene a zanesene kopou nepotrebneho softu. Urcite pouzivas najvacsi zrut vykonu - Antivir v lubovolnej podobe, mas sputene sluzby, ktore si v zivote nepotreboval, naloudovane vselijake taskbary a v zlozke po spusteni kopec vselejakych doplnkov. Dlhu dobu som pouzival Celeron 1.3GHz/1GB RAM/32 MB Ati grafika/WinXP absolutne bez problemov aj s prehravanim videa bez sekania. Ty mas viac ako 2x vykon a stazujes sa, ze ti to seka.

ak nemá HT, je to šunt a bez HD grafiky zvlášť

Tak to tedy ne. Složku po spuštění mám prázdnou, služby mám aktivované jen ty nejnutnější, žádné taskbary nemám naloudované. Jedině používám antivir od Microsoftu. Stejně se to seká - sice jen občas. Sí´tové připojení mám UPC kabel 40Mb . Tak už nevím, ale nějaký upgrade by to asi chtělo.

Je pravda, ze kym som to vyladil tak, aby som mohol prehravat video bez sekania, stravil som laborovanim skoro rok. Je treba pouzit prehravac, ktory nevytazuje system, tudiz nie len hocijaky, ktory sa ti paci najviac. Preskumat prehravacie filtre (kodeky), na optimalizaciu a kopec vselijakych inych nastaveni. Napr. grafika musi skutocne bezat na 8x a nie len mat podporu AGP 8x. je mozne zasiahnut do registrov grafiky a znizit latencie na zbernici a tak dalej...