Upgrade staré sestavy vs. koupě nové

Zdravím na poradnu.Přemýšlím nad pořízením stroje, na kterém bych si zahrál starší (Mafia 2 apod.) či méně náročné (WarThunder) hry. V současnosti mám stařičký desktop, který jsem již léta nezapl (používám notebook) v následující konfiguraci:MB: ASUS M2N-ECPU: Athlon 64 4000+RAM: 3GB DDR2GPU: Nvidia GeForce 220GTJak jsem řekl, je to hodně archaická sestava. Ke splnění mých požadavků mě napadly dvě možný řešení.1) low-cost upgrade s nejistým výsledkem:Spočívalo by to v nakoupení Phenomu II X4 (ano, je kompatibilní s tou deskou)8 GB RAM DDR2GPU střední třídy od Nvidie: GTX 650Ti nebo 750ti---- Tenhle upgrade by mě vyšel na cca 4k Kč (nejdražší by byla grafika, CPU a RAMky bych sehnal za 1500).2) nová low-cost sestava:nová MB,nové CPU (pravděpodobně pentium G4400)nové RAM,nový zdroj,nová GPU (nejspíše 750Ti)nový disk.---Tato sestava by vyšla na cca 10k Kč.Vím, že by byla určite lepší druhá možnost. Spíš nevím, jestli se mi chce dávat takové peníze za něco, co zase tolik nevyužiju (hraji sporadicky). Otázka tedy je, bude sestava výše stačit na hry, které chci hrát, nebo je to vyloženě vyhazování peněz? Bude výkon mezi oběma sestavami propastný? Jak byste nam mém místě postupovali vy? Děkuji za odpovědi.

Odpovědi na otázku

10 000 za desktop není moc - mne stál dvojnásobek a nehraju vůbec. Jinak tam nemáš Windows, což je asi tak 3000 pokud bereš nové W10, nebo cca 1500 za přeprodanou licenci na W7.

Přeprodané windows za 1500kč nemá smysl uvažovat. Klidně může použít ty z původní sestavy. Pokud jde OEM přeprodávat, jde úplně stejně přehazovat mezi vlastními PC. Není nutné platit 1500kč nějakému vykukovi a svoje úplně stejná Windows hodit do popelnice.Nové Windows za 3k bych neuvažoval už vůbec.

Rozhodne novy stroj za cca 10-12k vcetne Win. (Vzhledem k urceni patrne lepe bez diskretni GK, zato se silnejsim CPU.)Upgrade tohoto muzea je uplny nesmysl. Penize vyhozene oknem.

První varianta nevyjde zase o tolik levněji. Koukal jsi, za kolik se prodávají X4 a DDR2? Tipuji to na cca 6-7k, podle použité grafiky (+nejspíš i zdroj).Výměna CPU za X4 945 (lepší tam nejde) ti může navíc dorazit starou desku, protože žere podstatně více. Zmíněné hry čerpají hlavně z výkonu na jádro a ten je u G4400 skoro dvojnásobný (Single Thread Rating):http://goo.gl/T4FKvNTam, kde se využijí všechny jádra, bude výkon +-stejný, ale spotřeba u X4 bude cca 2x-3x vyšší.

Vezmi v úvahu, že každou chvíli může odejít základní deska a vydané peníze za upgrade ti budou na nic.Výkonově bude to Pentium úplně jinde a jeho grafika (mám na mysli G4500) na úrovni 220GT.

nic slabšího než i5 4690K nemá smysl a jsou to vyhozené peníze

ja doporuciju jit do noveho pc, sc1151 a alespon pentium G4400 nebo G4500 staci ti obyc deska a soupnes tam ddr4 a muzes vzit gtx750ti nebo dle financi gtx950 a budes vykonem uplne nekde jinde, nedoporucoval bych vrazet penize do neceho co nevys ze ma budoucnost a vydrzi ti, takhle budes mit novou sestavu zaruku a nejaky patek ti vydrzi a uvidis ze se k hrani zase vratis kdyz budes mit zelezo a nejaky ntb pak soupnes do skrine

Hraješ sporadicky ? Kup si konzoli... A to není trolling, to myslím vážně - dávat 10 - 15k za stroj co využiješ sem tam a jen ztrácí hodnotu... těžko říct (novou novou konzoli koupíš za 8 - 9k a starší, třeba x 360 jde sehant za 4k i s hrama z bazaru..)

Osobně bych to viděl takto http://www.czc.cz/5hcg8noqisgqc9n3nl1264igj... , je to za 10000 s tím, že by si použil HDD ze stávajícího PC. Dále si myslím, že integrovka ve skylaku nebude mít problém jak s mafií tak s WarThunder. V budoucnu tak budeš moc přikoupit grafiku (až budou finance), zdroj snese i GTX960.

Díky všem za odpovědi, v podstatě se mi potvrdilo to, co jsem si myslel - upgrade nemá cenu. Nyní teda přemýšlím o 2 možnostech:Varianta A: postavit sestavu na i3-6100 a nějakou dobu jet na integrované GPU---Varianta B: postavit sestavu na Pentium G3258, přetaktovat a koupit k ní něco ve stylu GTX 750Ti.O konzoli jsem přemýšlel hodně, ale některý windows hry, který bych chtěl, si na ní prostě nezahraju (i když za ty peníze si člověk užije spoustu zábavy).Mimochodem díky Harshovi za zaslanou, 128 GB SSD disk již mám, takže ten bych mohl taky ze zaslané sestavy vyškrtnout.Jinak koupi Windows taky neřeším - použil bych Windows se školní licencí, co mám.Otázka tedy teď je, jestli zvolit variantu A, nebo B.Taky se chci zeptat, zda je stará sestava vůbec ještě prodejná a pokud ano, tak za kolik (každá kačka dobrá :) )

Já bych se přikláněl k i3-6100. Pro plné využité grafiky je třeba RAM v dualchannelu (2x4GB nebo 2x8GB), takže určitě nekupuj desku s pouhými 2 sloty na RAM.Stará sestava samozřejmě prodejná je. Je to jen otázka ceny. CPU je skoro bezcenný, grafika je za pár stovek, deska také. Největší cenu bude mít nejspíš ta RAM. Ale ani od toho moc nečekej. Zkus si v historii aukra najít reálné ceny, za kolik se něco podobného poslední dobou prodalo. Ale myslím, že když se dostaneš přes 2000kč, že to bude obrovský úspěch.

Taky bych vzal tu i3 6100, přece jen to je dvoujádro s HT na relativně slušným taktu (3,7) a ta integrovaná HD530 je velice slušná grafika. Ořezaně to rozjede třeba i CS:GO na 30 - 40fps (není to těch 500fps co každý potřebuje, ale pro představu...) a se staršíma hrama nemá vůbec problém, kámoš na tom nedávno odehrál síťovačku (cs 1,6, flatout 2, ut, cod:mw atd. úplně v pohodě s luxusníma fps).Časem dokoupíš grafiku a máš parádní stroj :)

Je to na tobě, pokud teď plánuješ nějakou vyloženě specifickou hru a stačí ti na ní integrovaná, tak bych bral možnost A. Uvidíš jaké karty vyjdou tento rok a když si nevybereš z nových karet, tak ty staré karty půjdou určitě cenově dolů.