» Poradna » Notebooky

Upgrade RAM

Zdravím chlapci, v notebooku (https://www.alza.cz/packard-bell-easynote-tk8... ) bych chtěl upgradovat z 4 na 8 gb ram a zajimalo by mě kdybych kupoval (http://www.crucial.com/usa/en/compatible-upgrade... ) tak jestli musim koupit 2x4gb a tu co tam je zahodit a nebo koupit jenom 1x4gb a nejak to pojede.Ram co tam je teď:Vlastnosti modulu pracovní pamětiNázev modulu Nanya NT4GC64B8HB0NS-CGSériové číslo 8EED10EAh (3926977934)Datum výroby Týden 5 / 2012Velikost modulu 4 GB (2 ranks, 8 banks)Typ modulu SO-DIMMTyp paměti DDR3 SDRAMRychlost paměti DDR3-1333 (667 MHz)Šířka modulu 64 bitMetoda korekce chyb ŽádnýVýrobce DRAM Nanya

Odpovědi na otázku

Stačí přidat libovolný kus 4GB 2R (dual rank) DDR3-1333. Stabilitu otestuješ Memtestem:http://www.memtest86.com/download.htm

Ten dual rank bych hodně zdůraznil, protože 99% toho, co se dnes prodává, je single rank a to mu tam fungovat nebude. Navíc to v obchodech většinou vůbec nerozlišují. Pokud tedy nechce pátrat po datasheetech a hledat jehlu v kupce single rank modulů, bude lepší se prodejce rovnou zeptat. A pokud prodejce nebude tušit, která bije, jít o obchod dál.

A ta crucialka je dual rank taky?

Která? Já dal sice dva odkazy, ale oba jsou na stejnou RAM a ani jedna není od Crucialu.

Tak to nevím. K té se mi nic dohledat nepodařilo. Ale 1,35V a 1600MHz napovídá spíš že ne. Tvůj notebook je z doby, kdy měly RAMky 1066/1333MHz a byly na 1,5-1,65V. Takže ty Crucial vypadají moc "nově" a klidně by to mohly být také jen SR. Ale pokud ti výrobce potvrdí, že se jedná o DR, klidně je zkus (pokud je vůbec někde seženeš).

Primo na te strance od crucialu je napdane ze to ten tk-87 podporuje, maji to napr tady https://www.czc.cz/crucial-4gb-ddr3-1600-so-...

1. Na stránkách Crucialu není o DR ani ň.2. Frekvence a napětí mluví spíš proti.3. V CZC mají paměti s označením CT51264BF160BJ, nikoliv CT5297110, které máš v tom odkazu pro TK-87 (název "Crucial" + stejné frekvence neznamená stejný typ, natož konfiguraci čipů).Porovnej sám:http://www.crucial.com/usa/en/easynote-tk87/CT52... http://www.crucial.com/usa/en/ct51264bf160bjTy v CZC mají polovinu čipů a jsou na 100% jen SR.4. Paměti s označením CT5297110 na českém trhu pravděpodobně nejsou.

Že nemůžeš srovnávat věci jen podle názvu a pár údajů, ti snad osvětlí tyto dva obrázky:http://img3.auto.cz/news/img/art/2014-12/06_5... http://www.skodahome.cz/app/uploads/2016/10/Skoda... Obojí je Škoda, obojí má litrový motor, obojí je na benzín, ale myslím, že ti to úplně stejné nepřijde.

A ještě jsem se chtěl zeptat proc na te strance prodavaji procesor jako nahradni dil do meho ntb kdyz je připájený za MB a vyměnit nejde?

Já ti nebudu ověřovat každou RAM, kterou někde najdeš. Ověř si to u prodejce nebo výrobce. Já ti našel jednu novou s doživotní zárukou, která DR je a nestojí o moc více, než tato bazarová v kdo ví jakém stavu. Ale pokud chceš hledat jiné, najdi si k nim datasheety a hledej v nich "Dual rank". "2R", "256Mx8" a další podobné vlastnosti, které prozrazují, že by ti tam běhat měla. Rozhodně se vyhni těm, u kterých najdeš "Single rank", "1R" nebo "512Mx8".

A ten CPU k tomu tvému jít nemusí. Je to bazar. Klidně to mohou mít jen blbě zařazené nebo se dělala nějaká verze s paticí. Stejně tak tam mohou prodávat i odpájené CPU. Občas mají na stránkách chyby i dokonce samotní výrobci, takže po nějakém bazaru nemůžeš chtít, aby měl web 100% bez chyb, natož na něj spoléhat.

Ta ramka z toho bazaru je uplne stejna jako ta co je teď v tom ntb a stoji jenom 650kč

A stojí ti ta ušetřená stovka za to??1. Nezaručená funkčnost - údaje deklarované bazarem nemusí být správné - nemožnost vrátit.2. Žádná vs. doživotní záruka.3. Nebuď idiot......

Nezaručená funkčnost,? vždyť to je úplně na vlas stejný modul, tam je podle mě funkčnost 100% nebo snad ne? S tou zárukou máš pravdu.

Kam přidá "libovolný kus 4GB" ?

Jo, už to vidím. Má tam asi 1x4GB, takže do druhého sloto. Beru zpět.

Nejdříve bych si ověřil, zda je upgrade paměti vůbec nutný (task manager Ctrl+Shift+Esc) . Nepíšeš také, jaký máš systém, Windows 7 ?

Win 7, ramka pořád 3.65gb a víc. Navic ho planuju pouzivat tak dalsi 3 roky.

Míst paměti bych dal přednost koupi SSD disku. Oproti upgradu RAM to bude podstatný rozdíl v rychlosti notebooku. Doporučuji SSD Samsung SSD 850 EVO. Sám jsem podobně upgradoval starší notebook z RAM 2GB na 4GB a vyměnil HDD za SSD, Windows 7.

Pokud mu dochází RAM natolik, že OS bude muset sáhnout do swapu, rozhodně má upgrade RAM přednost. Pokud pořídí SSD, budou mu sice programy naskakovat rychleji, ale co mu to bude platné, když se zpomalí při běhu.

Ssd uz Mam vic nez rok 256gb Transcend 370S

To jsi měl říci hned na začátku.

Ja jsem ten bazar nasel az teď

S tou Crucial bych nepospíchal, máš RAM s napájením 1,5V, a crucialka má 1,35V. Jeto sice L, která by teoreticky měla chodit i na 1,5V, ale všechno raději pořádně ověř, aby to byl dualrank s napájením 1,5V, nebo 1,35/1,5V.