Upgrade ram do PC

Ahoj, mám pc HP Z200 Workstation (KK640EA#ARL). Mám tam 2x2GB RAM Samsung M391B5673EH1-CH9 (měly by podporovat ECC) a potřebuju rozšířit RAMky. Můžu koupit tyto? :https://www.alza.cz/corsair-8gb-kit-ddr3-1600... CPU i5-650, Deska: HP 0B40hNa desce jsou 4 sloty, takže ještě 2 volné jsou. Jen si nejsem jistý, jestli to bude ok. Má frekvenci 1600MHz a vyšší napětí.Díky!

Odpovědi na otázku

Potřebuješ hlavně, aby to byly Dual Rank. Těch už moc není a za ty na alze ti ruku do ohně nedám, protože jsem to k nim nenašel. Jedny z mála posledních Dual Rank jsou tyto (pro 8GB nutno koupit 2x):https://www.tsbohemia.cz/patriot-signature-line-4g...

já ty ramky mám od kámoše v ruce, v originál balení. Chce je vrátit, ale pokud by mi šly, tak bych si je vzal. Jen nevím jestli je teda rozbalit. Co jsem si na ně posvítil mobilem, tak to vypadá že jsou single rank - čili čipy mají jen z jedné strany. Furt ale nechápu, proč by mi to nemuselo chodit. Staré ramky bych třeba vyndal a nechal tam jen tyto.

Pokud nevěříš, tak zapátrej v minulosti poradny. Lidí, co tam nacpali 4GB SR nebo dokonce 8GB moduly a divili se, že jim to neběhá, už tu byly mraky. Společným znakem bylo vždy 1156 (případně 775 a 1366, tak je s tím také většinou problém).

proč to nemůžou být single rank? Trochu mi uniká důvod. díky

Může to jít, ale také nemusí. V podstatě pokud budou 1R a 2R na odlišných kanálech, tak by měly chodit téměř určitě. Pokud se však míchají na jednom stejným, tak je to loterie.

Protože je to 1. generace Core, která měla maximum na 4GB Dual Rank modulech. Od 2. generace Core to bylo fuk a maximum se posunulo na 8GB moduly. Pokud ty moduly máš doma, tak je tam vraž a zkus to. Maximálně to nepojede, tak je zase vyndáš. Ale kdyby to nešlo, tak zkus nejdříve reset BIOSu a jen ty novější RAM.

Nojo, ogaři, ale když je rozbalím a nepujde to, tak to už nevrátím. Deska by měla zvládat 4x4GB. Ted mě tak napadá, deska podporuje ECC, mám tam i paměti s ECC, tady ty Patrioty nemají ECC, nebude i v tomhle zádrhel?

Bude, nebude, kdo ví. Je to jen další parametr pro věšteckou kouli. Vzhledem k tomu, že to co tam je jsou jen unbuffered unregistered ECC tak by to kombinovat jít mělo, maximálně vypnout ECC v biosu, pokud to neudělá sám. Ale rozhodně to není doporučená kombinace.

to je pokaždé při přidávání ramek takový problém? To není nějaký osvěčený postup jak to zjistit na 100%?

Je, koupit podporované RAM dle doporučení výrobce. ALe pokud se jde obráeně, že se napřed koupí RAM a pak se spekuluje, jestli to půjde, či ne, tak opravdu není. IMHO to nepůjde, moc nové RAM, navíc ne ECC atd. Ale možná to půjde. Pokud si nejdte jist, a nechcete je otevírat, tak to nezkoušejte.

Jistě, stačí si koupit RAM dle seznamu doporučených RAM výrobcem a při doplnění dokoupit tu samou. Jinak ti nikdo nic nezaručit nemůže.

Kdo má možnost to vyzkoušet? My nebo ty? Jak to že nemůže vrátit otevřené RAM? Zboží do 14 dnů může po vyzkoušení vrátit naprosto bez problémů a bez udání důvodu (tedy alespoň v ČR, jak je to v SK nevím).

Obávám se že potřebujete ECC paměti. Tzn ty co linkujete nepoběží. Dobrá zpráva je že ECC pamětí je ebay/ali a podobné plné, právě ze serverů jsou jich hromady a nejdou do typických stolních PC, jsou tedy levnější než ne ECC DDR3.

To jsou registrované ECC, ty mu tam nepojedou. Ale jinak pravda, prodávají se na kila, protože 4GB reg. ECC nemají vyšší hodnotu než drahých kovů v nich obsažených.

Paráda, tak jsem to zkusil dřív než jste mi tady napsali a nejde to. Ani s těma původníma a ani samostatně. Nejdřív si je BIOS upraví, pak ukáže správnou velikost, a když načítají W10, tak to vypíše modrou chybu a systém se restartuje a pořád dokola :(

No vidíš, takže jsi si sám potvrdil, že Core 1. generace Single Rank fakt neumí.

jestli to je tím, tak ano. Jestli to není i díky tomu, že nejsou ECC. A nepůjde to nějak předělat, aby to systém vzal? Bios je vidí.

Pokud jsi je zkusil samostatně i s resetem BIOSu, aby si je deska mohla nastavit znovu, tak ECC nemá vliv.

ano, po zapnutí to píplo a řeklo anglicky, že jakási oblast ram je špatně nastavena a že provede svoje nastavení a stejně to nešlo. Každopádně díky všem za rady!

asi budu dštít síru jako grammar nazi:díky = z důvodu pozitivního dějekvůli = z důvodu negativního dějeZkus přemýšlet, jak zní: „Dědeček umřel díky tomu, že dostal infarkt“

Pokud to řekne parchant, který se s dědkem nenáviděl, ale bude po něm dědit slušný majetek, je "díky" zcela v pořádku...

Socket 1156 potřebuje mít šváby na ram modulech z obou stran! Kerej kkt to zase zkouší se single side modulama? Nepsalo se to tu snad už xkrát?Já sám jsem to zkoušel kdysi a zkrátka to nefungovalo. Musel jsem to pročenžovat se starším PC.

Nepotřebuje. Ukaž mi 1GB dualrank modul.

Procesor je střep - pomalé dvoujádro s hyperthreadingem. Sice je to modernější 32nm model, takže bude umět 4GB single rank moduky, ale v momentě, kdy upgraduješ na výkonnější čtyřjádro, ale zároveň starší Core i5-7xx, i7-8xx nebo Xeon (všechny 45 nm), tak ti tam ty paměti nepojedou.Pokud chceš provozovat ECC, tak musíš mít Xeon X34xx nebo Celeron/Pentium (a ty dva opravdu nechceš). Vzhledem k tomu, že se jedná o „dětskou platformu“, tak může osadit pouze Unbuffered ECC, které v ČR opravdu levně nepořídíš. Že se jedná opravdu o unbuffered ECC se dočteš i na stránkách výrobce: https://support.hp.com/us-en/document/c02027649