Upgrade RAM do notebooku

Zdar komunito.Mám notebook Asus x555lj a v něm 6 GB RAM. Na oficiálních stránkách Asusu ( https://www.asus.com/Laptops/X555LJ/specificat... ) je napsáno toto:"DDR3L 1600 MHz SDRAM, 1 x DIMM socket for expansion up to 8 GB SDRAM"Když jsem notebook rozebral, tak jsem zjistil, že 4 GB RAM jsou už od výroby zakomponovány v základní desce a 2 GB RAM jsou umístěny v patici. Mám ohledně toho pár dotazů.1. Podle výrazu "až do 8 GB SDRAM", je to myšleno tak, že v notebooku jsou již ty 4 GB a lze to rozšířit "pouze" už jen o další 4 GB? Nebo je to myšleno že do té patice může být vložena i 8 GB RAMka?2. Podle webu i podle označení je ta 2GB RAMka DIMM, ale ve správci úloh ve win 10 je označená jako SODIMM. Kde je tedy pravda :D. Popřípadě jde to odlišit od pohledu na samotnou RAM nebo je rozdíl mezi DIMM a SODIMM pouze uvnitř.3. Když ta integrovaná RAM je DDR3, tak předpokládám, že kupovat DDR4 by byla blbost, protože podle toho co vím se druhá RAM přizpůsobí vždy té slabší. Ale teď je tu zase problém. Podle popisku na webu by pravděpodobně ta integrovaná RAMka měla mít 1600 Mhz, ale stáhnul jsem si CPU-Z, ve kterém mi ukazuje 2 rychlosti RAM a ani jedna není 1600 Mhz :/ (NB frekvence-2396 Mhz a DRAM frekvence 798,7 Mhz) Co to znamená? Znamená to, že ta 2GB RAM má 800 Mhz a podle ní se přizpůsobila i ta integrovaná? Vážně tomu moc nerozumím, tak mě neukamenujte prosím :)Děkuji za veškeré rady a upřesnění :) Popřípadě sem můžete hodit nějaké RAM, které by se mi tedy do notebooku hodily :)

Odpovědi na otázku

SODIMM jsou notebookové ram. Maximum můžeš osadit 8GB (celkem). 4 máš napevno v desce a 2 ve slotu. Takže můžeš ty 2 vyhodit a dát tam čtyřku. Tím si navýšíš z 6 >> 8 GBJedná se o ddr paměti, takže ty různé utility ukazují "jakoby poloviční" frekvenci (798).Takže sháněj 1600 MHz. Akorát si pohlídej jestli je to dual nebo single rank.

Takže mám shánět DIMM RAM nebo SODIMM? Pokud jsou SODIMM do notebooku, jakto že je ve specifikacích uváděné DIMM? :) A to s tím dual a single rank, předpokládám, že potřebují dual rank ano? :)

Sodimm. Najdi si to třeba na wikipedii... A potřebuješ to co podporuje deska/řadič. V CPUZ se podívej co tam máš nyní (sr/dr) a podle toho kup nové. A DR se už těžko shání(čipy z obou stran). Další údaje můžeš zjistit z dokumentace nebo na webu výrobce...

Ano, podle CPU-Z se jedná o singe rank. Mám možnost koupit tuto RAM (https://www.czc.cz/kingston-value-4gb-ddr3-1... ) za nějakých 600 Kč.Jediné co nevím, tak je časování u té integrované 4 GB. Je nutné aby obě RAM měly stejné časování, nebo to nehraje velkou roli :)

Není to nutné, rychlejší se přizpůsobí té pomalejší. A jestli sis všimnul, tak čím má paměť vyšší frekvenci, tím má horší latenci...

Riešiť SR a DR v NB s Broadwelom??