Upgrade procesoru_který po tento MB?

Plánuji upgrade procesoru bez celkové výměny pc. Který je dnes možné použít do desky Gigabyte GA-B75M-D3H, místo stávajícího i3-3250 3,5Ghz? Prosím neodkazovat na info intelu nebo gigabyte, jde mi o praktické zkušenosti vzhledem k přijatelným financím a maximálnímu výkonu. T.j. efektivita, zda to má pro mne význam. díky moc za radyPetr

Odpovědi na otázku

Co jsou pro tebe přijatelné finance? A k čemu ten počítač využíváš? Bez toho těžko posoudíme, jestli to má význam.Doufám, že jsi také srozuměn s tím, že ten procesor budeš hledat po bazarech.

Nejlepší, co do toho můžeš nacpat, jsou i7-3770(K) nebo starší i7-2600(K)/i7-2700(K). Jen zvaž jeden dost podstatný detail. Desky s paticí 1155 pomálu ale jistě vymírají a dříve nebo později to čeká i tu tvoji. Výměna za lepší a žravější CPU tento nezvratný proces jen urychlí. Abys pak nebyl v situaci, že vyhodíš peníze za i7 a budeš bez desky. Tato situace totiž nemá levné řešení. Spolehlivou 1155 desku už neseženeš, pouze předražené staré kousky, které ti mohou také brzy chcípnout. Záruka žádná.Zvaž, zda by nestálo za to vyměnit kromě CPU i desku a RAM (DDR3>DDR4) dokud máš co prodávat. Získáš nový HW se zárukou 3 roky a i když půjdeš cestou levného i3-8100, bude to podstatně lepší než to co máš teď (a zase ne o tolik horší, jako to staré i7):https://www.cpubenchmark.net/compare/Intel-i3-3250-vs-...

Keď dnes držia core2 dosky, tak Ivy bridge hádam tiež ešte vydrží nejakú dobu (ak nie je pravda, že core2 sa vyrábali ešte poctivejšie)

1. Použitelných 775 se prodává po bazarech podstatně více a je celkem z čeho vybírat. 2. Slušnou 775 desku seženeš za zlomek cenu použitelné 1155. Pod 2000,- je slušná 1155 skoro scifi a dávat tolik za skoro mrtvou starou desku je trochu něco jiného než pár stovek za 775. Chcípnout mohou obě dvě klidně po pár dnech, záruku nemá ani jedna. Ale tisíce tě budou bolet více než stovky. 3. Skoro všechny bazarové 1155 jsou očesané kancl sračky s lowendovým čipsetem H61. Tedy nic, co by chtěl člověk pod i5/i7. Tedy ne že by to u 775 nebylo podobné. Tam je také většina G31/G41, ale díky tomu že jich je více, je šance narazit na P35/P45/X48 o dost vyšší. Oživit 775 sestavu s mrtvou deskou bolí tedy o dost méně než 1155 (ale ono v takovém případě nemá moc smysl oživování ani u jedné varianty).

Pokud si vzpomínám, i 775 desky byly v tomto stavu - drahé a nedostatek. 1155 to časem taky (hádám) čeká. Ale až ve chvíli, kdy už budou opravdu zastaralé...

LGA1155 má poloviční tuhost patice než LGA775 a taky se začaly používat plošné spoje z „vylepšených materiálů“, takže kromě bezolovnatého cínu chcípaj na mikrotrhliny. Ještě jsem neviděl funkční prohnutou desku s LGA1155, zatímco LGA775 po použití boxu je křivá snad pokaždý.

1. aké sú to prijateľné financie? 2. máš GTX 1080 Ti, alebo GT 210?3. chceš harť hry typu pubg, alebo sudoku?Ak nevieš dať rel. info, nie je prečo radiť. A význam má každý CPU, aj i3-2100, aj i7-8700K, pre niekoho je aj i9-7940X málo. Záleží LEN a LEN na použití.

dík všem za reakce, posoudím doporučení.

Je to na tobě. Ale lepší doba pro prodej 1155 už nebude. Cena CPU sice leze po vydání 8. generace Core celkem rychle dolů (za to i3 už moc nedostaneš), ale za desku a RAM stále ještě můžeš dostat celkem zajímavou částku. Zde se třeba podstatně horší deska prodala za 1499,-:https://aukro.cz/gigabyte-ga-b75m-d2v-wind... Plky o licenci na W10 Pro jsou naprosto bezcenné. Ty si k desce může zaregistrovat každý zdarma, stačí je na tom jednou jakkoliv aktivovat (nepíšu, že je to legální, ale to ten týpek v aukci také ne, legální licenci za 4500,- ale k desce opravdu nedával). Takže minimálně cca litr, litr a půl z desky by být měl. i3-3250 se dá prodat kolem pětistovky:https://aukro.cz/intel-core-i3-3250-3-50-g... https://aukro.cz/intel-core-i3-3250-3-50-g... Za DDR3 pak podle modulů a velikosti. Ale orientačně cca 400-500,- za 4GB. Rozprodej staré veteše na prahu smrti by tak mohl zaplatit alespoň novou desku. Ideální dobu pro prodej 1155 už jsi prošvihl, ale čím déle budeš otálet, tím méně z toho bude. A až ti to nejcennější (=deska) chcípne, nebude z toho už skoro vůbec nic.