Upgrade procesoru

Zdravím,poslední dobou se ve svém počítači začínám potýkat s nedostatečným výkonem procesoru. S těmito problémy se potýkám zejména při virtualizaci přes VMware. V součanosti se tento počítač skládá z procesoru AMD Ryzen 3 3100 přetaktovaného na 4.4GHz, základní desky MSI X470 GAMING PLUS MAX a grafické karty Sapphire Radeon RX5600-XT. Počítač je standardně používán základní práce (prohlížení internetu, kancelářské práce), hraní hry Genshin Impact a pro již zmíněnou virtualizaci přes VMware. A z důvodů výše zmíněných problémů s výkonem jsem se rozhodl pro výměnu procesoru. Proto jsem se tedy podíval na nabídku procesorů s cenovkou do 4000Kč a přišel jsem na několil variant. Procesor AMD Ryzen 5 4500 a AMD Ryzen 5 5500 a dále také i3-12100/12100F a i5-11400F. Proto se tedy obracím na vás, je lepší koupit nový procesor na platformu AM4 (4500/5500) nebo je lepší spíše uvažovat o přesedlání na Intel, či snad něco úplně jiného? Předem děkuji za rady.

Odpovědi na otázku

R5 4500 je tragický, 5500 .. 12100.. - 11400F nechceš, ale pokud nemáš využití pro starý procesor, pak bude vhodnější zůstat u AMD, jinak dokoupíš i desku k intelu...Místo 4/8 CPU u AMD s 4500 a 5500 získáš 6/12 CPU, ale zvláště u té 4500 dost bídné. U Intelu poříd koukáš po 4/8, byť s vyšším výkonem jader.Z těch uvedených je největší upgrade se zachováním desky ten 5500, byť 12100 asi bude výkonnější, ale ten výkon navíc reálně nepoznáš.Spíše, pokud potřebuješ virtualizovat... opravdu má smysl jít z 4 jader na 6 jader? Není to málo? Pokud potřebuješ virtualizovat a limitují tě jádra, tak kup něco jako midrange 8/12 jader podle toho kolik toho virtualizuješ, to musíš vědět sám

Děkuji, pravděpodobně tedy koupím ten R5 5500. Moc více peněz na tento upgrade nemám, tudíž hledám právě spíše levnější procesory (které jsou bohužel jen šesti nebo dokonce jen čtyřjádrové).

Ryzen 5 3600 s podobnym vykonem je na bazarech uz od 2k

Bazar mne nenapadl, to je pravda. To by už možná bylo lepší koupit osmijádro R7 2700 za zhruba 2k, které jsem na jednom bazarovém portálu viděl. Popřemýšlím o tom.

2700 je nesmysl, 3600 je výkonnější - on ten skok v architektuře ze Zen+ na Zen2 je celkem brutální.

3600 je vykonnejsi na hry, na apps je vykonnejsi 2700. Kazdopadne treba dosetrit $$$ a kupit nieco co pisem vyssie.

To bych si nedovolil trvdit. Jedině snad na programy, které dokáží opravdu na 100% využít všechna jádra, tam by mohl mít drobnou výhodu. Jinak je ale R5 3600 na všechno ostatní lepší.

Bych to viděl na bazarovou 3700(X), to by asi byla nejrozumnější volba

180€ som nasiel, to si mozu nechat, ked 5600G stoji tolko novy a 5600 o 20€ viac

i5 11400f je 6/12 a je v pohodě. Neříkám, že je ideální na virtualizaci, ale výkonově stejný s Ryzen 5500 a o 5-10% horší výkon než 5600x, takže slušný výkon a téměř dvojnásobný než 3100 (+25% na jádro * +50% jader).
Nicméně jak říkáš, na danou situaci se určitě nevyplatí kvůli nutnosti koupě nové desky, a taky s tím související nutností rozebrat a sestavit celý počítač.

Ještě napiš kolik máš osazeno RAM ?? Jinak proč procesor do 4k, když uvažuješ o výměně celé platformy na Intel, to by tě vyšlo dráž. Kup si silnější AMD, s více jádry, a bude vystaráno.

Tel limit 4000kč je na slušný procesor dost málo. To se posuneš akorát z úplného lowendu sotva do nižší střední třídy. Měl bys trochu přidal. Jinak na změnu do Intelu to samozřejmě nestačí vůbec, tam bys musel měnit i desku, takže to je blbost.

ked uz robis upgrade, tak poriadne 5600x/5700x/5800x/5900x

Pokud ten rozpočet je skutečně jen 4000, tak bych koupil nový r5500. Nebo bazarový r3800x, pokud využijete dvě jádra navíc za cenu -10% výkonu na jádro.
Přechod na platformu Intel není reálný kvůli nutnosti koupit novou desku (cca 3000+) a případně ještě chlazení. Navíc nějaké i3 určitě nebudou dobré na to virtualizaci kvůli malému počtu jader.