Upgrade pc

Dobrý den,prosím o konkrétní rady na drobný ugrade pc.(Win10+co by ještě trochu dávalo smysl). DěkujiMicrosoft Windows XP Home Edition Build 2600 (Service Pack 3)Intel Core 2 Quad Q9300 ASUS P5K Intel P35 (Bearlake-P) + ICH9 DDR2-SDRAM, 2 GBytes, 400.0 MHz (PC2-6400), MemorySolution ASUS ENGT240 NVIDIA GeForce GT 240WDC WD5000AAKS-65A7B0 (500GB)

Odpovědi na otázku

Můžeš zkusit SSD disk na systém, ale budeš pak potřebovat celkem 4GB RAM (pro x64 systém). Jinak je to staré a s velkou spotřebou. Otázka, jestli na tu starou grafiku budou nové ovladače.

Tohle bych upgradoval na sběrný dvůr. S tím nemá cenu nic dělat. Ať to dožije jak je.

Pokud to slouží na běžné věci jako internet, prohlížení fotek a filmů, nějaké texty, apod., tak bych tam dal nějakou linuxovou distribuci a možná tak z bazaru rozšířit paměť za pár kaček. Bude to daleko bezpečnější. Nic jiného nemá smysl.

Linuxová distribuce tomu nijak nepomůže, nijak se to nezrychlí, spíš naopak. Vyzkoušeno v praxi.

Záleží co se od daného PC očekává. Na hry už to nikdy nebude a na vážnější práci taky ne. Takové rozumné PC na internet by z toho ale udělat šlo.Jediná rozumná investice je v případě, že to chcete ještě chvíli používat než koupíte nové PC => kupovat jen věci, které pak můžete v klidu přenést na nové PC:1) Můžete koupit FPP licenci Windows 10, kterou pak můžete přenést na nové PC až ho budete kupovat.2) SSD disk, který zrychlí načítání a vůbec rekci OSV případě, že žádné jiné PC nechcete a očekáváte ještě dlouhý život daného PC, tak je rozumné ještě k tomu:3) rozšířit ram - 2GB je dnes šíleně málo. I 4GB jsou tak tak na internet.4) koupit grafiku, která podporuje H265, pokud je to něco co by vás trápilo.Nicméně musím upozornit na to, že kupovat do toho PC cokoli, co by nebylo použitelné v jiné nové sestavě, nejsou dobře vynaložené peníze, protože to je dnes už zralé do důchodu. Takže pokud chcete jít do bodu 3 a 4, tak ideálně bazar a co nejlevněji.Osobně bych spíše šetřil na nové PC.

Tak paměti je to to nejmenší, naposled jsem koupil nějaké 2 1GB moduly za 7 korun, pamět půjde tedy dost levně pokud to nebudou 2GB moduly.SSDčko je par set a může být použitelné až tohle doslouží.Víc bych do toho nedával.

To je v podstatě poslední cpu "staré generace"... tam není kam jít. Někomu to darovat (pokud se smíří se spotřebou jak tank)

Na win 10 asi ne, ale tak na win 7 to půjde bez problémů. Nějaký update bych neřešil. Důležité je, že ten počítač funguje a ne jestli má win xp nebo 10. Navíc se přechodem na win 10 zhorší výkon asi o 1 čtvrtinu.

W10 tam půjde naprosto v pohodě, a pokud si koupí FPP licenci tak nevidím důvod tam ty W10 nemít, Na tom počítači W10 pojedou v pohodě a nemyslím si že by to snížilo výkon o čtvrtinu, spíš by zabralo moc času hledat na vše ovladače.

On to bral tak, že min požadavky na OS jsou u Windows 10 o něco větší, takže to může být línější. Což bude dáno hlavně tou ram. Nicméně i Windows 10 mají pořád 32bit variantu a na 2GB se relativně provozovat ještě dají. Mám to vyzkoušené.Jinak ano, snížení výkonu HW je samozřejmě blbost. A to že by byl mezi Windows 10 a Windows XP zase takový rozdíl, že by ty 10 byly nějak extrémně náročnější, jsem nepozoroval. Ono když je PC šunka, tak je jedno co tam je. Pořád je to pomalé. A pokud člověk čeká někde o desetinku vteřiny déle, je už jedno. Většinou se z toho PC stejně stane putovní. Zadáte mu úkol a jdete na kafe. Málokdo dokáže načasovat návrat z pauzy na kafe, když PC hrabe, tak aby to bylo na sekundu přesně. Takže je jedno zda tam je ten, či onen OS, aby využil ty vteřinky

W10 na tom bude běhat dobře za jedné podmínky - bude na SSD.Ovladače problém velmi pravděpodobně nebudou vůbec, protože je velká šance, že jsou přímo v instalačce.

Který je to přesně model desky? P5K, P5K SE...?Upgrade na 8 GB RAM je za pár korun, možná bych řešil chování jako je hlučnost a přikoupil SSD. Má deska AHCI?https://www.bios-mods.com/forum/Thread-solved-enabl... Doporučené SSD: https://www.czc.cz/wd-ssd-blue-3d-nand-2-5-5...

Asi P5K (bez SE), AHCI asi má, ale to jsou na mě dost složité pojmy... :)) Ale děkuji za snahu mi pomoci..

Jediné, co má tady smysl upgradovat, je operační systém. (Myslím opravdu upgradovat, ne z bláta do louže na jinou verzi téhož.) Hardware už je dávno za zenitem. Kdyby se do toho dalo sehnat super-levně maximálních (předpokládám) 8 GB RAM, bude to (na rozdíl od 2 GB) aspoň použitelné s dnešním webem atd. atp. Ale RAM je dnes drahá; je lepší ji kupovat novou, když už. Dokud to slouží, ať to slouží, ale sběrný dvůr je asi nejlepší řešení.