Upgrade PC

Ahoj, hry sice nehraji, ale pro zpracování videí by se výkon hodil, proto uvažuji o výměně základní desky, procesoru a paměti.Nyní má desku Asus M3A78-T, RAM Kingston 4x1GB DDR2 1066MHz a 4 jádrem AMD Phenom(tm) 9650 Quad-Core 2,31GHz.Uvažoval jsem že bych to postavil na nějaké I5, ale nakonec jsem se z důvodu poměru cena/výkon rozhodl zůstat u AMD seznam součástek je tady: https://www.czc.cz/cmu20rtp16jkjaipisellavat... Ze starého PC bych použil skříň Cooler Master, 600W zdroj, DVD vypalovačku Samsumg, 120GB SSD Samsung EVO 840, 2x HDD 640GB + 320GB, a GF Sapphire HD 3870 512MB - stará vím, ale jak už jsem psal hry nehraji a u této karty mi vyhovuje její masivní pasivní chladič (navíc GF se dá vyměnit kdykoliv později). Nebo by byla lepší integrovaná co je na základní desce - nezabrala by část RAM? Budu rád když poradíte kterou z nich by bylo lepší použít.Jde o dobrý upgrade? Bude změna dostatečně významná, nebo spíš neznatelná a mám raději ušetřit a zůstat u starého PC? Poradili by jste jiný hardware? Jaký?Dík

Odpovědi na otázku

Ještě jsem uvažoval o nějakém lepším chladiči, ale v recenzích ten referenční celkem chválí, tak jsem se rozhodl ušetřit a nekupovat ho.

Pokud chcete AMD, tak to nemá integrovanou grafiku, takže se nemá cenu o ničem bavit. Jinak Pokud by to byl Intel, tak ano, grafika si vezme část ram. Co se týče procesorového výkonu, tak nárůst výkonu bude masivní:https://goo.gl/1xW6XDOsobně bych tam ale takto starou grafiku nedával. Nepodporuje moderní standardy. Koupil bych něco takového:https://www.czc.cz/msi-geforce-gt-1030-2gh-o... Mějte také na paměti, že takovéto PC potřebuje Windows 10 a monitor který má digitální vstup. VGA už se nepoužívá, takže pokud má monitor jen to, tak ještě nějaký převodník, nebo nový monitor (což je mnohdy rozumnější volba).

PS: Co znamená 600W zdroj? Jsou 600W zdroje, co jsou ve skutečnosti 200W a při zatížení 100W umírají!!! Takže přesný typ, nebo se raději poohlížet po novém. Zvláště pokud je tak starý jako to vaše PC.

Tady je ještě porovnání s tou i5 8400 co píše kolega. Je to také možnost v případě že starší integrovaná grafika možná lepší. Má zkušenost je ale takové, že některé programy potřebují více videopaměti, takže se pak integrované musí nastavit více, než si sama původně určí, případně stejně tu grafiku koupit. To ale musíte vědět vy, co vám stačí.https://goo.gl/KGAAEg

*stačí integrovaná...

Našel typ toho zdroje: XILENCE power 600W Rev.3

Hmmm, takže nic moc. Dokáže dle štítku dodat jen 480W na +12V. Hlavní jsou u něj +5V a +3V, které se dnes už moc nevyužívají, takže moderní zdroje táhnou prakticky veškerý výkon na +12V. Na té jsou žravé komponenty jako je grafika a procesor.Když vezmu v potaz stáří a nekvalitu značky jako takové, tak bych rozhodně doporučil nový zdroj. Tento to, pokud je v pořádku, asi zmákne také. PC co plánujete bude mít prd spotřebu, ale není to něco, co bych doporučoval. Ono to totiž není jenom o tom výkonu.

Dnes jsou grafiky integrovány v procesorech, takže desky s nimi se již nedělají. Ale AMD Ryzen se dělá bez nich, takže tam tato možnost padá. Vzhledem k tomu, že loni stálo 16GB DDR4 1600,-, tak se mi dělá nevolno, když vidím podobné RAMky. Nehledě na to, že kupovat nejmenší možné moduly je vždy blbost. To je jako kdybys tehdy koupil 512MB DDR2. Jen to mrhá sloty.Osobně bych zvážil i tuto cestu:https://www.czc.cz/223206,223703,160406/kodyJe to jen o litr dražší, ale máš tam 16GB RAM a integrovanou grafiku, která je lepší a úspornější než ta stará HD 3870:http://gpu.userbenchmark.com/Compare/ATI-Radeon-HD-387... CPU výkon je +-stejný. Někde vede Ryzen, někde i5, záleží na použití.

Tohle mám na mysli s těmi RAM:https://ctrlv.cz/shots/2017/11/05/rXwr.pngA běžné 2400MHz moduly této velikosti stály pod litr. Namátkou:https://ctrlv.cz/shots/2017/11/05/DQD9.png

Moc dík, Tvůj návrh se mi líbí a asi na Tebe dám. Jen škoda, že pro Coffee Lake nejsou lacinější desky.

Vždyť jsou ty desky dražší v průměru snad jen o litr.. možná o litr a něco.. Tak dobře, no.. tak tedy v průměru o 1500 kaček.. A co je dnes 1000 kaček.. hovínko, který utratíš za 3 - 4 dny.. Pro čtyřčlennou rodinu to skoro není na výletě ani na společný oběd v restauraci .. No dobře, na zmrzlinu třeba ještě zbude.. + možná i kávičku.. No tak jo, no, typická česká rodinka si hold bude muset připravit na výlet bochník chleba a nějaký paštiky.. Májka je dobrá.. Levný sračky stoji tak akorát za houno..

Jde o to, že pro coffee lake jsou zatím jen z370 a čeká se na levnější netaktovací desky.