Upgrade PC na několik let dopředu

Zdravím, v současné době mám počítač, kde už požadavky dnešní doby splňuje jen harddisk, paměti a možná zdroj, ale tím si také nejsem tolik jistý. Jedná se o AMD Athlon II X2 240 2.8 GHz; 2x4 GB Kingston HyperX Blu 1600MHz DDR3 CL9; NVidia GT 440; HDD Samsung 1TB Serial ATA/300, 32MB cache, 7200RPM, SpinPoint F3 HD103SJ; zdroj je nějaký 600W, ale přesný typ bohužel neznám a otvírat počítač se mi kvůli tomu nechce.Jak jste možná pochopili, paměti, disk a bednu nepotřebuji. U zdroje si jistý nejsem, ale obávám se, že bez přesného typu mi nikdo neřekne, jestli se ho mám raději zbavit nebo ještě poslouží.Co chci je počítač, na kterém budu moct pracovat s více spuštěnými aplikacemi, velkými sešity v Excelu, někdy i delšími soubory ve Wordu, sem tam zpracovat nějaké to video, a občas si i zahrát hru, zejména závodní a strategie, ale nechci primárně herní PC. Jelikož jsem současný počítač dopracovával postupnými upgrady různých komponent, nechci totéž v budoucnu podstoupit a proto se teď chci zaměřit na dnes možná zbytečně výkonné komponenty, ale s vidinou, že do sestavy nebudu muset několik let zasahovat.Uvažuji o tomto:Procesor AMD FX 8320http://www.czc.cz/gigabyte-gtx-750-ti-oc-2g... a nějaké vhodné základní desce. Zatím mám v hledáčku tyto tři:http://www.czc.cz/msi-760gma-p34-fx-amd-760... http://www.czc.cz/asus-m5a97-le-r2-0-amd-97... http://www.czc.cz/gigabyte-ga-970a-ud3p-amd... Co myslíte, nepřestřelil jsem ten procesor? A co ty desky. Jsou kvalitní? Nebo byste mi doporučili jinou? A nemám připlatit za nějakou lepší grafiku, i když mi o hry tolik nejde, ale přesto bych byl rád, abych si i za pár let zahrál novější tituly alespoň nějak slušně? Na rovinu ale říkám, že chci grafiku NVidia. Mám s nimi léta dobré zkušenosti, jejich ovladače znám velice dobře a vím, co od nich čekat. Grafiky AMD neznám a upřímně, Ukázat celý příspěvek

Odpovědi na otázku

Desku vybírej alespoň s AMD 990X - přecejen - kdybys někdy uvažoval o dokoupení druhé grafiky pro SLI, tak u 970 to nepůjde. Pokud možno kombinace 990X a SB950 (modernější verze SATA AHCI kvůli SSD).Za sebe bych asi vybíral tenhle Gigabyte nebo Asus:http://www.alza.cz/gigabyte-990xa-ud3-d24121... http://www.alza.cz/asus-m5a99x-evo-r2-0-d355... Procesory AMD mají vyšší spotřebu, než Intel, takže pokud jsi noční tvor, tak počítej s koupí nějakého lepšího chladiče nad 700 Kč, jinak se u toho nebude dát v noci pracovat.Píšeš o postupných upgradech, je velmi pravděpodoné, že do konce roku zlevní SSD 256 GB k cca 2 000 Kč - píše se o tom na Anandtechu, tvrdí to zdroje Digitimes. Možná si tedy uděláš na Vánoce radost dokoupením SSD - a je to fakt znát, pokud pracuješ v obrovské tabulce v Excelu (1000 buňek a více, nějaká makra...). Vzhledem k tomu, že pracuješ s videem a fotkami, tak stejně nepřipadá žádný Radeon v úvahu, protože stejně nemají podporu ve většině programů. CUDA je standard i ta nejpitomější GTS 250 dokáže přidat lepší akceleraci než nejdražší Radeon.Hlavně si dopředu ujasni, jaký máš rozpočet a co máš uvnitř za zdroj.

Za co mínusy, děti moje?

tak jestli chceš komp na několik let dopředu, tak počkej na Broadwell a DDR4

A co Haswell-E? Ten na nich taky poběží.

Ježiš. Když koupí slušný počítač teď, tak nemusí čekat na nic.Pokud nejsou hry primární, tak bych šel cestou intelu. i3, ssd disk...třeba Crucial 250GB, kde budeš mít kromě systému i ty velké wordy a excely, aby se rychle načítaly.Zdroj si rozhodně zjisti. 600W není moc vypovídající. Rozhodně by na průměrný počítač stačil nějaký 400W+ zdroj od Seasonicu.Možná by nebylo od věci, zkusit prodat počítač jako sestavu a pořídit úplně nový. Jen si z toho vzít větší disk.

DDR4 na desktopu? Spíš na Skylake a 2015-16

Disk opravdu nemáš špatný, ale stejně bych začala tady.Když pořídíš SSD disk, zjistíš že jsi najednou úplně někde jinde v rychlosti reakcí, spuštění systému, načítání levelů atd.Měl bys na http://www.czc.cz/crucial-m550-128gb/148741... ?

Díky všem za rady. Rozpočet (omlouvám se, že jsem na něj zapomněl) je cca. kolem 10 000. Uvědomuji si, že dělat dlouhodobý upgrade v době, když nás příští rok čekají nové paměti a s ním i nové procesory a desky, může být trochu nerozum, ale představa, že bych musel další rok vydržet se současným počítačem, mě děsí.Co se týká SSD, tak mi připadá, že v současné době to jsou vyhozené peníze. Kapacity jsou moc malé, takže by to stačilo tak na systém a aplikace a všechno ostatní bych stejně měl na pomalejším disku.Honza Měl každopádně zajímavou poznámku s tím SLI, za což mu děkuji. Teď tedy mám dvě sestavy, jednu s AMD, jednu s Intelem.http://www.czc.cz/0dqma9nuc2jen8tr5hs8pc0os... http://www.czc.cz/bbhoqde8aehlia21ehkmvqd0s... Ta Intel sestava je o něco víc, než kam až jsem chtěl jít, ale to je dáno deskou s podporou SLI, které jsou u Socketu 1155 nedostatkovým zbožím a také faktem, že i3 mi přijde přece jenom málo a i5 je podle mě minimum pro sestavu s dlouhodobým výhledem. Otázka je, jestli i tak má ten čtyřjádrový Intel budoucnost, na rozdíl od osmijádrového AMD. Díky za případné další rady s výběrem.

Ještě dodám, že u té sestavy s AMD si nejsem tak jistý tím větrákem. Vybíral jsem ho podle vzhledu, aby ladil k vybrané desce a doufal, že bude stačit. Pokud nestačí, dejte tip na něco lepšího. Díky moc.

"Kapacity jsou moc malé, takže by to stačilo tak na systém a aplikace" --- a co jinýho bys na SSD ještě chtěl dávat???? Ne, opravdu to nejsou vyhozený peníze, věř mi... Lokomotiva to řekla naprosto přesně... ten rozdíl je asi takový, jako když přesedláš z Trabanta do Ferrari... obojí má čtyři kola, motor a nějak to jede a dopraví tě to z místa A do místa B, akorát ta svižnost, rychlost a požitek z jízdy je trochu někde jinde Najdi si nějakou brigádu a dokup to SSD třeba za pár měsíců aspoň dodatečně... uvidíš, že nám pak přijdeš poděkovat

mimochodem, na počet jader nedej... intel je o několik generací napřed, a až intel vyjede s nativním osmijádrem, tak AMD bude muset vyjet minimálně s šestnáctijádrem přetakovaným o gigahertz výš než intel, aby jakžtakž v některých testech působila aspoň trochu jen jako "lehce zaostávající" soupeř a nechápej mě špatně, já nemám proti AMD nic, sám jsem v dobách největší slávy měl Athlon XP 2400+ ale já mám tendenci fandit tomu lepšímu a za svoje peníze kupovat to nejlepší... a v současné době bych si prostě desktopový procesor od AMD prostě nekoupil...

Už jen to že vyjel s nativním 6-jádrem napovídá, že intel nevyjede s nativním 8-jádrem, nemůže ho tam nacpat...

Haswell-E bude nativní osmijádro (v hyperthreadingu 16 vláken)... bude zajímavé sledovat, jakého soupeře proti tomu nasadí AMD

Řekl bych, že výkon na 1 jádro bude stejný jako u haswellu nebo pude dolů, aby intel tam těch 8 jader nacpal. Jistě bude zajímavé sledovat co nasadí AMD... Ale zamavější bude sledovat co bude dělat intel až bude na hranici vyrobitelnosti tranzistoru.

Tak kamaráde na několik let jedině nové PC a vždy si viz výše počkej na co nejnovější CPU / desku. Zdravím.

Kupovat pc s výhledem na upgrade za čtyři roky je totální nesmysl. A tim spíš, že uvažuješ o upgrade za směšných 10k. To je za ty čtyři roky lepší prodat zbytky nějakému chudákovi a koupit nový.

Nejsem blázen, abych předpokládal, že mi to vydrží čtyři roky, ale byl bych rád, aby mi to vydrželo alespoň dva roky a potom to šlo ještě nějak rozumně upgradeovat.

Na čtyři roky je vhodné kupovat jen totální hi-end. Kupoval jsem za tím účelem LGA1366. LGA2011 jsem přeskočil a na Vánoce bude LGA2011-3.

Takže, trochu jsem přehodnotil finance i to, co od sestavy čekám a vytvořil jsem dvě nové.http://www.czc.cz/dp11tidl1cjrv90n4hud4aaoj... http://www.czc.cz/8rbj8b7olagi2agov5611gc4t... Jak vidíte, udělal jsem několik změn v obou sestavách, V té pro AMD jsem použil vyšší FX8350 a také jsem vyměnil desku za podobnou s chipsetem 990FX. U Intelu jsem vyměnil starší procesor s Ivy Bridge za novější s Haswellem a díky tomu i desku na socket 1150. Díky tomu jsem se u obou sestav přehoupl přes 12 000, ale za lepší výkon to stojí.A musím říct, že se stále více přikláním k Intelu. Ve většině testů Intel poráží AMD o slušný kus a cenový rozdíl v mém případě je jen 415 Kč, což je při celkové ceně sestavy tak zanedbatelné, že to ani nemá smysl řešit. Navíc, chipset 1150 je stále relativně nový a je u něj výhledově lepší upgradovatelnost, než u AM3+, pro kterou už AMD nehodlá nadále nic nového vyvíjet. Ale pořád rád uslyším vaše názory na mé sestavy a případně jak je vylepšit.A jak tu někdo psal, že bych měl koupit rovnou celý počítač, musím s ptát proč? Bedna je rok stará a za ten rok se nekonal v oblasti PC case nějaký pokrok, aby mělo smysl kupovat po roce novou. Podobně paměti, ty jsem kupoval asi před půl rokem a nevidím důvod je měnit. Jen tím zdrojem si nejsem jistý. Měl by to být tento: http://zdroje.heureka.cz/approx-app650ps/specifikace/ a musím říct, že nadšením z něj nehýřím. Ale nejsem úplně odborník na zdroje, tak si nechám poradit a zhodnotit někým znalejším.

To bude nějaký OEM výrobce - může to být prakticky cokoliv - od OEM Fortronu po čínský odpalovač komponent... třeba Evolve není až taková katastrofa:http://diit.cz/clanek/evolve-pulse-80-50... Ano, jsou to sračkoidní značky, osobně bych to měl strach dát ke žravému procesoru.Spíše bych volil nějaký Seasonic okolo 1000 Kč (S12-II nebo vyšší model) či Corsair CX430 http://www.hardwaresecrets.com/article/Corsair-CX430-Pow... Ad chladič - CoolerMaster má téměř vždy mizerný poměr cena / výkon - na velkou plochu vodí teplo opravdu mizerně. Mám pocit, že v z nabídky CZC je velmi chválen tento chladič http://www.czc.cz/silentiumpc-spartan-pro-h... SilentiumPC Spartan PRO HE924 případně Gelid Tranquillo revize 2. http://chlazeni.heureka.cz/gelid-tranquillo-rev-2/

S 10-12 tisíci na CPU+MB+GK+zdroj si zase tak moc vyskakovat nemůžeš. Na nějaké SLI bych se vykašlal rovnou. Mnoho lidí si sice připlácí za možnost, že to někdy použije, ale pak k tomu nikdy nedojde (ono to má totiž smysl jen u nejdražších grafik, kde už neexistuje lepší karta, u GTX 750 Ti je to nesmysl). Proto k tomu AMD můžeš klidně volit tu Gigabyte s 970, na které můžeš FX-8320 slušně nataktovat (nad frekvence FX-8350) a ušetřit nějaký ten peníz.Ale já bych se na FX nejspíš vykašlal a udělal to nějak takto:http://www.czc.cz/4it68mpajehnaaaebrg3d1kho...

Více méně souhlas, ale spíš bych ty dvě tři stovky navíc dal do Z87 - člověk nikdy neví, kdy se za dva roky objeví v různých bazarech a procesor s K třeba za 2500 Kč a prodat stávající třeba za 1800 Kč by byla dobrá investice. Každopádně na zdroji a Desce se nevyplatí šetřit za každou cenu.

*kdy se co objeví

Díky za tip. Jak jsem napsal, k Intelu se také stále více přikláním. Nicméně na kartě od NVidie si trvám, už i proto, co napsal Honza výše, tedy lepší optimalizace v programech pro práci s videem. Navíc, jak jsem psal, nepotřebuji herní PC a po většinu času bych výkon té R9 270 stejně nevyužil. NVidia 750Ti je pro mé potřeby, myslím si, ideální grafika.Pokud jde o desku, tak tato konkrétní asi není ideální pro mé účely, protože nemá dostatek PCIe slotů. Už teď mám v počítači dvě TV karty (jednu pro DVB-C, druhou pro DVB-T) a plánuji koupi třetí (DVB-S) a tu už by asi byl problém do té desky výše nacpat. Omlouvám se, měl jsem to asi napsat rovnou.Takže momentálně moje revidovaná sestava, o které už docela vážně uvažuji:http://www.czc.cz/4t4s162ejigg288tt396rn4dm... Desku jsem tam zatím nechal tu, kterou jsem vybral původně, ale nebráním se změně. Pokud byste věděli o nějaké jiné, která splní mě požadavky na počet a rozmístění PCIe slotů, tak aby se tam dala nacpat dvouslotová grafika a ještě tři PCIe x1 karty, budu rád.

Ad deska:http://www.alza.cz/gigabyte-z87-ds3h-d517437... http://www.alza.cz/msi-z87-g55-d435688.htmhttp://www.alza.cz/asus-z87-a-d432936.htmVybírej podle toho, jak ti sedí konektory pro kabely, přední panel a disky. Cirka od roku 2011 mají všichni výrobci z velké trojky BIOS v pohodě (rozumná regulace ventilátorů atd).