Upgrade PC a situace na trhu

Zdravím,někdy během začátku příštího roku plánuji upgrade CPU. Ani tak nejde o výběr hardwaru jako spíš o obeznámení se situací na trhu. Je mi jasné, že jelikož přecházím na novou generaci, budu muset sáhnout po nové MB, RAM kvůli DDR a pravděpodobně díky nárustu výkonu i po novém zdroji. (Vyhlížím ideálně 8 jádro na stream, teď mám i5 4460 a streamuju přes GPU - nepodstatné).Co mě trápí a zajímá je to, jestli se mi vyplatí opravdu čekat. Jednak intel, který bych ráda upřednostnila, trochu s výrobou vázne. Má přemrštěné ceny nebo je ho nedostatek. Druhou informací co mám je, že RAMky dle průzkumu v příštím roce mají cenově klesnout, což by bylo ideální. Ptám se tedy, je možné, že ceny CPU v příštím roce trochu klesnou a budou celkově dostupnější? Nebo je vůbec pravděpodobné, že do té doby odhalí nějaký skokově výkonější model, který se mi vyplatí více? Můžu se spolehnout na to, že klesnou ceny DDR4 RAM? A jak je tom MB a zdroj? Můžu u některé z těchto komponent počítat s poklesem ceny? Beru to jako investici do budoucna, která nutně nespěchá.

Odpovědi na otázku

- "Vyplatí se čekat?" Na tohle až na vyjímky neexistuje odpověď.. Vždy může člověk čekat, vždy se může stát cokoliv... Co udělají ceny.. málo kdo pár měsíců nazpět tipoval, že Intel bude tak v pr.. jak je teď (myslím domácí cpu vs cena)- Za čtvrt roku může být situace uplně jiná a zase se na něco bude čekat.. (pořád se na něco čeká.. na nové cpu, na nové gpu, na nové paměti, na nové desky, na nové ceny, na... )- Na stream bych hledal víc vláken a aktuálně je i5 8xxx cenově nesmysl, volil bych ryzen 5/7 - A jinak třeba zdroje.. tam mi přijde, že to je dlouho stejné, jen je třeba nekoupit šunt...

Kdybych věděla co se stane za týden - a ne až za čtvrt roku - nebydlela bych v Praze ale v Delfách a patřila by mi tam ta největší věštírna. A během hrátké doby by i Jeff Bezos ve srovnání se mnou připomínal toho chlápka, co vybírá popelnice...

Pravděpodobně klesnou ceny RAM a SSD o nějakých 10 % proti stávajícímu stavu (dorovnají ceny v zahraničí). Též zlevní procesory Intelu, ale ne rozhodně pod úroveň posledního zdražování. U grafických karet očekávej stagnaci nebo mírné zdražování. Počítačové skříně budou stát stejně, ale nové modely budou obsahovat ještě tenčí plech a více plastových dílků.

Já jsem čekal až budou nové výkonější, levnější grafiky a mezitím zmizeli z trhu procesory a grafiky se neobjevili Já se bez toho ovšem obejdu a až se současná mašina rozbije tak si koupím to co zrovna bude a snad to nebude moc drahý... Takže záleží na tom jak nutně to potřebuješ a jak moc bude vadit, když to náhodou bude stát ještě víc až to budeš potřebovat nebo to nebude vůbec

Pokud je to investice, musíš zvážit i zvýšení výnosů z výkonnějšího HW.