» Poradna » Windows (a jiné OS)

Upgrade PC - komplikace při instalaci Windows

Zdravím poradnu Živě,dnes jsem známému upgradoval PC. Zakoupen byl procesor Intel Pentium G4600, základní deska ASUS PRIME B250M-K a pár dalších drobností. Původní zůstal především pevný disk, který byl předtím součástí hotové sestavy s nainstalovanými Windows 7. Tady se dostáváme k jádru mého dotazu. Když chci nabootovat tento pevný disk, Windows se nenačítá a počítač se dokola restartuje. První dotaz - je to tím, že tento systém je vázaný na předešlý hardware a nepůjde jej použít, nebo kvůli nějaké rozdílné instalaci na nové platformě UEFI (deska a CPU byly 8 let staré) ? S tím jsem každopádně trochu počítal a chtěl jsem nainstalovat nové Windows z instalačního DVD. Nicméně při načtení instalace, kdy naskočí volba jazyka, je počítač "zamrzlý", tzn. nelze jej ani myší ani klávesnicí ovládat. Obojí jsem měl zapojené v USB 2.0 portech. Takže můj finální dotaz zní, co mám sakra udělat pro to, abych tam rozjel Windows?! :D Omlouvám se, pokud jsou dotazy hloupé, ale v Windows jsem instaloval naposledy tak 5 let zpět a nejsem v tomto moc zběhlý. Děkuji.

Odpovědi na otázku

Vzhledem k tomu, že původní PC měl jiný chipset a tedy zejména jiný diskový řadič, je ve Windows v System32-Drivers nainstalovaný nevhodný (původní) driver řadiče. A tím je dáno, že ho nespustíš v novém PC. Je rozumné nainstalovat do nového PC novou instalaci Windows, ale podporu USB 2.0 už W10 při instalaci nemá.Nejjednodušší bude, když si půjčíš místo USB 2.0 klávesnici i myš PS/2.PS/2 zařízení drivery nepotřebují a tak bez problémů nainstaluješ s jejich pomocí. Nebo by sis tu instalačku musel upravit a potřebné do ní doplnit.

Jak píše kolega nahoře. Pokud mají desky stejné chipsety, je velmi pravděpodobné, že Windowsy pojedou i na novém HW bez nutnosti instalace (z vlastní zkušenosti vím, že to tak funguje).Já se stále držím pravidla, že jakmile je jiná základní deska, tak doporučuji reinstall.