» Poradna » Notebooky

Upgrade notebooku

Zdravím,mám již velmi starý nb Toshiba Satellite U400-112, ale je to srdcovka a nový nechci kupovat.Mám na něm W10 a chtěl bych ho trochu vylepšit. Chtěl bych zvětšit RAM(mám 2GB maximum je 4GB). Půjde to? Moc se v tom nevyznám, ale jak jsou ty RAMky, tak oni mají nějakou frekvenci(Já mám 667Mhz), a co jsem se díval na net, tak existují RAMky i třeba s 800Mhz a vic.Byly by tyto ramky kompatibilní?

Odpovědi na otázku

Tak si stáhni CPU-Z:https://www.cpuid.com/softwares/cpu-z.html a podívej se na kartu SPD.Tam najdeš parametry současné paměti a pokud koupíš pamě´t se shodnými parametry, neuděláš chybu.

Díky moc, Myslím si totiž, že když mám procesor, který běží na 667 Mhz, tak je blbost kupovat RAM s větší frekvencí nebo ne? :)

Teoreticky môžeš mať 1 GHz CPU (nejaký AMD E1) a 1866 MHz RAM (ak ju radič podporuje, ale 1333 MHz určite podporuje). Frenkv. CPU a RAM proste navzájom extra nesúvisí. Nie je problém mať ani 5 GHz CPU a 2,1 GHz RAM. Proste toto nerieš. Žiadny dnešný CPU nebeží na 667 MHz. To môže byť len reálna frenvencia RAM (FSB na takú frekv. nedostaneš ak 667 nie je efektívna a teda 166 MHz reálna). Proste napíš čo za HW máš

Ako vidím, je tam T5550, doska beží na spomínaných 667 MHz, ale tú nerieš. Kúp DDR2 2 GB (takú, ktorá podporuje 667* MHz, ale to by mali všetky)*frekv. FSB a RAM nemusí byť totožná, len v tomto prípade sú totožné efektívne frekvencie (reálne nie sú). Ale to je len pre vysvetlenie

Děkuji moc.

Mám přesně to co je tady: http://www.toshiba.eu/discontinued-products/sat... základní verze akorát mam W10

Jedná se o ddr paměti. Proto tu frekvenci která je zobrazená musíš násobit dvěma.Takže koupíš 1333 MHz modul.

1,3 GHz DDR2? Fúúúha. Ona videla buď efektívnu frekv. RAM, alebo FSB. Obe sú rovnaké. Doska beží na 166 MHz (atypické pre C2D) a RAM na 333 MHz. Takže musí kúpiť 667 - 800 MHz DDR2

Díky moc, takže jsem se rozhodl rovnou koupit kit(2×2GB) 800Mhz. :) něco takového: http://www.crucial.com/usa/en/satellite-u400-112...

Ještě bych měl poslední shrnující otázku : má teda vliv na výkonnost jestli koupím 800Mhz nebo těch 667Mhz?

AK by existoval CPU/chipset, ktorý by podporoval od 266 MHz DDR1 po 2660 MHz DDR4, vtedy by som poradil 2666 MHz, ale riešiť či 667, alebo 800? Nerieš. Rozdiel vo výkone 0. Ešte tak u Ryzenu 2,1 vs. 3,2 GHz.... Ale Ryzen nemáš. A ak už 1 RAM máš, tá rýchlejšia sa prispôsobíé pomalšej, takže aj keby si k 667 MHz DDR2 dal 1066 MHz, obe pôjdu na 667 MHz

Děkuji moc. :) .. ještě mě napadl 1 nápad na zrychlení nb a to je výměna ssd. Poradily byste mi jaký zvolit? :)

každopádně, jak se dívam na ty ceny, tak se spíše vyplatí koupě nové notebooku... tak nic :/

https://pc.bazos.cz/inzerat/83254082/Pamet-do... Za 250 Kč IMHO OK. Wiqix by napísal, že aj zadarmo drahé :D. Alebo zjednávaj a ak Ti dá za 250 Kč aj s poštovným, tak máš 2+2 GB za pár Kč (teda ak už 2 GB máš - nechápem prečo si chcel KIT)

ok, díky za tip. Kit jsem chtěl proto abych měl dvě stejně výkonné a žádná by tu druhou nebrzdila, ale asi je to blbost. :)Každopádně díky za všechno a Wiqix má pravdu, v dnešní době je tato paměť úplně k ... :D

Dávce, dřív se podívej co tam mas za RAM. Jde o to aby nova mela stejném počet tech velkých švábů. Neni to nutné, ale mas větší jistotubze RAM pojede.Frekvence ram az tak důležitá neni, jde defakto o to same a BIOS si to nastaví sam.Je ti jasné ze ti výkon nepřidal, ale disahnes stavu kdy to místo RAM nebude používat pomalé HDD. S tím ze se budeš muset krotit, win, AntiVir a vice zaraz otevřených programu ti může RAM zahltit a pak to začne používat HDD.Win 10 na tom nikdy rozumné nepojedou. Sam mám lenovo x200s s obdobným cpu a win7 na tom úplně plynule nechodily. Jelikož jedu na linuxu a dal jsem tam SSD, tak ani to razantně nepomohlo, aspoň co se Windows tyka., šlo jen o pokus, v reálu jsem na tom win neprovozoval.Pokud to mas jako srdcovku, tak tu RAM přidej, ale jde dřív o zberatelsky kus zeleza.Odhadují ze na tom nehraje s ani do budoucna te to nelaka, takze bych ti do budoucna radil slušné repas.PS: nebere to blbe, ale nakoc jsem to takto napsal a jinak bych byl vice otevreny

Díky moc za tipy, na počet těch "švábů" se rozhodně podívám. Vím, že to není žádný trhač asfaltu a že to není na hraní her, na ntb dělám spíše kancelářské věci, takže potřebuji aby nějak fungoval Word,Excel, internet atp.. :) Tento ntb mám už od svého uvedení(cca 9 let) a zatím fungoval poměrně dobře(Tehdy jsem za něj dával asi 20k :) ). Až teď s aktualizací na W10 se trochu zadýchává. :) Ten Hdd zatím drží dobře, tak uvidíme, snad ještě pár let vydrží. :) PS: neurazil jsem se, ale snad to neslyšela moje Toshiba :DD

Sezen RAM, každopádně tam bude pozitivní posun. Skus pohledat pres google jak vypnout efekty win, ... . To mu vůbec neuškodí. Neni důvod to mit jak omalovanku, když to negativně ovlivní chod OS a zakladnich věci.

Děkuji za radu, určitě mu to pomůže :D. Jak jsem říkal, mně stačí funkční Office a wifi a budu spokojený :)

Ako dlho sa spúšťa Chrome?

Stačí zadať slovo aero do ponuky Štart. Na toto sa nemusí použiť gugle

Faktom je, že ten CPU je na úrovni novších Celeronov N2840 a keď som mal NB s tým CPU v ruke.... hrôza. Bolo to o nervy. Ak vypneš swap a vieš čakať aj na prepínanie app, RAM sa oplatí navýšiť. Aj ked niet nad i3. DNes majú i3 vyšší výkon ako niekdajšie 95W 4jadrá (pri 15W). Ale beriem, že nie každý má 12-13.000 Kč. Ak použiješ menej náročný prehliadač, malo by to ísť bez swapu (snáď Ti nevezme IGP 768 MB z RAM)

Pravda je, že ten ntb celkem topí, ale pouze když dělám nějaké složitější operace(např. aktualizace).

To ze by na tom ani jeden z nás nechtěl dělat je pravda. On na tom visí.Koupe RAM z druhé ruky ho nepolozi, občas je potřeba se poučit sam.Za cca 10k jde koupit krasny repas se zárukou, ktej ma obdobný i lepší výkon než plastak za 12-13k.Cenu dělá to, ze jde o stroje pro firmy. Jde o relativně průměrně stroje, cena je za zpracování a kvalitu.Aspoň za mne aktuálně lenovo t430, x230, t530, t540p, t440. Chce to jen hledat. T540p je aktuálně za 10k, s 4GB RAM a 500MB ram. Po doplnění RAM na 8gb a m2 SSD za 13k. Jako pracovní notes mne přijde super, hlavně kvůli numerické klavesnici, kterou u T rady neměli.Jde o to nejdražší co lenovo delalo,/dělá v dané třídě. Chce to vidět, tváří se ti jako pogumovanej papír, ale jde o hořčík potažený plastem, případně kevlar a uhlíková vlákna.Dneska je móda celopladtu, kdy při zrušení kloubu můžeš měnit klidně všechny plasty, žádné panty tam nejsou. Jedno levné hp jsem mel krátce v rukách, tuhost kloubu mne řekla ze to celkem jisté časem rádo prdne nebo se vyrve z protikusu toho vylisu.PS: přijde mne ze dost odbocujeme.

Kup 2x2GB 6400s 800MHz , obě stejné do dual channelu, vyhoď Win 10 a dej tam Win 7 které jsou svižnější, přes TuneUp povypínej aplikace na pozadí a pokud chceš investovat více peněz, zvaž výměnu HDD za SSD.

Přesne takhle jsem to chtěl udělat, koupit celý kit. Je podle tebe W7 o poznání rychlejší než W10? Jestli jo tak tam ty sedmičky hodím a na pár let budu mít zase vystaráno. :) Nad Výměnou HDD za SSD jsem taky uvažoval, ale nevím jestli chci do toho tolik investovat, uvidím jak to s téma novýma RAMkama poběží a podle toho se rozhodnu... Stejně si myslím, že mě to stejně nemine... :D

Tú deliacu matematiku by som zakázal. Sú len problémy. 667 MHz môže byť vo všeobecnosti 333 MHz u RAM reálna/667 efektívna, 667 reálna (DDR3) , alebo 166 MHz u FSB. Mali by sa uvádzať len reálne frekv. a bol by kľud. Aj pri FSB sa predsa frekv. CPU vypočítáva podľa reálnej fr. FSB a nie efektívnej. Aký inžimer toto vymyslel?

Ještě bych zkusil vyměnit procesor. Dnes se dá sehnat T7200 i s poštovným za 2 Dollary.

obávám se nekompatibility ostatních součástí a přehrátí celého notebooku.

Můžu se zeptat proč si nechceš nestáhnout CPU-Z a mít hned jistotu, co vlastně máš shánět?

Nic takového jsem nenapsal pokud vím. A navíc mi zdejší odborníci hodně dobře poradily co a jak. Ale pro jistotu si ho tedy stáhnu, abych měl 100% jistotu. :)

Prima.Takže co máš na kartě SPD?Kde jsou údaje, které výrobce paměti zapsal do toho chipu, který každá paměť kromě paměťových chipů obsahuje.A třeba i co máš na kartě Memory - kde je zase jak nastavená ti paměť opravdu běží.

Zrovna nejsem na ntb, ale na telefonu. :/ Stáhnu to později. :)

Tak nic neobjednávej, dokud nebudeš tyto informace mít.

Nic jsem zatím neobjednal, zítra si stáhnu CPU-Z, trošku rozeberu ntb abych se podival na kontakty apod. Potom se rozhodnu co koupím. :)

No, já ti nechci brát nadšení, ale jestli opravdu rozebereš noťas - aby ses z neznámých důvodů podíval na nějaké kontakty - může to skončit i tím, že koupíš nový noťas...

Nemyslel jsem rozebrat celej, pouze sundat zadní kryt pod kterým se hned nachází sloty pro RAM paměťi.

Tak to si můžeš rovnou současnou paměť vyndat a napsat sem její přesné označení...

1GB DDR2 667MHz, 200-Pin SO-DIMM tohle je tam dvakrát.

Škoda ze nemáš 2gb modul, podle něj by jsi aspoň věděl počet švábů.Nejistejsi budou RAM o stejně frekvenci, i když to asi BIOS porěší.Potrebujes asi 2 podobně moduly https://www.mrmemory.co.uk/memory-ram-upgrades/toshi... Notesy mívají pouze 2 sloty pro RAM.

Žertuješ, nebo si opravdu myslíš, že tohle je přesné označení paměti?Třeba u paměti Kingston by vypadalo asi takhle: KVR667D2S5/1G Ty tam nic podobného nevidíš?

CT1700914 ... je možné, že je to značka Crucial?

Google říká ze ano. Bez velkehonlaborovani by melo jít o ty v okazu. U notesu by bylo něj se s prodejcem domluvit na osobním otestovanim a pak mu pripadne dat prachy. Pokud nejde primo o ověřené kusy, tak nikdy není 100pro jistota.

Souhlasím s Vámi. :)

Ak jednu RAM vymeníš za 2 GB modul, aj vtedy si do istej miery pomôžeš. Ale je na Tebe, či vymeníš oba moduly. Ak máš 64 bit OS, je lepšie mať 4 GB RAM, ak 3, je to takmer jedno. U W7 32 bit je možné zapnúť PAE a mať možnosť použiť celú RAM s tým, že 32 bit OS spapá menej. Avšak je možné uvažovať aj o repase ako písal niekto nado mnou

Díky za tip

Moje encyklopedie neni dokonala, takže dodatečně.Osazení rychlejsi RAM než je původní nevadí, to poreší BIOS. Jak se bude BIOS tvářit na to ze se tam da pomalejší netusim, nedelal bych to. Notesy v BIOSu nastavení RAM nemají řeší to sam. Neco mne říká ze min je aby to sedlo.delicce řadiče, netusim zda může bit nastaven na jednu hodnotu.

Tohle jsem našel, jde to přes ClouFlare https://www.mrmemory.co.uk/memory-ram-upgrades/toshi... , jak moc je to relevatní pro tvůj model nevím, můžeš mít totiž jinou revizi.

Tuhle stránku jsem taky našel, podle mě je to všechno kompatibilní, protože jsem si to ověřil u jiné stránky. :) Ale i tak děkuji.