Upgrade grafické karty u 7 let staré základní desky (MSI H97 Gaming 3)

Dobrý den,mám tuto sestavu:Procesor: Intel Xeon E3-1231V3Chladič: GELID Solution Tranquillo - revize 2 Základní deska: MSI H97 GAMING 3 - Intel H97 Paměri RAM: Crucial Ballistix Sport 8GB (2x4GB) DDR3 1600 CL9 Grafická karta: MSI R9 280X GAMING 3G Primární HDD: Crucial M500 - 240GB Sekundární HDD: Seagate Barracuda 7200.14 - 2TB Optická mechanika: ASUS DRW-24F1ST, černá Retail Zdroj: Seasonic SS-750RM 750W Skříň: CoolerMaster Centurion Silencio 650 PureSestava je z roku 2015 a funguje bez problémů. Před týdnem mě umřel po 10-ti letech můj starý monitor a dostal jsem od syna nový AOC 24G2U/BK který má funkci FreeSync. Moje současná grafická karty tuto funkci nepodporuje a proto píši dotaz na toto fórum - má cenu provádět upgrade karty kvůli funkci FreeSync? Existuje na trhu karta která by ještě šla do mé důchodcovské základní desky? Zdroj mám řádně nadupaný (750W) takže tady problém nebude, RAMka by šla také hodit třeba na 16GB ale nevím jestli má smysl se do takové akce pouštět....Nechám si poradit a ta nová karta pokud možno AMD (viz funkce monitoru FreeSync) Děkuji

Odpovědi na otázku

Je to kompatibilní prakticky s každou dnešní grafikou. Vzhledem ke staršímu a na dnešní poměry slabému CPU to ale moc nepřeháněj. Mrkni se na řadu RX 6000 a výběr si něco podle velikosti tvé peněženky (osobně bych koukal cca po 6500 / 6600). FreeSync monitory fungují i s GTX kartami od Nvidie. Ale má to několik omezení. V první řadě to jede jen přes DP, nikoliv HDMI a pak to vyžaduje monitory s větším frekvenčním rozsahem (např. 40-120). Tyto dvě podmínky spousta monitorů s FreeSync nesplňuje. Některé nemají DP, některé mají jen nízké frekvence. A i když splní obojí, i tak to může blbnout. Je třeba si ke konkrétnímu monitoru najít zkušenosti, zda to funguje.

6500 bych nedoporučil. Úzká sběrnice. Už tak relativně nízký výkon tím ještě sníží.

Jen pro freesync fakt nemá smysl kupovat novou kartu. Ale pokud chceš, tak můžeš použít jakou chceš. Vše je kompatibilní.Nicméně, pokud chceš hrát i moderní hry, tak to bohužel není jen o grafice, ale o celém PC. Tohle CPU už dnes pro mnoho her prostě nestačí. Zvláště s moderní (modernější grafikou).

Hm, to jsem si také myslel/myslím. Proto jsem vznesl dotaz zde do poradny, zda to má smysl či nikoliv. Moderní hry jak PC dědek už stejně nestíhám (momentálně Diablo 2 Ressurected) a tak jsem přemýšlel o nějakém kompromisu - třeba jak kolega WiQiX výše navrhl nějako Nvidii 6500/6600....Moderní grafika opravdu nemá smysl, spíš jsem myslel nějakou 2 či 3 roky starou....

naopak, kup najlepsiu na ktoru mas $$$. Minimalne rtx3050. Ten pocitac aj tak bude treba menit, takze rovno tam das tu grafiku co teraz kupis.

Mno, RTX 3050 stojí momentálně (22.5.2022) cca 10000,-. Né že bych na ní neměl ale to asi není moje cesta - se svým hraním 1-2 hodiny za cca 2 dny bych její potenciál nevyužil. Prostě jako mít Lambo v garáži a jen se na něj dívat a utírat prach. Nové PC asi bude časem potřeba ale viděl bych to tak za cca 3 roky a do té doby jsem to chtěl dofrčet na nějaké průměrné kartě....

:) 3050 je hracsky lowend, priemer je niekde 3060ti/3070. Ceny su ake su, takze ak ti ta stara karta ide, a si spokojny s vykonom.. nemusis nic kupovat len preto, ze mas novy monitor.

Lowend za 10000 - já už jsem asi fakt hodně starej . Ale děkuji za upřímnou odpověď. PC šlape a výkon taky stačí, jen mě vrtala hlavou ta funkce FreeSync a jestli kvůli tomu do toho jít. Nové PC je nevyhnutelné, současný procesor nepodporuje jakousi funkci nutnou pro instalaci Windows 11, takže mě to stejně nemine...

freesync synchronizuje fps hry s frekvenciou monitora. Mas stary slaby pocitac, dostal si knemu nevhodny monitor. Ak chces ten monitor vyuzit, kup novy PC ale nie s 3050 ale aspon 3070.

Tak o tom žádná, až budu kupovat nový (kvůli Windows 11 budu muset - současný procesor nepodporuje W11), tak bude zase našlapaný aby vydržel těch cca 10 let jako ty před tím. Takž se tady pak v poradně objeví nový dotaz - kupuji nový počítač, poraďte komponenty . Po tipech od ostatních diskutujících přemýšlím nad to 3050 ale samozřejmě bazar či od nějakého zoufalého "cokolivcoin" těžaře. Stačí mě , aby fungovala cc ty 2 až 3 roky a pak bude komplet nové PC. A nebo se na to vykašlu, doklepu to s tímhle dědkem a je to. Monitor byl dar, sice asi vzhledem ke stáří PC nevhodný ale zadarmo a lepší něž nic .

preco by si kupoval komplet cele nove pc? Ja som komplet cele PC kupoval v 1997, odvtedy priebezna vymena. Avsak ak je plan menit PC v horizonte 3 rokov, tak je uplne jedno, aku kartu kupis teraz, lebo o 3 roky bude 3050 nepouzitelne slaba.

No, dříve mě to bavilo zkoumat jednotlivé komponenty a hledat ideální mix mezi cenou a výkonem ale už jsem teď příliš starý a líný . Možná to ještě zvážím ale už teď vím, že to bude nový procesor a pokud nový procesor, tak nejspíše i nová základní deska, nová grafická karta, dokoupit či vyměnit RAMky a to je celkem slušný žrout času to vše vyhledat, nakombinovat a ještě pořešit vzájemnou kompatibilitu....

alebo chod do svojej oblubenej predajne, povec im kolko mas $$$ a za 10 min mas navrhnutu zostavu. Na druhy den zlozenu, vyplatis a ides domov.

A nebo tak

https://pctuning.cz/article/gigabyte-geforce-... tu mas ako idu hry fullHD s aktualnymi kartami, chces 144fps...

Děkuji za odkazy - přesně takový typ rady jsem měl na mysli . Jen se blbě zeptám (pokud se mě podaří z manželky vyrazit takový ranec ), opravdu takové moderní karty půjdou narvat do 7 let staré základní desky?

radeon 6400 je osekana karta (v tom starom PC pojde pomalsie ako by isla v novom) aby stala cim menej. Vykonovo sa do toho tvojho PC hodi, s tym problem nieje... problem je, ze je uz dnes strasne slaba, nema vyznam kupovat tak slabu kartu. A tie vykonnejsie pojdu vsade tam, kde ta 6400.

Myslím, že pomalu již bylo vše řečeno a děkuji všem za příspěvky v diskuzi. FreeSync asi v mém případě není tak pádný důvod měnit grafickou kartu vzhledem ke stáří a slabému výkonu celého PC ale právě proto jsem vznesl ten dotaz a potřeboval se dovzdělat a nechat si poradit od zkušenějších . Nové PC se pomalu blíží ale to bude už jiná diskuze...

U AMD grafik to jede i přes HDMI. Ale DP má dnes každá grafika a pokud ho máš na monitoru, tak si zkus najít zkušenosti s provozem FreeSync na Nvidii, zda to má smysl vůbec zkoušet.

Mám podobně starou sestavu na čipsteu Z87. Před rokem a pul mi zdechla R9 280 a tak jsem loni koupil RTX 2060. Na Full HD v takových těch esportových titulech nebo WOT , WoWs si zahraju buď vše na max anebo jen lehce osekaný. Třeba u Kingdom Come Deliverance bych klidně využil i lepší kartu. Ta zmiňovaná 3050 je malinko výkonější než ta má 2060. Já být tebou tak buď jdu do ní a nebo klidně do něčeho lepšího, aby to vydrželo i případný upgrade počítače. U toho záleží, jestli ti stačí 24" a zůstaneš u Full HD nebo jestli budeš chtít i vyšší rozlišení. Pokud zůstaneš u Full HD, tak si 3050 ještě chvíli vystačíš, ale zase nevíš, kdy zdechne třeba deska. Osobně bych šel do něčeho lepšího. 6500 a nižší nebrat. Máš pci-e 3.0 a tyhle karty na tom maj jen 4 linky místo 16 + jen 4 GB paměti a to tě muže omezovat ve výkonu.

Upgradu se nevyhnu - Mrkvosoft mě pořád upozorňuje, že můj současný procesor je zombie a ať zapomenu na Windows 11, takže to stejně dříve či později budu muset řešit. Děkuji za tip, projedu bazoš jestli tam nenajdu nějakou RTX 2060 či 3050 a s tím si vystačím na pár let. Pak bude potřeba nový procesor, uvidíme na jaké patici, takže možná i nová základní deska, nová grafika a asi ještě obměnit/dokoupit RAMky... U 24" zůstanu, mám PC v rohu a větší monitor tam nenacpu....

W10 má podporu do 2025, takže času dost. Na ty vyskakující hovadiny, že je třeba upgradovat na W11 a tedy i koupit nové PC, se klidně můžeš vykašlat.

Což přesně vychází na 10 let stáří mého PC aneb jak jsem psal výše, každých 10 let provádím generální obměnu. Ty vyskakující hovadiny neřeším, ještě mám ty cca 2 až 3 roky čas ale baví mne ta dojemná péče ze strany Microsoftu o mé PC a procesor . Tu grafiku kvůli novému monitoru asi fakt nemá cenu řešit, spíše šetřit a pak do toho za ty 2/3 roky pořádně prásknout...

ja aktualne cakam na ryzen7000 vs core i13* Na vianoce si zrejme doprajem novy PC, avsak vysoko pravdepodobne grafika zostane nv1070, co mam teraz. Aj tak nieje co hrat.

Kvôli FreeSync sa neoplatí upgrade grafiky v takomto starom PC. Microsoft bude ešte niekoľko rokov podporovať Win 10.

Čistě kvůli syncu bych úplně neřešil novou grafiku. Hodně výkonná grafika k tomu CPU+RAM uz podle mě nemá smysl. Jestli budeš kupovat za tri roky novou platformu, tak grafika za současných 20tis bude uz nejspíš stejně slabá. A dřív ji budou chybět nějaké funkce, jako té tvojí freesync. A tři roky budeš mit grafiku, kterou plně nevyuzijes...
Koupil bych nějaký bazar s vykonem nvidia 1060, 1070, 2060 nebo AMD ekvivalent. S trochou štěstí za nějakých 3-6tis podle modelu. Bude to pokrok ve výkonu, ty tri roky s tim vydržíš a pak koupíš komplet všechno dle plánu.

Měl jsem před lety prakticky stejnou konfiguraci jako máte nyní vy. Tenkrát neměl ještě INTEL konkurenci a AMD stálo proti němu jen s řado FX.... Xeon byl tenkrát velmi dobrá volba s velkým výkonem na jádro. Dnes to ale už nestačí. Vzhledem k tomu, že máte jen FullHD monitor budete vždy limitován hlavně tím procesorem. Abyste si dnes užil pořádně hraní, budete muset sáhnout řádně do kapsy: Nejlevnější a efektivní řešení pro FHD s dedikovanou GPU:https://www.czc.cz/msi-radeon-rx-6600-mech-2... https://www.czc.cz/intel-core-i3-12100f/3361... https://www.czc.cz/asus-prime-h610m-e-d4-ddr... https://www.czc.cz/kingston-fury-beast-black... Což vyjde teda na cca 16000,-- nebo vynechat tu grafiku a zatím jet na té 280X, grafiky půjdou dolů a počkat za cca 6400,-, a našetřit si. A i jen výměna procesoru by vám hodně s výkonem pomohla.