Upgrade CPU

Zdravím zkušené,prosím o radu. Syn má PC ze základní deskou MSI H110M PRO-VH, procesor Intel Celeron G3900. Jaká je ještě možnost upgrade procesoru? Líbil by se mi G5400, ale předpokládám, že s novou generací Coffee Lake si to asi rozumět nebude, že.

Odpovědi na otázku

Ne Coffe Lake tam opravdu nepůjde. A proč místo zase lowendového Celeronu nekoupíte třeba bazarovou i5/i7? To je úplně jiná liga.http://www.cpu-upgrade.com/mb-MSI/H110M_PRO-VH.html

https://cz.msi.com/Motherboard/support/H110M... Tady jsou všechny podporované procesory pro vaší desku, včetně verze biosu, která na desce musí být, aby to fungovalo. Takže si bios aktualizujte na nejnovější. Ideální by byla nějaká i5, možná i i7. Ale tahle deska je jen základ a nové procesory jsou drahé. Takže hledejte na bazaru. Pokud by jste to chtěli kupovat nové v krámě, tak důrazně doporučuji tu desku vyhodit a koupit novou (nějakou B360). CoffeLake i5 8400 totiž stojí stejně jako i5 7400, ale je to daleko lepší procesor (má dvě jádra navíc, vyšší frekvenci,...). Tudíž se vám ta investice navíc do desky rozhodně vyplatí. Ram by mohly zůstat. Budou kompatibilní.

Ty jo, já to na těch jejich stránkách ne a ne najít

NO, až na to, že to mám špatně. Nevím jak, ale hodilo mě to její ségru (označení na konci "VD"). Tohle by snad mělo být správně (označení na konci "VH"):https://cz.msi.com/Motherboard/support/H110M...

To ale naštěstí na podporovaných CPU nic nemění. Ty jsou dány čipsetem. Jen info o BIOSu může být jiné (porovnávat to fakt nebudu).

Jasné, to vím. Jen když dávám odkaz a zmiňuji se o aktualizaci biosu, tak ať to má správně.

Však to je mi jasné, to bylo spíš info pro tazatele.

Seznam podporovaných CPU je zde:https://cz.msi.com/Motherboard/support/H110M... Deska bere jen řadu 6000 (Skylake) a 7000 (Kaby Lake). Na řadu 8000 (Coffe Lake) je potřeba čipset řady 300. Značení Celeronů a Pentií je bohužel dost nepřehledné, takže na první pohled není vidět, do které generace patří. Takže to ber podle seznamu. Jen upozorňuji, že pokud máš v desce nějaký starý BIOS, může umět pouze řadu 6000. Takže před výměnou nahraj nejnovější ze stránek MSI a bude umět obě řady. Místo G5400 se tedy podívej po G4560/G4600. Je to v podstatě to samé:https://www.cpubenchmark.net/compare/Intel-Celeron-G39... Případně kup rovnou něco pořádného v podobě i5/i7 (klidně za bazaru, pokud to bude levně, CPU se nekazí). Hlavně nekupuj i3 řady 6000 nebo 7000 za běžné ceny. Je to skoro to samé co G4560/G4600, ale stojí okolo 3000,-. https://www.cpubenchmark.net/compare/Intel-Pentium-G46... Za tu cenu seženeš bez problémů plnohodnotné 4jádro v podobě bazarového i5 (třeba i5-6500, i5-7500). Ale více jak 2000-2500,- bych za bazarové i5 nedal. V řadě 8000 (Coffe Lake) se totiž i5 přejmenovalo na i3 a stojí nové jen 3000,-:https://www.cpubenchmark.net/compare/Intel-Celeron-G39...

Vzhledem k tomu, kolik ti šílenci za ty bazarové procesory chtějí, bych se na to vyprdnul a koupil novou desku a k tomu třeba i3 8100.Pro tazatele:i3 8100 je totiž přeznačená a trochu vylepšená i5 starší generace (i5 7500), takže vlastně získáte i5. A pokud by jste se trochu plácl přes kapsu a koupi i5 8400 (což je výkonová obdoba i7 7700), tak máte na velmi dlouho pokoj a výkonu až až. Je asi jen o 2000Kč dražší.Takže cca 2200Kč B360 deska + i3 8100 za cca 3300Kč = 5500KčNebo stejná deska + i5 8400 za cca 5400 = 7600KčTedy když to vezmu nové z obchodu. Možná se to může zdát dost peněz, ale nárůst výkonu procesoru bude doslova raketový. A to u obou variant.

A díval ses poslední dobou na bazary ? Co ty ceny teď dělají je masakr, nevyplatí se nic prodávat, protože toho hw jsou plné bazary za směšné ceny.. i7 7700 se prodává za 5000,- teď a tady.. (před vánocema za 8k, teď za 5k a nikdo to nechce). Sám mám problém prodat gtx 970 za 3000,- , i5 4460 je po vánocích cpu za kilo atd..Tzn. dávám mínus za úplně zcestnou informaci..

Kde jsi viděl 4460 za kilo?

eBay je plný Core i5-6400 a i5-6500 okolo 2 000 Kč, bohužel s poštou do ČR se člověk dostane nad 3 000 Kč (+ DPH, protože celnici se balíky a USA nevyhnou).

No, ono jestli je 5000 za i7 7700 dobrá cena, tak to zase dáváš blbé info ty. Proboha, vždyť za to koupím novou i5 8400 a ještě to bude mít hezky všechno v záruce a nebudu se s nikým dohadovat, když něco nefunguje (ano deska, ale to už je daň za to to mít kompletně nové a v záruce - to já bych si klidně připlatil, než se dohadovat s nějakým bazarníkem, řešit cenu, čekat než to pošle, ideálně se balíček pokusit otevřít a zkontrolovat to dříve než pošlu peníze, i když to bude na dobírku, atd.. A i tak, dokud to nevyzkouším nevím, zda to není z nějaké vyhořelé sestavy a CPU není poškozené - čistě jen příklad, byť takových asi moc nebude. Plus třeba ještě zaplatit poštovné. To raději cestou z práce zajedu na nějakou pobočku CZC, ALZA,... Jsou skoro všude a druhý den to mám doma. Prostě tu slevu v tomto případě nevidím jako takovou, aby mě to za to stálo.)A co starších CPU týče, tak tady se bavíme o patici 1151. To, že se nechá koupit Haswell z nějaké staré vyřazené HP sestavy, tazatele vůbec nezajímá. Kromě toho co jsem koukal, tak i tak za to chtějí přes 2000Kč.https://aukro.cz/procesoryhttps://www.sbazar.cz/hledej/i5%204460Ale neříkám, že nikde není nějaká dobrá nabídka, bazar nemám projitý.

Ani tohle není vyloženě špatná nabídka:https://aukro.cz/zakladni-deska-asus-z170-... solidní deska 2000 Kč a taktovací procesor 4000 Kč...Pak to ale srovnám s Ryzenem 5 1600X/2600 a nějakou deskou okolo 3000 Kč (třeba MSI Carbon x370)... a říkám si, kdo by to za tu cenu chtěl?

Beru to tak, že někde je klidně o polovinu lepší ta 7700 než ta 8400, někde jsou tak nastejno ... Takže za více peněz dostanu sice nový hw, ale lehce slabší.. Jinak myšleno třeba aukro a pod. kde to není plné zlodějů (+/-). ( ...a to neměl být osobní útok, jen mi přišlo fér zdůvodnit ten mínus )

Nebral jsem to jako útok. Jen mě ty bazarové ceny nepřipadají nízké, i když třeba klesly (já to nesleduji). Prostě mě to nepřijde výhodné.A máš prosím nějaký test, kde je i7 7700 o polovinu rychlejší? Rád bych to viděl. Většinou jsou plnohodnotná jádra lepší než HT. Stejně tam má 8400 větší cache, takže i v tom má drobnou výhodu. Je tam, sice mírný rozdíl v turbu (200MHz) pro 7700, ale i tak by na tom měly ty procesory být velice podobně.

Tady jsem narazil na zajímavé video při použití Core i5-8400 v desce s B360 a Z370.https://youtu.be/CdeMZuQDIR8Osobně si myslím, že určitou roli sehrály záplaty na Meltdown/Spectre a nastavení HPET. Dneska je každej vocas jůtůber, honí se za senzací a nezkoumá bližší detaily, protože tomu nerozumí. Věřím tomu, že v podobném případě by i7-7700 mohla mít opravdu výrazně vyšší výkon než Core i5-8400.

Hmmm, divné!Jinak to ale nic neříká o rozdílu mezi i5 8400 a i7 7700. Jen, že je nějaký problém s B360 deskami. 100MHz asi na jádrech asi opravdu takový rozdíl neudělá. Video je z měsíce 7 a další bios, který se hrabal v mikrokódu Intelu byl až 2.8. u toho Mortaru . Je otázka, zda tam pak nejsou nějaké optimalizace. To samé pro tu Asus desku, tam vyšel až 27.8. A to nemluvím o tom, že další "Updated CPU Microcode" píšou v každém dalším biosu.Píše, že to pak přetestuje, to video nevidím, nevíš o něm?PS: Co se těch oprav týče, tak u rozdílu i7 7700 vs i5 8400, bych čekal spíše větší dopady na 7700, vzhledem k tomu, že jsou některé chyby v tom jak funguje HT.

Core i7-7700 bude mít se starou verzi mikrokódů z roku 2018 (a ve Windows přes registry vypnuté i softwarové záplaty) vyšší výkon než dnes. A pokud u desky s B360 byly mikrokódy s ranou verzí záplat, tak jsou ideální kandidáti na recenzování, jak se přechod ze sedmé generace na osmou generaci procesorů nevyplatí. Princip původních záplat fungoval na principu okamžitém promazání cache.

Já stále čekám na to i5-4460 za kilo. Kde to najdu? Ale klidně i za litr.

I za 1500 by se dalo.

Něco pro inspiraci (ukecat ideálně alespoň o 500,-):https://pc.bazos.cz/inzerat/98873171/Intel-i5... Ale nejspíš už bude prodaný. Naopak se pokud možno vyhni CPU s "S" nebo "T" na konci. Třeba tohle jako toto:https://pc.bazos.cz/inzerat/98664969/4jadrovy... Jsou to úsporné verze s omezeným výkonem, ale většinou za stejnou cenu. Ale samozřejmě pokud ti někdo nabídne i5-6500T za 1500,- (a nebude to podvodník), tak neváhej. Sice má nižší výkon než plnohodnotné i5-6500, ale za tu cenu ok:https://www.cpubenchmark.net/compare/Intel-Celeron-G39...

Díky chlapi