Upgrade CPU

Zdravím, plánuju upgrade svého nynějšího i5 6500 (a tím pádem i upgrade základovky), ale nemůžu se rozhodnout mezi ryzenem 5 2600 (možná je i X verze), nebo i5 9600k, který je teď na czc za 7 400,-. Hádám však že připlácet těch 3000,- se vůbec nevyplatí. PC využívám hlavně na hry, kde už má 6500 u her jako je battlefield problém. Stávající sestava:GPU: RX 480 4GB8GB DDR4 2133MHz (plánuju dokoupit dalších 8GB až se ceny RAMek sníží)a ostatní asi není nijak zásadníCo byste vybrali vy? Nebo se vyplatí počkat až půjde intel s cenou dolu (popř. na novou verzi ryzenu)? S upgradem nijak zvlášť nespěchám, ale jen čekat se mi taky nechce. Rád bych aby mi PC po upgradu zvládal hry na full hd, klidně s nižšíma detailama aspoň další 2-3 roky. Ještě dodávám že taktovat nemám v plánu, ale pokud by to v budoucnu bylo potřeba tak to nevylučuju.

Odpovědi na otázku

To je len akademicky pokec, nie technicky problem (aj ked Ta chapem)."se vyplatí počkat až půjde intel s cenou dolu (popř. na novou verzi ryzenu)"Keby niekto mal presne info, tak je milionar a urcite nepise do tejto poradni.V oblasti hardveru bude vzdy nieco nove (a lepsie, horsie by sa nepredalo),tak cakat sa da do nekonecna."S upgradem nijak zvlášť nespěchám, ale jen čekat se mi taky nechce."To Ti ale nikto v poradne neporiesi, to je na Tebe.Co sa tyka datumu nakupu:* predvianocny osial je zly termim (ked nepotrebujes darcek od jeziska)(marketingove zlavy su len utok na penazenku, vypredava sa nepredatelny HW)* zaciatok roka: zly termin. Prazdne sklady a prebiehajuce inventury.* februar / marec najlepsi cas na nakup. * jun / jul uz sa nakupuju darceky za vysvedcenie pre deti.

Úplně chápu, jak jsem psal, čekat do nekonečna určitě nechci. Co kdybych tedy teoreticky procesor kupoval v tuto chvíli. Jaký z těch uvedených bych měl vzít?

Sam pises tri verzie:* CPU do Tvojej stavajucej ZD (ktoru tajis)* ryzen 5 2600 * i5 9600kTak o co ide?

Upgrade do nynější ZD by se do budoucna nevyplatil. Momentálně spíš tedy řeším 2600/2600x

A preco nas nechas hadat. ked mas vybrane?

2600X (vč. použitelného chladiče) a slušná B450 deska tě vyjde na to , co stojí normálně 9600K bez chladiče (i desky, samozřejmě).Tak o čem bys chtěl ještě přemýšlet?

cekal jsem ze intel bude v necem zasadne lepsi, jinak nechapu proc by ho nekdo kupoval A dá se předpokládat, že mi ten ryzen vydrží aspoň ty 2-3 roky bez nutnosti dalšího upgradu? Jinak co jsem četl tak jedna z výhod X oproti normálnímu 2600 je právě lepší chladič, nestačí teda ten box co je u něj? Platit o 1300,- vic jen za 7% vetsi vykon bych možná taky oželel Jinak deska jako tahle by byla dostačující? https://www.czc.cz/asus-prime-b450m-k-amd-b4...

No a i kdyby ti nevydržel, tak příští generace Ryzenů do té desky zase půjde po updatu BIOSu, takže by stačil procesor. Jestli BOX stačí nebo ne, je otázka pro tvé uši a ne pro nás. Já bych dala 650 za výkonnější a tedy i tišší chladič: https://www.alza.cz/silentiumpc-fera-3-he1224... , což ten 1400 korunový cenový rozdíl 2600 - 2600X poněkud relativizuje. Deska asi někomu stačí. Mně by se nelíbily ty jen 2 paměťové sloty.

BOXovaný chladič stačí vždycky u každého procesoru za předpokladu, že nebudeš taktovat a nevadí ti vyšší hlučnost. Ale uchladit to zvládne.

on je zásadně lepší v single thread výkonu a AVX. Aktuální ceny jsou vytažené do extrému protože ty CPU skoro nejsou, jinak by stály podobně jako srovnatelné AMD.Samozřejmě dodaný chladič jak u AMD tak u Intelu (non k procesory) je dostačující na to aby CPU uchladil. Samo že vlastní chladič může mít lepší výkon a může být tichší, případně někdo může mít psychickou ujmu z vyšší teploty CPU, která je stejně často hluboko pod teplotním limitem, nicméně výrobce CPU k CPU nedá chladič, který by vedl k tomu že to nebude fungovat nebo že se to zničí, jinak by musel řešit záruční výměnu. Moderní procesor se nezničí a měl by běžet i bez instalovaného chladiče (tady už budeme narážet na teplotní stropy a omezování výkonu)jiný chladič dát až tehdy, když hlučnost toho boxovaného bude nevyhovující nebo se bude taktovat a teploty půjdou blízko k limitu.Jinak R5 2600 je dnes asi nejlepší CPU s poměrem cena/výkon, což potvrzují mnohé recenze. Pokud tedy nepotřebujete co nejvyšší výkon jednotlivých jader, tam AMD na Intel ztrácí, zvláště po OC, pak samozřejmě bude lepší koupě Intel i když bude stát více.A deska, pokud nehodláte taktovat tak můžete koupit nejlevnější B450 desku, resp. koupit desku, která vám vyhovuje rozměry a konektory. Nemá smysl připlácet

Sice tenhle dotaz nesleduji, takže nevím návaznosti, ale dovolím si poznamenat, že s tím box chladičem nemáte úplně pravdu. Třeba i7 8700, jako zamčený procesor, měl s box chladičem problém. Ten spočívá ve vysokých teplotách, které omezovali výkon. Respektive procesor drží nižší frekvence, bližší základní frekvenci místo toho aby běžel na maximální turbo frekvenci, kterou má nastavenou pro zatížení pro daný počet vláken. Tím se člověk okrádá o výkon!Je to známí fakt, který se u slabších procesorů neprojevuje, ale tyhle procesory s více jádry mohou mít problém. Ostatně jak si vysvětlujete, že je udávané TDP pořád 65W (na které je ostatně i ten box chladič)? Právě proto, že garantovaná je jen základní frekvence.Více třeba ve videu zde:https://www.youtube.com/watch

Možná u těhle intelích, ten problém ale nevidím u AMD

navíc turbo boost není garantovaný a pokud to s boxem běželo na base frekvenci, tak je to o tom o čem píšu, výrobce tam nedá chladič který to neuchladí a aby to zničilo CPU které by musel nahradit.

CPU se nezničí, ani když tam žádný chladič nedá. Na to mají CPU už desítky let velmi spolehlivé ochrany.BOX - spolehlivá funkčnost, nezaručený plný výkon, hluk vůbec neřeší, zdarmaLepší chladič - spolehlivá funkčnost, plný výkon, nízký hluk, vyšší cenaTen rozdíl ve výkonu bude zanedbatelný, takže bych ho nijak zvlášť neřešil. Je to tedy hlavně otázka peněz a uší. Kdo chce ušetřit pár peněz a nevadí mu vyšší hluk, ten si s boxem vystačí.

přesně to jsem se snažil napsat, tady je to shrnuto asi lépe

Pokud bys to měl i na práci, tak tenhle člověk se na Aukru zbavuje poměrně zajímavého železa: https://aukro.cz/uzivatel/Per31/nabidky

To už je pro mě zbytečný luxus, moje práce na PC se většinou týká psaní ve wordu

Takze si z dobrych ludi, ktori tu radia zadarmo na ukor svojho casu robis pr*del."moje práce na PC se většinou týká psaní ve wordu"V dorazu: "PC využívám hlavně na hry, kde už má 6500 u her jako je battlefield problém."

Četl jsi, na co odpovídal?

No a, co tym chces maznacit?

Že buď neumíš číst, nebo nechápeš psaný text. O pochopení souvislostí raději pomlčím.

Já vás nenutím pomáhat mi a z nikoho si tu pr*el nedelam. Já jen Honzovi píšu, že moje PRÁCE na PC se týká psaní ve wordu a možná nějakého menšího programovaní. To se snad nevylučuje s tím, že teď sháním procesor na hraní, a tuto činnost za práci rozhodně nepovažuji.

Ještě tedy prosím napiš desku, co máš. Pokud je to nějaký rozumný model, tak bych se na celý přechod na AMD vykašlal a jen zvážil upgrade na přetaktovanou Core i7-7700K (klidně můžeš narazit na někoho, jako je prodejce to Thread Ripperu). Nemyslím si, že je za každou cenu nutné dělat obrovské upgrady pár let staré mašiny.

Teď mám tuhle desku https://www.czc.cz/msi-b150m-mortar-intel-b1... 7700k by asi byla pěkná, ale nejlevnější zrovna není

To celkem nic moc, podobné se v bazarech prodávají okolo 1000-1200 Kč, i5-6500 počítej, že v klidu prodáš za 3500 Kč (a klidně k tomu přihoď i tu RAM 2133, protože se k AMD nehodí).V zásadě máš otevřené obě cesty - jak k Intelu, tak k AMD, protože musíš koupit solidní desku okolo 3000 Kč, která udrží napájet oba zmíněné procesory a udržet tak vysoký Boost/Turbo (R5 2600/2600X, I5-9600K).

Díky za pomoc! Můžu se ještě zeptat proč se paměť k AMD nehodí?

Má nízkou frekvenci. A protože vnitřní komunikace procesoru architektury Zen přes Infinity Fabric probíhá na stejné frekvenci jako je frekvence pamětí, nepříznivě by ovlivnila výkon procesoru.

Proč 3k za desku? Když se nebude taktovat, tak stejnou službu udělá nejlevnější deska.

On ten upgráde je jen vyhozením peněz do kanálu. Má to na hry, takže rozhoduje Single Thread Rating.Takhle to dopadne: https://1url.cz/UMiT7Nejlepší upgráde bude, když přikoupí RAM a vymění GK za GTX 1070 Ti (nebo něco přibližně stejně výkonného). Jestli trvá na výměně CPU, tak za Intel.

Upřesním:Výkonnější CPU do současné sestavy, nebo nová sestava na Intelu.

Vzhledem k i5-6500 která má v lepším případě boost na 3.6GHz bude i Ryzen upgrade, ale souhlasím že víc by tomu mohla pomoc silnější grafika případně silnější CPU do současné desky což vyjde jednoznačně nejlevněji. Ale takto otázka nezněla.Mít více informací - třeba o zátěži CPU, zátěži GPU ve chvílích, kdy tazatel začíná vidět problém bychom mohli lépe posoudit zda ten CPU upgrade smysl má nebo ne. Já třeba dlouho řešil upgrade CPU z 4790k na 8700k pro aplikace stojící na single threadu, rozdíl frekvencí a IPC platformy mi dával rozdíl cca 15-20%, výsledná realita byla 50% (a R7 2700X má v dané aplikaci výkon jako ta 4790k), nicméně upgrade z Haswellu na CoffeeLake je o něčem jiném než ze Skylaku/KabyLake.

Píše o hrách s MP, tam jsou vyšší nároky na CPU. Být to moje PC, mrknu se po bazarech po nějakém i7 z řad 6000 nebo 7000. A když pak dá dohromady peníze za prodané i5, prodanou grafiku a ušetřené peníze (bazarové i7 vyjde neporovnatelně levněji než R5 2600 + deska), tak si může koupit o dost lepší grafiku.

Blbé je, že se bazarové i7 aktuálně shání fakt strašně blbě. Sháněl sem pro kámoše nedávno 6700, nebo 7700 a ty jsou naprosto nesehnatelné.( nabídky jsou, ale často dost pofidérní, nebo za úplně nesmyslnou cenu )Jinak měl sem 6600 (K) a nemám přímé srovnání s R5 2600, ale ta i5 se v KC tráááápila (měla lehké oc a stejně peklo... R5 2600 se moc nezapotí, protože už je limit na gpu...). V testech vyjde ta 2600 asi o 10 - 20 % lépe než 6600, u 6500 ještě o něco více.Souhlasím s tím, že hry chtějí víc GPU, souhlasím s tím, že Intel má lepší výkon na jádro a pro hry je lepší (sám používám jako primární 8700K), ALE ty ceny co teď stojí, to je nesmysl.. 8700K mě stála nová 8600,-, což je aktuálně skoro cena i5 8xxx, to je prostě nesmysl a za ty ceny je to fakt holá zoufalost.. :(

Za ty ceny určitě ne, do jetého i7 bych šel jen za dobrou cenu. To je pro mě co nejvíc pod 5000,- (ideálně pod 4k, ale to je dost scifi).

Za 3500 až 4000 Kč se prodávají Core i5-6600K.

MP hry nutně nemusí chtít více výkonu od CPU. Ano jsou tituly, které obecně běží špatně, jsou tituly kde není problém i na horších CPU. Však nedávno jsme tady hráli hojně na pentiích (myšleno starší generace i3 2c/4t, což je dnes pentium) a všichni byli vysmátí.

Ale mi se tu nebavíme o "některých", ale o zcela konkrétních hrách. Viz dotaz.

===Vzhledem k i5-6500 která má v lepším případě boost na 3.6GHz bude i Ryzen upgrade===Ale on má i5-6600, takže jakýkoliv Ryzen, nabízený v tomto dotazu, bude downgrade.

Mám 6500, jestli jsem někde napsal 6600 tak se omlouvám.Jinak doufal jsem, že grafika mi ještě chvíli vydrží, tu momentálně upgradovat neplánuji

V tom případě, dej poslední BIOS a kup i7 (klidně na bazaru, podle některých předraženou). Bude to za nejmíň peněz největší zisk výkonu.

Naprosto souhlasím, ALE jen pokud se ji podaří sehnat za rozumné peníze bazarově. Já jsi sháněl měsíc nazpět a naprosto bez šance.(pokud někomu cena 10 - 12 000 za novou 7700 přijde ok, mě tedy ne a bazarově je to tak 7 - 8k).

Přesně, pokud bazarové i7 vyjde na stejné peníze jako nové R5 2600 / 1600X + deska, tak to fakt smysl nemá.

Nene, to jsi z levného kraje. Cena nového i7 7700 je dneska jak cena R7 2700 s deskou... (R7 2700 je cca 7700,- (hh) + deska (cca 3k +/- ) ). Herně je to tak, že ta i7 7700 má lehce navrch, ale produkčně je ta R7 úplně někde jinde (upozorňuji: za stejné peníze..) Tzn. pořád je i7 7700 nejlepší herní cpu, ale ten příplatek za něj je na zvážení každého... ( a pozor na to, objevuje se dost fake bazaristů co tyhle cpu prodávají a reálně mají prd, chtějí jen platbu předem a pod... byl bych velice opatrný, ideálně aukro )

i7 7700 za 7300,- (je to sice hodně, ale pořád docela ok na běžné ceny)https://aukro.cz/novy-procesor-intel-core-...

Já bych počkal po Vánocích, lidi se budou zbavovat věcí za ceny, při kterých půjde rozum kolem.

Ve finále asi rozumná volba počkat...( sám jednu i7 pro kámoše sháním, ale zatím sem to odložil...)

Deska za 1500 Kč neudrží u i5-9600K Turbo a u Ryzenu 5 2600 nedovolí vyšší Boost (u Asusu se to jmenuje Performace Enhancer). VRM u levných desek na to není stavěné.

Performance enhancer = overclock. A proč by 9500k nedrželo na levné desce defaultní turbo pokud není přesažen power limit turba. To je na reklamaci desky, když nepodporuje to co má.

A viděl jsi tohle někoho reklamovat?https://www.cnews.cz/gigabyte-cachruje-s-reviz...

A co bazarovy 6700K ?

Mozna tak uplne nerozumim tomu, o co Vam jde, ale ma-li ta sestava slouzit ke hrani ve FHD, pak procesor je to posledni, co by melo smysl vymenovat. Kupte do toho nejakou slusnou GK (GTX1070Ti, GTX1080,..) a mate na par let vystarano. Pokud tam uz neni, pak samozrejme doplnit SSD.Nema smysl vyhazovat penize za procesor, desku,.. je to proste holy nesmysl.(A za usetrene penize byste si treba mohl koupit nejaky pekny monitor. Neco s IPS/VA a klidne i vetsim rozlisenim nez FHD.)

V tomto duchu jsem psal už včera. mirha | 19. 11. 2018 13:17