Upgrade CPU. i5 4430 se jeví jako bottleneck.

Zdravím,už dlouho uvažuji nad upgradem CPU, jelikož jsem nedávno pořizoval grafickou kartu RTX 2070 a říkám si, že stávající i5 4430 by ji mohl zbytečně brzdit. Kdyby nezáviselo na ničem jiném, s největší pravděpodobností bych šel do i7-9700K, nicméně jsem limitován základní deskou MSI H87-G43 (MS 7816). Nová deska by znamenala i nové RAMky, každopádně do stávajícího PC už bych nechtěl nijak zásadně investovat, jelikož mám v plánu ještě nějaký ten rok počkat, a až budou na trhu grafiky, které stabilně utáhnou 4K, pořídil bych nové PC od základu i s monitorem. Na druhou stranu je mi líto nevyužít naplno potenciál mojí současné grafiky. Měl by někdo nějakou radu, jak "z toho ven"? Je nějaká možnost, jak si s procesorem polepšit i za předpokladu, že bych nekupoval novou základní desku?Děkuji.Lukáš

Odpovědi na otázku

Tak daný CPU sice není žádné dělo, ale je pro běžné použití dostačující. Podle čeho soudíš, že to brzdí?

Došel jsem k tomu názoru po konzultaci s kolegou z práce a pak taky (vím, že na to se moc koukat nedá) speciální kalkulačkou na internetu. Kdybych měl jít ale na úplný začátek, tak jsem se k tomu nějakým způsobem dostal po tom, co jsem začal řešit pomalé načítání textur u Kingdom Come: Deliverance. Podle internetových diskuzí to není jen můj problém (je mi jasné, že to bude i trochu chyba na straně vývojářů) a objevilo se tam pár názorů, že to může ovlivňovat právě i CPU. Další tvrdili, že by mohlo pomoct pořízení SSD, ale těžko říct. Jak už jsem psal, základní věc je ta, aby procesor grafiku nijak nebrzdil.

Tak v tomhle pripade je snad jasne, ze primarni pricinou je absence SSD..O tech limitech pisete velmi spravne, plany take musim hodnotit jako vzacne racionalni. Takze poridte nejaky slusnejsi disk a je to.Teoreticky je samozrejme mozne nekde po bazarech sehnat silnejsi procesor do stavajici desky, treba i7 4770, ale otazkou je cena a dostupnost ... plus samozrejme fakt, ze to ve finale nebude mit zas az takovy dopad, jaky byste ocekaval.

Moc děkuji za odpověď. Víceméně jste potvrdil to, co jsem si myslel. Nad i7 4770 jsem také přemýšlel, ale přesně si říkám, jestli by to za to vůbec stálo. S největší pravděpodobností dám tedy tomu svému železu ještě nějaký čas v takovém stavu, v jakém je. Ještě jednou díky.

Jestli "stav, v jakem to je" znamena, ze tam neni SSD, tak to v tom stavu rozhodne nenechavej. :)To pomuze celkove rozhodne vic, nez sachy s procesory.

Poridit nejaky SSD, ktery by se pripadne casem uzil i v pristim PC, by jiste bylo dobre.

SSD určitě pořídím. :)

No, váš procesor grafiku při Fullhd hraní brutálně brzdí, když např. i5 7500 se drží napokraji s gtx 1660 .

To je, s prominutim, uplna kravina.

To tedy kravina opravdu není, k rtx 2070 tohle slabší čtyřjádro 100% nestačí.

To záleží na rozlišení a daném titulu. Třeba ve 4k pojede 99% nových her na tomto ctyrjadru s touto grafikou naprosto stejně jako s i7 9900k. Lepsi budou snad jen propady v minimech. Vliv CPU na hry se velmi přeceňuje.

Zalezi v jakem rozliseni, nepsal jsem snad FULLHD????? A ve fullhd rozdíl bude celkem solidní, protože tenhle procák tu grafárnu opravdu nenakrmí. Nenakrmí ani GTX 1070, natož RTX 2070.

Coz nemusi cloveku, kteremu staci 60Hz vubec vadit. Grafiky zkratka starnou mnohem rychleji. Za dva roky bude ten procesor stale pouzitelny a grafika uz bude dobra leda na fullHD. Jooo, pamatuju si doby, kdy jsem paroval i7 2600k s GTX570 a bylo to tak akorat. Nakonec jsem ho vymenil az pri prechodu z 1080Ti na 2080Ti. Jinak co jsi psal nebo nepsal je mi srdecne jedno, nepomuze tomu ani 17 otazniku.

Tak si tvrdohlavě myslete co chcete, zbytečně pak kupujete silné grafiky

Zkoušel jsem ještě jednu věc. Při hraní jsem zapnul diagnostiku MSI AFTERBURNER, kde vyšlo, že při hraní např. už zmiňovaného Kingdom Come je CPU usage na nějakých 95 % a využití GPU je maximálně 65%. Názory se dost různí. Někdo tvrdí, že to znamená, že CPU jede na maximum a nedovolí grafice, aby fungovala tak, jak by fungovat měla, jiní zase, že je to normální a nic to neznamená. Přiznám se, že sám nevím, co si z toho vzít, jestli vůbec něco. Jinak momentálně hraji na 1080p, protože jak už jsem říkal, myslím si, že pro 4k ještě není ta správná doba.

grafika funguje ako ma. Predstav si, ze ty vladzes odtlacit za hodinu 50 furikov ale miesacka ti namiesa len 25 furikov betonu. Tak ides na 50% a miesacka ide na 100%.

Což by ale znamenalo, že by "míchačka" zasloužila upgrade.

Hele prosim te tady ty "odborniky" ktery si tu davaj minusky a plusky jen podle osobnich sporu vazne neber vazne.To co tady ctes jsou v 90% reci.Ta grafika co mas je na to CPU prestrel docela dost.4 jadro na max taktu 3.2 je slabota.SSD sice pomuze ale jen zrychli system a nacitani...FPS vazne neprida.To co ty jsi zkusil a vidis je tzv CPU bottleneck....kdy CPU nestaci krmit grafiku a ta se flaka(99% CPU a min jak 99% GPU)Poznas to snadno...proste "otevres" FPS u hry das si nastaveni na kterym chces hrat a uvidis...Jasne u starsich her nebo pokud mas nastaveno treba 60FPS a to CPU to jeste da tak to nemusis tak resit.Ale novy hry to davat nebude. Ja sam jsem ted menil i5 4670 kterej nestihal i starsi hry(Deus EX) a RDR2 a Borderlands 3 uz se mu vubec nelibil.

I když mě za to asi někteří ukamenují, tak se přiznám, že mi to dává smysl a mně osobně to z toho také vyplývá.

Protoze to smysl dava a proste tak to je Nic slozityho na tom neni.Jasne ze to neresis pokud treba hrajes na 30/60 FPS a ten procesor to stiha a nebrzdi grafiku.U mne to byl krasnej rozdil napr v RDR2( i kdyz ten je extra narocnej a malicko zprasenej)V tom mensim meste jsem mel se starou i5 4670(non K 3.6Ghz max) 30 FPS a kolikrat i min...proste bottleneck jako krava a CPU kazdou chvilku na 100%.Pak jsem koupil Ryzen 3700X(jo jasne takhle "vykonnej" procesor nepotrebujes) ale hned to bylo neco jinyho.Nastaveni stejny a mel jsem o 40FPS vic...tak velkej bottleneck to CPU zrovna v tyhle hre bylo.Borderlands 3 (sice na max) jsem mel kolikrat CPU taky 100%...to same "starsi" Deus EX.Proste dneska 4 jadra s nizkym taktem jsou u novejch her k nicemu.Pokud chces upgrade tak jedine nove vsechno...taky jsem resil jestli nekde nesehnat 4790K...jenze by to nemelo moc cenu...navic stoji 5000+- Bral jsem desku/cpu/ram a chladic a vyslo mne to na cca 16kA mam klid. Navic cim vyssi rozliseni tim vic je potreba silnejsi GPU na ukor CPU ...proto se na 4K 3700X vyrovna a kolikrat predezene i7 9700K

Krome KC:D se da vyjmenovat jeste nekolik dalsich her, kde to bude presne takhle. Jenze vsechen ten zbytek je zavisly na GK. Takze pokud tady chce nekdo psat nesmysly, je k dispozici nekolik titulu, kterymi muze hezky argumentovat, aniz by to v realu na nesmyslnosti jeho tvrzeni neco menilo.

GPU ani CPU nebudou nikdy (pri hernim vyuziti) vytizene na 100%, vzdy bude jedno cekat na druhe. Ve vasem pripade je pri nizsich rozlisenich CPU jasna brzda, ale vadi to? Zalezi na skladbe her, pokud obecne pocitujete ze uz to neni pri fullHD ono, nove CPU samozrejme vyrazne pomuze.

Bohužel, musím přiznat, že třeba u už několikrát zmiňovaného KCD je občasný stuttering dost znát. Hlavně bylo krásně vidět, že když jsem sledoval nějaký náznak záseku, využití CPU vystřelilo na 100% a GPU si bylo v klidu na svých 60 %. Jsou hry, kde to znát není vůbec a vše jede krásně plynule, ale zrovna tady mi něco říká, že vzhledem ke grafické kartě by to šlo i lépe. Rovnou se tedy zeptám a trochu už odskočím do budoucnosti. Je rozdíl mezi i7 9700k a i9 9900k takový, aby stálo za to dát 4000 navíc?

9900k ma hyperthreading, 9700k ne. Pro herni vyuziti tedy nebude zadny rozdil. Dokonce bych si troufal oznacit 9700k za vhodnejsi, protoze je sance dosahnout malicko vyssich frekvenci... nehlede na to, ze stoji mene.

To je samozřejmě informace, kterou vzhledem k rozpočtu čtu velice rád. Díky za názor.

Jsem rád že se k mému názoru přiklonil další člověk a neposlouchá ty žvásty, že to bottleneck není, ještě k tomu jsem za to dostal kupu mínusek :D:D na tomhle foru se lidem asi nezavděčí nikdo.K té i7-9700k bych ale nepodeňoval desku, chce to dobrou kaskádu.

Základovku určitě nepodcením. Zatím mi padla do oka MSI MPG Z390 GAMING PRO CARBON. Řekl bych, že taková by mohla zase nějaký ten rok posloužit. Díky.

Delal jsem upgrade z i5 3570k (4,8Ghz) na i7 8700k (4,8Ghz) a vykonem mi to prijde snad uplne to samy, jen to ma vic jader. A ted zrovna vysel na PCTuning.cz test kde porovnavaji ruzne architektury cpu a muj pocit se mi potvrdil, vsechny ty architektury od prvniho i7 az po to nejnovejsi - je to stejnej vykon maximalne 1-10% navic pri stejny frekvenci.Ale mozna by ti pomohla ta vyssi frekvence ten 4430 je jen 3,2Ghz a 9700k muzes pretaktovat az k 5Ghz, coz by byl urcite prinos

jeste dodam ze ten upgrade cpu jsem ve hrach skoro nepoznal (taky jsem je mel na stejny frekvenci tak asi proto). Ale upgrade z nvidia 1070 na 1080ti jsem poznal tedy dost vyrazne.

Já upgradoval z GTX 780, takže ten skok byl sakra znát. Každopádně už tehdy jsem řešil, jestli by se vyplatilo zainvestovat i do nového procesoru.

Přínos by to logicky byl, otázka je, jestli tak významný, aby se to vyplatilo. Jak jsem psal, jsem limitován současnou základní deskou. Tím pádem bych pří koupi nějakého procesoru současné generace musel koupit i novou základní desku, tedy i RAMky.

Já mám kupříkladu G4560 a mám podle recenzí a videí kolem "bottlenecku" ověřeno, že tento proceosr škáluje bez problému výkon až po GTX 1060.Tak bych se moc divil, kdyby i5 4430, který je znatelně výhodnější, neukrmil RTX 1070.

Je rozdíl jestli někomu stačí, že hra fachá a propady moc neřeší a nebo chceš prostě vytěžit z HW ve hře maximum. Ke starý i5 klidně může někdo fláknout 2080ti a bude nadšenej... Ale je jednoduše pravda, že nové hry /některé i starší/ prostě potrestají nízkým fps pomalou komponentu. Záleží taky na zobrazovadle,ve 4K, kde bude mít GK problém a narazí na limity, tak se CPU bude flákat a je šumák jak naboostuješ CPU část PC. Teda jen do doby než vyjdou grafiky co to dají s prstem v nose...Moje zkušenost je taková: hraju převážně GTA V na FHD monitoru s 144Hz a g-sync., když jsem měl i5 3570K, 16GB 1600MHz RAM, SSD SATA3 a GK GTX660Ti..tak jsem si moc to GTA nevychutnal. Tak jsem pořídil GTX 970...to už celkem šlo, kdyby mi teda nevadilo, že se hra v mém nastavení na určitých místech padala na nějakých 20fps, ale v 99% to jelo kolem 75fps. Pochopitelně šlo ubrat na nastavení, ale když si člověk zvykne jak může hra vypadat...tak se mu nechce koukat na ošklivější. Tak jsem vyměnil CPU část za i7 7700K, 32GB 3000MHz RAM...a byl to teda výkonově kopanec, minima stoupla na 45fps a v těch dalších 99% to jelo kolem 90fps. No jo...jenže už zase šlo přidat v náročnosti nastavení hry...a hra zase vypadala lépe..no jo, ale zase fps šup dolů...:) Tak jsem koupil GTX 1080...s tím, že to bude pro FHD konečná a další vylepšení PC přijdou až s lepším monitorem. Hra jela jak z praku..často fps u maxima monitoru tj.144...no jo, ale stejně na určitých místech propady fps na 35...prachy jsem měl, tak jsem koupil lepší SSD SATA3..což pomohlo u propadů o cca 3fps. Tak jsem dlouho hrál..až jsem koupil SSD M.2 a nevěřil jsem vlastním očím...minima fps kolem 60. Divný, ale je to tak.