» Poradna » Ostatní

Update BIOSU

Mam malinky problem, potrebuju update BIOSu, koupil jsem si novy HDD a BIOS ma troch problemy urcit velikost disku, pise ze ma 8,4GB misto 20GB. O BIOSU jsem zjistil asi toto: BIOS-Info, ct/Andreas Stiller, 10/97 Computer ID : FC, Type : AT BIOS Date : 03/13/97 Award BIOS found : Award Modular BIOS 4.51PG Award ID-String : 03/13/97-i430VX- Ali5123-2A59GA1AC-2S Board/BIOS-Version : GREEN PCI/ISA SYSTEM OM - NOT FOR SALE OEM : ABIT URL : http://www.abit.com Chipset : i430VX-Ali5123 //Intel TVX bohuzel na uvedem webu jsem update nenasel. Vite nekdo neco vic nez ja (urcite)Predem dikyDadly

Odpovědi na otázku

Je sice moc hezké, že je to Abit deska s VX chipsetem ( tedy asi něco pro Socket7 ) a Beta BIOSem, ale pokud nemáš označení desky tak to půjde dost špatně.

Už jsem to tu psal víckrát: jestli máš tu možnost, dej svůj nový disk do PC, koupeného letos nebo loni. Tam disk zapoj jako Single (příp. Primary Master, spusť z diskety fdisk, disk rozděl, vytvoř systémovou oblast a logické oddíly a ty naformátuj. Když pak tento disk dáš do svého PC, měl by jej BIOS „vidět“ celý. Pokud ne, existuje sice na to karta, ale než za ni dát asi 1 000 Kč, to už je lepší koupit v bazaru novější desku s BIOSem, který má LBA.

Stačí když disk u někoho komu motherboard podporuje LBA disk rozdělíš fdiskem nejméně na dva oddíly, přičemž první (systémový) oddíl musí mít velikost menší než 8,4GB. Na velikosti druhého nezáleží, protože ten si Windowsi detekují samy. Takže v tvém případě třeba na C: - 8GB a D: - 12GB.