» Poradna » Windows (a jiné OS)

Update biosu selhal

Dobrý den, zkoušel jsem na svém PC update biosu a po restartu se PC už jen spustí ale nejde obraz. Jde to nějak opravit nebo ho můžu rovnou vyhodit díky za odpovědi?

Odpovědi na otázku

A proč jsi ten update dělal? Update biosu se dělá snad jen, když něco nefunguje jak by mělo? JInak to může v klidu skončit bricknutým PC.. Můžeš najít někoho, kdo má bios reader a dokázal by ti to přehrát.

Jo podelal jsem to chtěl jsem mít prostě nejnovejsi bios dělal jsem to na všech pc a notasech, ale tentokrát se něco porazilo

Tak pak to můžeš s radostí vyhodit a pro příště jsi aspoň poučen, že když to funguje, je zbytečný aktualizovat.

Rada "neměl jsi to dělat" je úplně zbytečná.Nic vyhazovat nemusí, většina desek už má nějaký dual bios, recovery mód nebo podobné. A bios je jen program ve flash - lze přehrát i externě.

Aktualizoval jsem vice nez dvestekrat ruzny bios na ruznych zarizenich. Kdyz to clobek dela v programu k desce, nebo od vyrobce PC, tak se nema co stat (krom vypadku napajeni). Pozna jiny Bios. Upozorni, ze se nejprve musi dat verze xx a pak yy. Nikdy jsem tim nic neposral.

Ale proč to proboha děláš? Jen abys měl nejnovější verzi? Ach jo...

Uplne ze stejneho principu, jako u ovladacu. Oprava chyb a bezpecnosti

Bohužel, mám tu zkušenost u NTB Lenovo před nedávnem koupeného. Přes program LENOVO Vantage si stáhnul update BIOSu, já, v dobré víře, jsem to odklepl, byl zapojen v síti a výsledkem bylo těžítko. naštěstí bez problému vyměnili do necelého týdne za nový. Teď to opět nabádlo aktualizaci BIOSu, ale dlabu na to, byť je z origo stránek...

pokud je deska v zaruce tak reklamovat ze proste prestala fungovat

pokud neni v zaruce, dalo by se to slozite opravit nejakym programatorem kterej se pripoji k cipu, budete potrebovat nejakeho "experta", aby vam to udelal

pravdepodobne jste tam nahral bios ktery neni primo pro vasi desku, stalo se mi to jednou u laptopu, nevsiml jsem si, ze tenhle model laptopu mel asi 3 verze, neslo to zapnout --> reklamace "najednou prestal fungovat a uz se nezapl", nakonec jsem dostal laptop novej :D

Je to starší PC deska Socket FM2, bohužel tu desku už dneska asi neseženu

tak to je stastie, konecne si sa donutil kupit novy pc. FM1 a 2 boli najhorsie a najzbytocnejsie sockety od AMD (este s754), takze si kup peknu B550 dosku, do toho ryzen 5600 - x alebo g podla potreby, pripadne 5700g, 16GB DDR4 a stastne pouzivaj.

Ryzen 5600 a rtx 3070 super mám ve svém počítači, ten FM 2 je jen na tisknuti a rodinné věci

Pardon Rtx 2070 super

tak potom ten ryzen menim na i3_10100 alebo podobne, co sa da kupit.

Tak se spustí nebo nespustí ???

Pc se spustí ale obraz nenajede

Tak tam připoj grafickou kartu a zkus to s ní.

Takže se nedostanu do biosu nikde

podle posledních odpovědí by mohl být problém taky v grafice. Zjisti, jestli když se spustí, tak je vidět na síti. Pokud ho uvidíš, tak mě něco napadlo, nemáš integrovanou i samostatnou grafiku? Pokud ne, tak jenom vyměnit grafickou kartu.

Mám integrovanou grafickou kartu v procesoru procesor mám AMD a10 5800k a desku MSI FM2-A55M-E33.

https://www.msi.com/Motherboard/support/FM2-A... - ten "nový" BIOS je z roku 2013, opravdu nylo nutné se v tom hrabat?! A jakpak se ta činnost prováděla? Snad ne z Windows?!Zkusit to znovu podle manuálu zda nezabere nějaký záchranný systém.A až to nepůjde, tak řekni rodičům, že jsi to zmrvil (Aktivní blb horší třídního nepřítele!) a bude potřeba nová deska (která ovšem podporuje i nové CPU mimo starých APU)+ CPU.Mironet ještě někde vyškrabal:https://www.mironet.cz/amd-athlon-200ge-32ghz-2c... - hodně staré.https://www.mironet.cz/amd-athlon-3000g-35ghz-2c... - zase podražil, ale obvykle desky podporující tento Athlon podporují i 5600G.Nebo se holt plácnout přes kapsu a 5600G, nebo levněji co nejlevnější Intel, viz již tu psaný.

Update proběhl přes M-flash MSI

Ale nemyslím si, že by to bylo grafikou, počítač do updatu biosu jel skvěle a hned po update biosu přestal jít obraz

A monitor mas pripojeny kam, VGA/HDMI? Mohl se ti po flashnuti zmenit jen defaultni vystup obrazu a staci pripojit monitor jinym kabelem. Pripadne povolit na monitoru jiny vstup.

Zkoušel jsem hdmi i VGA a nic

Za každou radu budu moc rád, ale vidím to na novou základovou. Včera jsem právě objednal nové ramky ssd a chladič na procesor, tak to nasere.

ty si objednal nove ramy a chladic na FM2 dosku?? Snad nie.. neva, chladic bude kompatibilny aj s sAM4 a ramy vratis.

Je to takový počítač pro domácnost tisknuti atd., já mám svůj herní

Chodím si tam tisknout věci a to sekání jsem při tom nesnesl, ale bohužel jsem to měl vydržet, začal jsem do toho jebat a už nejede vůbec :) :)

Jestli jsi z Prahy tak ti to za čokoládu naflashuju.

Na to je potřeba ta speciál flašky?

Speciální fleška?

To není fleška jako ta "klíčenka", to je samostatný integrovaný obvod. Něco takového:https://www.tme.eu/cz/katalog/pameti-flash-s... a je na to potřeba "speciální" programátor.

ta deska (jako ostatně každá) ma jumpery na vymazání CMOS apod .. tak to zkus podle návodu https://www.manualsdir.com/manuals/467074/msi-fm2-a5...

Zkusím díky

Děkuji za nabídku ale bohužel nejsem z Prahy, jsem z Frýdku Místku, takže trochu z ruky

Okay. Ještě mě napadlo že můžeš zkusit kroužek elektroniků nebo ostravský hackerspace Labka, pokud ještě existuje.Servisy jsou na tohle předražené.

PC servis.. odpájet čip Biosu a přeprogramovat.. oprava cca za 15 stovekNa některých deskách je vyjímatelný čip Biosu.. lze jej koupit i s nějakou základní verzí Biosu, takže stačí vyjmout a zasadit nový čip.. -> aktualizovatZde je příklad. ten chlapík rve ten čip ven jak bolavej zub.. cca od 4. minuty https://www.youtube.com/watch

Zkus toto. Máš tam ještě disketovku ne?https://forum-en.msi.com/index.php

Není náhodou k desce CD/DVD, z kterého nabootuješ a umožňuje ti nahrát BIOS? Správný si samozřejmě musíš stáhnout na flešku a pak zadat cestu.

Shit to ani nevím, ale díky určitě pohledem a vyzkouším

Neni potreba nic vyhazovat jak radi nekteri experti nade mnou. Resil jsem o vikendu stejnej pripad...i kdyz jsem uz flashoval 100+ BIOSu a nikdy zadnej problem nebyl, tak jsem u posledni desky s cipsetem H77 daval posledni BIOS kvuli podpore Xeonu v desce, kterej jsem tam chtel strcit. Update se provedl, napsal, ze vse je OK, mam restartovat a po restartu uz nic nenabehlo. Je to Gigabyte deska, takze ma Dual BIOS, ale ani za zlaty prase se mi nepovedlo tuhle funkci zaktivovat. Zkousel jsem i propojit vodicem dratky na cipu BIOSu jak nekteri radili, ale ani to nepomohlo. Deska se zapne, ale jen nahodne pipa v ruznych kombinacich a POST kod na diagnosticke karte byl pokazde taky jinej. A reseni v Tvym pripade je sehnat USB programator CH341a (ja ho koupil na eBayi), ale maji ho i u nas v CR, o trosku drazsi. S timhle se mi povedlo za chvilku naflashovat BIOS znova do hlavniho cipu bez toho, abych to musel odpajet. Navod je pak zde: https://www.youtube.com/watch Akorat misto toho AsProgrammeru jsem pouzil SW primo pro CH341 Black edition. Good luck. :)

Keby si do toho nedrbal, tak nepotrebujes zhanat programator. Dufam, ze si nezabudol aj prepastovat. To nech je poucenim pre vsetkych co sa potrebuju rypat vo funkcnych veciach. Jedine co na vas plati je sahnut vam na peniaze, inak sa nepoucite. A v sevisoch by som za chyby sposobene prechlashovanim biosu uctoval poplatok podla cennika x10.

Brat ma potrebu nas poucovat, co si kdo muze doma zkouset a kdy uz podle Tebe musi jit clovek do servisu. Kdybys aspon cetl poradne, tak by ses docetl, ze jsem chtel do desky dat Xeon procesor, kterej byl podporovanej az poslednim BIOSem, se stavajicim deska proste nenabehla, takze jak bys postupoval v takovym pripade Ty? Jestli Ty nejsi z tech co kdyz po 100 uspesnych pokusech dalsi den spadne z kola, tak se radsi od te doby necha vsude vozit taxikem a i na doliti vody so ostrikovacu v aute si objednava servis. Priste radsi mlc, kdyz nemas nic poradnyho k tematu.

ano, ked to ma zmysel, tak treba upgradovat. Ked mi ale vsetko ide tutti frutti parada super turbo mega, tak neviem na kery 8=> do toho treba zasahovat - tymto pozdravujem MS s jeho pravidelnymi updatmi.

Chci si to zkusit opravit sám už jsem objednal tohle:
https://a.aliexpress.com/_mNyB9JM
, máte s tím někdo zkušenosti? Děkuji všem za rady.

Ano, přesně tenhle bazmek (dokonce i objednaným ve stejném shopu) používám.Neboj se toho… u kleštiček si jen pohlídej abys je správně nasadil (červená linka patří na PIN1, na flash paměti je označený takovým kolečkem.)

Mohl bys mi prosím tě popsat nějaký postup nebo tak, jaké programy používat atd.

Já jedu jenom na Linuxu, takže pro windows ti neporadím. V Linuxu mi stačí program flashrom.No a postup - stáhneš si ze stránek výrobce balíček s BIOSem, rozbalíš a najdeš správný soubor, ten přes programátor vypálíš do chipu.Z desky odpoj všechny periferie, napájení, nasaď kleštičky (dej si pozor na správnou orientaci) a spusť programování.

Díky za rady

Tomas díky moc za poskytnutí návodu, snad to zvládnu víc to posrat už nejde, takže to je jedno, pak koupím novou desku a je. :)

Bez emocí popadni stáhni manuál k desce a hledej a to i na web podpoře, zda existuje cesta jak to tam dostat, bez vytažení švábu z desky a nahřátí BIOSu jinde nebo napojením se pár dráty a to samé na kolene doma. Jinak asi sběrný dvůr.

S tím USB programátorem ti fandím, třeba to půjde.

Díky ;) se uvidí

smím se zeptat - už podruhé zde v diskuzi - proč prostě jumperem nezresetuje CMOS namísto složitého programování???

Protože to neumí a je línej si najít, stáhnout a přečíst manuál k desce.

Tak jsem zkoušel zresetovat ten jumper a žádná změna

Napadá ještě někoho něco? Díky