» Poradna » Programy

Update biosu = riziko zničení mainboardu ?

Pročítal jsem poradnu i jiné fóra na téma update biosu a zaznělo od některých, že není radno zahrávat si s něčím co funguje a že updatem biosu můžeme poškodit závažným způsobem základní desku ? Co je na tom pravdy nebo to je fikce ? Diagnostický program Everest mi hlásí zastaralost biosu. Nedávno jsem měl fatální potíže s novou grafickou kartou ATI Radeon HD 4650 AGP na mém starém počítači Win XP 32-bit, mainboard ASUSTeK Computer INC., Model A7V266, chipsety VIA 8233, i když jsem měl doporučený ovladač pro XP, grafická karta způsobovala pády do modré obrazovky až musela letět ven z počítače a já jsem nucený jen na staré GeForce 2 z r.2001 Napadlo mě, zda to nebylo také příčinou zastaralosti mého biosu Award (?)

Odpovědi na otázku

1. Po posledním písmenu posledního slova věty ihned následuje příslušné interpunkční znaménko a nikoliv mezera!
2. VIA čipsety měly občas problémy, ale takovou muzeální troskou nemá cenu se vůbec zabývat.
3. Ovšem pády mohly být způsobeny zcela jinými příčinami.
4. Podle "dotazu" opravdu hrozí znefunkčnění desky, ač Asus desky mají "obranné" možnosti...

Pokud nový hardware způsobuje problémy na starší základní desce, lze BIOS aktualizovat pro možnost nápravy tohoto problému. Pokud ale vše funguje, nevidím jediný důvod pro aktualizaci. Nefungovala mi nová USB klávesnice. V popisu aktuálního BIOSu pro moji desku byla poznámka o přidání podpory pro USB klávesnice a aktualizace byla řešením.

Pokud jde o desky ASUS tam nevidim problem maji nato programek kety bios v pohode flasne z jinejma deskama zkusenosti nemam,ale u ASUS se neni ceho bat pomoci toho programku jeto OK. Tu je >> http://www.softpedia.com/get/Tweak/System-Tweak/AS... ...

Netreba zabudat ze problem moze nastat este aj tym ze tam nahra bios ktori nieje pre tu dosku co sa sem tam moze stat. Cize opatrnost.

Jasně, update z prostředí MSW je opravdu úžasné! A ještě doporučovat stahovat něco z pochybných stránek a nikoliv od výrobce...to je už na mord!

Jedine riziko hrozi pri vypnuti napajeciho napeti behem flashe noveho BIOSu. U VIA chipsetu nekdy stacilo v BIOSu nastavit AGP na 4x. Novejsi ATIny do AGP maji s nekterymi chipsety velke problemy - nekompatibilita.

1. Bios sa meni vtedy ak je na to dovod a nie vtedy ak si uzivatel mysli, ze by to snad nieco vylepsilo.
2. Dovod musi byt preukazatelny napr. tak, ze v popise novej verzie Biosu je uvedene, ze problem s ktorym uzivatel zapasi je vyrieseny (opraveny).

Bohuzial, nie kazda firma k novej verzii Biosu (alebo firmware) uvadza aj popis zmien, preto sa casto odporuca zmena na poslednu moznu verziu. Prameni to z toho, ze nikto (okrem samotneho vyrobcu) vlastne nevie co sa tam zmenilo a ci to vobec pomoze.

K tomu este existuje dodatok:
Vyrobca sa velmi nerad chvali nepodarenym vyrobkom, preto castokrat neuvadza popis zmien.

Ten programek je od ASUS a urcite ho maji kdo ma ASUS desku na DVD a bios se stahuje z jejich stranek a jsou tam vsechny k videni v tom programku ktere jsou k dyspozici od starejch az po ten nejnovejsi. http://www.2i.cz/9bf05872a1... nahled ted jsem to pustil.

Grafika nejspíš nejela kvůli nekompatibilitě na AGP sběrnici - klasický problém, ještě že už je AGP fuč.

BIOS flashuj zásadně pod DOSem nebo přímo utilitou v BIOSu (nevím, jestli tato deska má). Z Windows nikdy.

EZ Flash...

Ok

Děkuji za zajímavé postřehy

Vetsina desek ma zalozni biosy, kdyz se neco pokazi, je tam nahradni.

Tohle je starý problém Radeon + Socket A, taky jsem to kdysi řešil

Zkus tenhle postup:
1) nainstaluj ovladače pro tu novou kartu
2) stáhni tohle: http://code.bastart.eu.org/files/csapatch-1.0.1.zip...
3) rozbal soubory csapatch.exe a csapatch.pdb do c:\windows\system32
4) restartuj PC do nouzového režimu
5) v nouzovém režimu spusť csapatch.exe

Upgrade biosu je věc, kterou dělám automaticky skoro u všech desek a počítačů, které mi projdou pod rukou. Jako ano. Je pár vyjímečných případů, kdy je lepší se do updatu nepouštět, ale je to vyjjímka. Jsem ten typ člověka, co chce mít vždy poslední verzi a v 95 % případů se to vyplácí. Aktualizace není žádný problém, jedinou podmínkou je vědět co člověk dělá. V opačném případě nic výše uvedeného neplatí. I když dneska už ty updaty probíhají skoro sami a jsou většinou chráněny zálohou.

Mimochodem, většina výrobců dnes již doporučuje provádět update BIOSů, dříve se skutečně říkalo - co funguje, na to nesahat.

Dovolil bych si oponovat. Mnoho updatů BIOSu je kvůli kompatabilitě s novými CPU a disky. Pokud nic neměníte, tak bych na nic nesahal.
Neměnit, co funguje. Platí to, co je člověk člověkem.
Naposledy jsem se o tom přesvědčil včera. Nahrání nového driveru shodilo Radeon do základního nastavení. Pomohl až návrat ke starému ovladači.

V tomhle případě ti nepomůže ani svěcená voda, je tam moc velkej historicky technologickej rozdíl...

proklamovany asus programek na biosy je velmi bezvadny zafungoval mi i na netboku asus ee 904 hd dostal se mi doruky tento netbok a mel nejake problemy z biosem a kompatibilitou ram, neco z usb stahl jsem posledni bios tohoto netboku programek použil a zafungoval vyborne.. i na novejších zakladovkach funguje vyborne..