Update BIOS pro B450 Pro4 se nedoporučuje pro Pinnacle Ridge

Ahoj, mohl bych se někoho zkušeného zeptat, proč u popisu verzí BIOSU pro B450 Pro4 je napsané toto "ASRock do NOT recommend updating this BIOS if Pinnacle, Raven or Summit Ridge CPU is being used on your system." https://www.asrock.com/mb/Amd/B450%20Pro4/Mám v PC tenhle low-end CPU "AMD Ryzen 5 1600AF" a ten je Pinnacle Ridge.Teď tam mám verzi 3.90 a také je tam napsané že to nedoporučujou, myslíte tedy že pokud tam hodím tu 4.80 která tam nic napsaného nemá, tak že by to teoreticky mělo fungovat ? U toho CPU mají napsané supported since BIOS 3.9, tak že by to mělo jít, že ? Zdá se mi že tahle verze BIOSu co mám má nějaké mouchy v ovládání větráků, a tahle chyba je snad od vezre 4.10 opravená. Jsem trochu zmatenej z toho jak všude píšou že nedoporučují pro můj CPU, proto bych vás chtěl poprosit o radu. Děkuju

Odpovědi na otázku

A ono ti něco nefunguje? Nebo proč bys měl měnit BIOS? BIOS je typická záležitost z kategorie "když to funguje, tak na to nehrabej" BIOS se mění jen v případě, že obsahuje nějakou zásadní chybu a nebo když potřebuješ podporu novějšího procesoru. Ani jedno není tvůj případ, takže zapomeň na nějaké BIOSy a dokud nebudeš měnit procesor, nech tam ten stávající.

Asi jsi si nepřečetl celý můj příspěvek. BIOS měním právě kvůli tomu že mi úplně dobře nefunguje.

Píšeš, že se ti zdá, že něco nefunguje správně, ne že to skutečně nefunguje správně.

A co se zdá je sen ...

Nahraj poslední verzi a osaď 5600X a je to. Ten seznam je hodně divoký a asi tu nenarazíš na moc lidí, co to mají vyzkoušené. Pokud vše funguje, nechal bych to, jak to je. Ale pokud máš nějaké problémy, za pokud to stojí. Ale ověř si, zda jde případně BIOS vrátit zpět na nižší verzi, kdyby to bylo horší.

Děkuju za radu, kouknu na možnost návratu na původní verzi kterou mám teď. Já bych jen nerad zjistil že to CPU nepujde a já budu hledat někoho kdo má podporovaný CPU

Pokud funguje stávající, pak by neměl být problém ani s verzí 4.1 (stejná verze Agesy).osobně bych šel do verze 4.2, která má Agesu 1.0.0.6, což je nejlepší (nejoptimálnější) verze pro Ryzen první a druhé generace.Důvod, proč Asrock "nedoporučuje" 3.9 a vyšší je zřejmě přechod z 1.0.0.3 na 1.0.0.3 ABB, což je pro mě nepochopitelné, protože 1.0.0.6 funguje naprosto bezproblémově.

odhadujem, ze niektore procesory z tej rodiny prestanu byt novym biosom podporovane a PC uz nenabehne, tak dali odporucanie neupgradovat to snimi.

Pokud koukneš na velikost těch Biosů, tak jsou víceméně stejné (navíc všechny pod 16 MB), takže limit paměti Rom na desce nebude tím problémem. I kdyby, tak už by byl problém u jeho stávající verze (3.9).

Asi takhle, pokud to funguje (nejsou problémy) a neplánuje tam dát nový procesor, tak to nemá smysl (zbytečné riziko). Ale z hlediska Agesy by neměl u 1.0.0.6 být problém.

Tak jsem tam dal tu nejnovější verzi a problém s ventilátory je pryč. Dík za rady.

díky za zpětnou vazbu. Řeším podobný problém, taky si nejsem jist, jestli můžu flashnout, když tam jsou tahle varování. Přičemž řeším taky problémy s určitými funkčnostmi (např. nestabilita PCIe sběrnic atp.)